چگونه یک برنامه بازاریابی مناسب داشته باشیم؟

چگونه یک برنامه بازاریابی مناسب داشته باشیم؟

آیا هر سال یک نگاه خوب و سخت به استراتژی و برنامه بازاریابی تیم خود دارید؟ باید بدانید بدون برنامه بازاریابی سالانه، رسیدن به اهداف امکان پذیر نیست و تقریباً نمی توانید بودجه و هزینه ها را که در طول یک سال با آنها مواجه خواهید شد، مدیریت کنید.

برای آسان تر شدن کار شما، فهرستی از مواردی که باید در برنامه‌ خود بگنجانید را برای شما جمع آوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

برای شروع، بیایید نحوه ایجاد یک برنامه بازاریابی را بررسی کنیم.

قبل از شروع مطلب به شما پیشنهاد می کنیم مطلب ۱۱ مرحله راه اندازی کسب و کار موفق را مطالعه کنید.

طرح کلی برنامه بازاریابی

برنامه‌های بازاریابی باید کاملاً دقیق باشند تا صنعت و رویکرد برند شما را منعکس کنند. هر برنامه بازاریابی موثر شامل موارد زیر است:

۱. خلاصه کسب و کار

خلاصه کسب و کار در برنامه بازاریابی

در یک طرح بازاریابی، اعلام خلاصه ای از جزییات کسب و کار شما ضروری است. مانند:

 • نام شرکت
 • محل و آدرس شرکت
 • اهداف و استراتژی های شرکت

۲. ابتکارات تجاری:

ابتکارات تجاری در برنامه بازاریابی

ابتکارات تجاری به شما کمک می کند تا اهداف مختلف شرکت خود را تقسیم بندی کنید. مراقب باشید که طرح‌های شرکت را به صورت اغراق آمیز درج نکنید. برنامه بازاریابی باید پروژه هایی را که مختص کسب و کار شما هستند را مشخص کند. همچنین بهتر است اهداف پروژه ها و چگونگی دستیابی به آنها را شرح دهید.

۳. تجزیه و تحلیل مشتری:

تجزیه و تحلیل مشتری در برنامه بازاریابی

در این قسمت، شما برخی تحقیقات اولیه بازار را انجام می دهید. اگر شرکت شما قبلاً تحقیقات بازار را مطالعه کرده، ممکن است این بخش از برنامه بازاریابی برای شما راحت تر باشد.

در نهایت، این بخش از برنامه بازاریابی به شما کمک می کند تا مشتریان و بازار را آنالیز کنید. بررسی شخصیت خریدار باعث می شود تا مشتریان ایده آل خود را بیابید. بررس ویژگی هایی مانند:

 • سن
 • محل زندگی
 • عنوان کسب و کار
 • اهداف
 • چالش های شخصی
 • دردها و مشکلات
 • رویدادهای پیش رو

ضروری و مهم است.

۴. تجزیه و تحلیل رقبا:

تجزیه و تحلیل رقبا در برنامه بازاریابی

کسب و کار شما در مورد حل مشکلات، راه حل و مدیریت مشکلات، انتخاب هایی دارد. در تحقیقات بازار، باید رقبای خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال مواردی که در آن به خوبی عمل می کنند و کم و کاستی هایی که شما می توانید حل کنید را در نظر بگیرید. این کار می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تثبیت موقعیت
 • سهم بازار
 • پیشنهادات
 • قیمت گذاری

۵. تجزیه و تحلیل SWOT:

تجزیه و تحلیل SWOT در برنامه بازاریابی

همچنین تجزیه و تحلیل SWOT که مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای کسب و کار است، از اهمیت بالایی برخوردار است. در مورد تجزیه و تحلیل SWOT کسب و کار خود صبور باشید. شما بیشترین سود را از تحقیقات بازار به دست خواهید آورد.

۶. استراتژی بازار:

استراتژی بازار در برنامه بازاریابی

استراتژی بازار شما، بازتابی از مدیریت کسب و کارتان است تا نحوه رویکرد شرکت شما را به بازار توضیح دهد. کسب و کار شما چه چیزهایی را به خریدار ارائه می دهد که رقبای شما قبلاً به آن نپرداخته اند؟

در یک برنامه بازاریابی کامل، این بخش شامل ۷ مورد است:

 • تولید و محصول
 • قیمت
 • محل
 • ترویج کسب و کار
 • مشتری
 • روند کار
 • شواهد فیزیکی

۷. بودجه:

بودجه در برنامه بازاریابی

بودجه برنامه بازاریابی خود را با قیمت محصول یا سایر اطلاعات مالی شرکت اشتباه نگیرید. بودجه شما نشان می دهد که کسب و کارتان چقدر پول به تیم بازاریابی اختصاص داده است تا ابتکارات و اهداف ذکر شده در عناصر بالا را دنبال کند.

بسته به اینکه چه چقدر هزینه دارید، باید این بودجه را در نظر بگیرید. به عنوان مثال هزینه های بازاریابی عبارتند از:

 • هزینه های برون سپاری به آژانس بازاریابی و یا سایر ارائه دهندگان
 • نرم افزار بازاریابی
 • تبلیغات پولی
 • رویدادها (آنهایی که میزبانی و یا شرکت خواهید کرد)

۸. کانال های بازاریابی:

کانال های بازاریابی در برنامه بازاریابی

در نهایت، برنامه بازاریابی شما، فهرستی از کانال های بازاریابی شما خواهد بود. در حالی که شرکت شما ممکن است محصولات و خدمات را به طور مستقیم تبلیغ کند، کانال‌های بازاریابی شما، با انتشار محتوای منحربه فرد، به خریداران آموزش می‌دهد، سرنخ ایجاد کنند و به این صورت آگاهی از برند شما را گسترش می یابد.

در برنامه بازاریابی خود مشخص کنید که در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید صفحه کسب و کار خود را راه‌ اندازی کنید، از این شبکه اجتماعی برای چه چیزی استفاده می‌کنید و موفقیت خود را در این شبکه چگونه تثبیت خواهید کرد.

بخشی از هدف این قسمت این است که به مافوق خود، چه در داخل و چه در خارج از بخش بازاریابی، توضیح دهید که این کانال ها چگونه به رشد کسب و کار شما کمک می کنند.

کسب‌وکارهایی که حضور گسترده ای در رسانه‌های اجتماعی دارند، باید در مورد استراتژی اجتماعی توضیحی داشته باشند.

۹. پیش بینی های مالی:

با دانستن بودجه و تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری در کانال های بازاریابی، باید در برنامه بازاریابی بازگشت سرمایه مورد انتظار را تخمین بزنید. در آنجا، می توانید پیش بینی های مالی سال را ارائه دهید. این تخمین ها ۱۰۰٪ دقیق نیستند اما می توانند به برنامه ریزی اجرایی کمک کنند.

چگونه یک برنامه بازاریابی مناسب داشته باشیم؟

چگونه یک برنامه بازاریابی ایجاد کنیم؟

۱. موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید:

قبل از اینکه بتوانید برنامه بازاریابی خود را شروع کنید، باید از وضعیت فعلی خود آگاهی داشته باشید.

نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات شما چیست؟ انجام یک تحلیل پایه SWOT اولین گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی مناسب است.

علاوه بر این، شما همچنین باید درک درستی از بازار فعلی داشته باشید. چگونه با رقبای خود مقایسه می شوید؟ انجام تجزیه و تحلیل رقبا در این مرحله به شما کمک می کند.

به این فکر کنید که چرا محصولات رقبا بهتر از محصولات شما هستند. به علاوه، شکاف‌های رویکرد رقیب را در نظر بگیرید. چه چیزی را از دست داده اند؟ چه چیزی می توانید ارائه دهید که به شما مزیت رقابتی بدهد؟ به آنچه شما را متمایز می کند فکر کنید.

پاسخ دادن به این سوالات باعث می شود تا بفهمید مشتری از شما چه انتظاری دارد.

۲. مخاطب هدف خود را مشخص کنید:

هنگامی که از وضعیت بازار و شرکت خود اطلاعاتی کسب کردید، مخاطبان هدف خود را بشناسید.

اگر شرکت شما از قبل دارای پرسونای خریدار است، در این مرحله باید پرسونای فعلی خود را اصلاح کنید.

اگر خریدار یا مشتری ندارید، باید آن را ایجاد کنید. برای انجام این کار، ممکن است مجبور باشید تحقیقات بازار انجام دهید.

در برنامه بازاریابی، باید اطلاعاتی مانند سن، جنسیت و درآمد خریدار و مشتریان خود را جست و جو کنید. باید بدانید چه چیزی مخاطبان شما را هدایت می کند؟ آنها چه مشکلاتی دارند که محصول یا خدمات شما می تواند برطرف کند؟

هنگامی که این اطلاعات را ثبت کردید، شما می توانید اهداف خود را مشخص کنید، که ما را به مرحله شماره سه می رساند.

۳. اهداف SMART را بنویسید:

تعیین اهداف SMART یعنی اینکه بتوانید ایده‌های خود را اصلاح کنید، تلاش‌هایتان را متمرکز کنید و از زمان و منابع استفاده‌ بهینه داشه باشید و شانس خود را برای دستیابی به آنچه در زندگی می‌خواهید، افزایش دهید.

در برنامه بازاریابی، شما نمی توانید بازگشت سرمایه خود را بهبود بخشید مگر اینکه اهداف خود را مشخص کنید.

پس از اینکه از وضعیت فعلی خود مطلع شدید و مخاطبان خود را شناختید، می توانید اهداف هوشمند خود را تعریف کنید.

اهداف SMART، خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان هستند. این بدان معنی است که تمام اهداف شما در برنامه بازاریابی، باید مشخص باشد و شامل یک چارچوب زمانی باشد که می خواهید آنها را تکمیل کنید.

به عنوان مثال، هدف شما می تواند افزایش ۱۵ درصدی فالوور اینستاگرام در سه ماه باشد. بسته به اهداف کلی بازاریابی شما، این باید مرتبط و قابل دستیابی باشد. علاوه بر آن، این هدف خاص، قابل اندازه گیری و محدود به زمان است.

قبل از شروع هر تاکتیکی، باید اهداف خود را بنویسید. سپس، می توانید شروع به تجزیه و تحلیل کنید که کدام تاکتیک ها به شما در رسیدن به آن هدف کمک می کند. این کار ما را به مرحله شماره چهار می رساند.

۴. تاکتیک های خود را تجزیه و تحلیل کنید:

در این مرحله، شما اهداف خود را بر اساس نیاز مخاطبان هدف و موقعیت فعلی خود یادداشت کرده اید.

اکنون، باید بفهمید که چه تاکتیک هایی به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید. به علاوه، کانال‌های مناسب برای تمرکز روی اهداف چه هستند؟

به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش ۱۵ درصدی فالوورهای اینستاگرام در سه ماه است، تاکتیک های شما ممکن است شامل هدیه دادن، پاسخ دادن به هر کامنت و ارسال ۳ پست در طول هفته در اینستاگرام باشد.

هنگامی که اهداف خود را شناختید، بررسی چندین تاکتیک برای دستیابی به آن اهداف باید آسان باشد.

با این حال، هنگام نوشتن تاکتیک های خود، باید بودجه را در نظر داشته باشید.

۵. بودجه خود را تعیین کنید:

قبل از اینکه بتوانید هر یک از ایده های خود را عملی کنید، باید بودجه خود را بدانید.

به عنوان مثال، ممکن است یکی از تاکتیک های شما، تبلیغات در رسانه های اجتماعی باشد. با این حال، اگر بودجه آن را ندارید، ممکن است نتوانید به اهداف خود برسید.

هنگامی که تاکتیک های خود را می نویسید، حتماً بودجه تخمینی را یادداشت کنید. می‌توانید زمان لازم برای تکمیل هر طرح و نقشه را علاوه بر هزینه هایی که ممکن است برای خرید نیاز داشته باشید، مانند فضای تبلیغاتی، اضافه کنید.

اکنون که می دانید چگونه برنامه بازاریابی خود را ایجاد کنید، بهتر است یک طرح کلی کمپین بازاریابی را بررسی کنیم که به شما در رسیدن به اهداف مدون کمک می کند.

جدول زمانی طرح بازاریابی

ارائه یک طرح بازاریابی جدید، پیشرفت بزرگی است. برای اطمینان از اینکه کارها یا همه پروژه‌های شما به خوبی اجرا می‌شوند، باید یک جدول زمانی ایجاد کنید که زمان انجام هر پروژه مشخص باشد.

جدول زمانی طرح بازاریابی به تیم شما اجازه می دهد تا تمام پروژه ها، کمپین ها، رویدادها و سایر وظایف مرتبط را در یک فایل همراه با ضرب الاجل آنها، مشاهده کنند.

این تضمین می‌کند که همه اعضای تیم شما می‌دانند چه چیزی باید در چه زمانی انجام شود و چه چیزی در مرحله بعدی قرار دارد.

معمولاً برنامه بازاریابی، کل سال را پوشش می‌دهد؛ اما برخی از شرکت‌ها ممکن است به صورت دوسالانه یا سه ماهه فعالیت کنند.

پس از تکمیل تجزیه و تحلیل، تحقیق و تعیین اهداف، زمان تعیین ددلاین برای وظایف هر فرد رسیده است. از پست‌های وبلاگ جدید و ابتکارات محتوا گرفته تا ارائه محصول، همه به یک ضرب الاجل نیاز دارند. همچنین تعطیلات یا رویدادهایی که در طول سال اتفاق می‌افتد را در نظر بگیرید.

در حالی که تعیین ضرب الاجل برای کل سال ممکن است استرس زا به نظر برسد، با تخمین اینکه فکر می کنید هر کار چقدر طول می کشد شروع کنید و بر اساس آن یک ضرب الاجل تعیین کنید.

مدت زمانی را که برای تکمیل انواع مشابه پروژه‌ها طول می‌کشد را بررسی کنید. هنگامی که تعدادی از آنها را تکمیل کردید، می توانید ضرب الاجل های دقیق تری تعیین کنید.

برای هر پروژه، باید:

طوفان فکری: این اولین مرحله ای است که ایده شما در طرح کلی پروژه زنده می شود. تصمیم بگیرید که می خواهید به چه چیزی برسید و کدام سهامداران باید درگیر شوند تا به هدف برسید. تاریخ مقرر را تعیین کنید و جلسات لازم را تنظیم کنید.

برنامه ریزی: این مرحله می تواند شامل تعیین محدوده پروژه، تعیین میزان بودجه، نهایی کردن ضرب الاجل ها و شناسایی وظایف هر کسی روی پروژه باشد. کمپین های مورد نیاز برای هر پروژه (رسانه های اجتماعی، روابط عمومی، تبلیغات فروش، صفحات فرود، رویدادها و …) را ترسیم کنید.

اجرا: این مرحله در مورد راه اندازی پروژه شماست. در مورد تاریخ راه اندازی و نظارت بر پیشرفت پروژه تصمیم بگیرید. یک سیستم برای ردیابی معیارها و شاخص کلیدی عملکرد راه اندازی کنید.

تجزیه و تحلیل: در این مرحله نهایی شما تمام داده های عملکرد خود را تجزیه و تحلیل خواهید کرد تا ببینید آیا تلاش های بازاریابی شما نتیجه داده است یا خیر. آیا به اهداف خود رسیده اید؟ آیا پروژه های خود را به موقع و در حد بودجه تکمیل کردید یا نه.

برنامه بازاریابی

همه پروژه‌ها و ضرب‌الاجل‌های آن‌ها باید در یک مکان مرکزی باشند که تیم شما بتواند به آنها دسترسی کافی داشته باشد.

الگوی طرح بازاریابی یک صفحه ای

یک برنامه بازاریابی می تواند به صورت یک سند طولانی باشد. هنگامی که می خواهید اطلاعاتی را با سهامداران به اشتراک بگذارید یا صرفاً می خواهید یک مرور کلی از طرح خود برای ارجاع سریع داشته باشید، داشتن نسخه کوتاه تر در دسترس، بسیار مفیدتر است. در مطلب زیر عناصر یک طرح بازاریابی یک صفحه ای را بررسی کرده ایم.

۱. خلاصه کسب و کار

در ابتدا نام شرکت خود، نام افراد حاضر در پروژه و اهدف خود را ذکر کنید.

۲. ابتکارات تجاری

عواملی که شرکت شما را از دیگر رقبا متمایز می کند را بررسی کنید.

۳. بازار هدف

مخاطب های هدف خود را که برای آنها تلاش می کنید، مشخص کنید. شما می توانید یک نمای کلی از صنعت و خریدار و مشتریان خود داشته باشید.

۴. بودجه

بودجه یک نمای کلی از پولی است که برای کمک به رسیدن به اهداف بازاریابی خود خرج می کنید. میزان هزینه ای که برای هر جنبه از برنامه بازاریابی خود خواهید داشت، تخمین بزنید.

۵. کانال های بازاریابی

کانال هایی را که برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود از آنها استفاده می کنید را فهرست کنید. توضیح دهید که چرا از هر کانال استفاده می کنید و می خواهید چه کاری انجام دهید تا همه در یک صفحه جایگذاری شوند.

چگونه یک برنامه بازاریابی مناسب داشته باشیم؟

فرآیند برنامه ریزی بازاریابی را از امروز شروع کنید

بهترین راه برای تنظیم برنامه بازاریابی یک ساله این است که ابتدا با موفیت های سریع شروع کنید، به این ترتیب می توانید به سرعت پیشرفت کنید و خود و تیمتان را برای رسیدن به اهداف چالش برانگیزتر آماده کنید و پروژه های پیچیده تری را انجام دهید.

همچنین می توانید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار، مفتخر است شما عزیزان را در پیشرفت و توسعه کسب و کارتان یاری کند.

با ما در تماس باشید.

 

منبع:  Steps to Create an Outstanding Marketing Plan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *