چگونه سبک نوشتاری داشته باشیم؟

چگونه سبک نوشتاری داشته باشیم؟

وجود یک راهنمای سبک نوشتن، برای هر کسب و کاری ضروری است؛ به خصوص اگر چندین نویسنده محتوا در تیم وجود داشته باشد.

هنگامی که محتوای زیادی در وبلاگ و یا سایت خود تولید می کنید، ممکن است سبک مناسب خود را فراموش کنید.

سبک نوشتاری سندی است که قوانین استاندارد نوشتن مانند: دستور زبان و نقطه گذاری را با حفظ لحن و سبک ثابت تدوین می کند.

این راهنما، قوانین اساسی نوشتن را به شما یادآوری می کند. به عنوان مثال باید بدانید که بعد از ویرگول، وجود فاصله ضروری است.

اما قبل از پرداختن به سبک نوشتاری به شما پیشنهاد می کنیم از مطالعه مقاله “۴ روش تولید محتوای گوگل پسند” غافل نشوید.

چرا سبک نوشتاری مهم است؟

راهنمای سبک نوشتاری، شما را از درگیر شدن با قوانین و قواعد پیچیده نجات می دهد.

این قوانین، مجموعه ای از استانداردهایی است که برندها برای تثبیت حفظ لحن و صدای ثابت در محتوای نوشتاری خود استفاده می کنند. به عنوان مثال از لوگو، تایپوگرافی و واترمارک ثابت برای تثبیت برند در ذهن مخاطب استفاده می کنند.

چگونه یک سبک نوشتاری داشته باشیم؟

قبل از اینکه به عناصر مهم سبک نوشتاری بپردازیم، اجازه دهید مراحل ایجاد یک محتوای مناسب را بیان کنیم. محتوای شما باید منعکس کننده کسب و کار، اهداف و مخاطبان هدف شما باشد. برای شروع، شما نیاز دارید:

۱. اهداف و آرمان های برند خود را بیان کنید:

چرا کسب و کار خود را راه اندازی کردید؟ هدف آن چیست؟ این دو سوال مهمی است که هنگام شروع برنامه ریزی و ساخت شرکت از خود می پرسید. اهداف و ارزش های اصلی برند خود را مشخص کنید. این اطلاعات باعث برقراری ارتباط با مخاطبان شما می شود. پاسخ به این سوالات، نحوه ارتباط با مشریان را آسان می کند.

آرمان ها و ارزش های برند، روی تصمیم گیری های شما تاثیرگذار است.

البته باید توجه کنید، این اطلاعات می توانند تغییر کنند. در واقع در طول زمان با تکامل شرکت یا کسب و کار شما، لازم است اهداف و ارزش های برند خود را بررسی و به روز کنید تا به طور دقیق برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

۲. مشتریان هدف خود را بشناسید:

برای ایجاد راهنمای سبک نوشتاری مخصوص به خود، باید بدانید که با چه کسی صحبت می کنید. تصور کنید که یک مکالمه با یک کودک و یا یک نابغه دارید. نحوه ارتباط شما با آنها احتمالا متفاوت خواهد بود. این تفاوت های ظریف را باید در محتوای خود به کار ببرید.

اطلاعات مشتریان باید از تحقیقات بازار و داده های واقعی مشتریان فعلی شما به دست آید. هنگام بررسی ویژگی های خریداران، مشتری ایده آل خود را تصور کنید. روزهایشان چگونه است؟ چگونه تصمیم می گیرند؟ آنها با چه چالش هایی روبرو هستند؟ در نهایت، هنگام بررسی شخصیت خریدار، باید به جمعیت شناسی، الگوهای رفتاری، انگیزه ها و اهداف مشتری نگاه کنید.

هنگامی که مخاطبان هدف و شخصیت مشتریان را بررسی کردید، در مورد نحوه برخورد با آنها بهتر تصمیم می گیرید.

چگونه سبک نوشتاری داشته باشیم؟

۳. کلمات و عبارات کلیدی را مشخص کنید:

کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با کسب و کار شما چیست؟ برای حفظ ثبات در تجارت خود، این کلمات را برای راهنمای سبک نوشتار شناسایی کنید.

به عنوان مثال اگر در زمینه فروش پوشاک زنانه فعالیت دارید، این عبارت را در همه نوشته های خود باید به کار ببرید تا کاربر با سرچ این عبارت در گوگل به وب سایت شما هدایت شود.

۴. دستورالعمل های سئو را به کار ببرید:

علاوه بر تمرکز بر روی سبک نوشته، باید بر نحوه نگارش آن نیز تمرکز کنید. راهنمای سبک نوشتار شما باید شامل دستورالعمل های زیر باشد:

 • سرصفحه ها
 • هایپرلینک ها
 • متن منظم و جاستیفای
 • نقاط پر رنگ در مقابل لیست های شماره گذاری شده

قالب‌بندی باعث می شود خوانندگان، مطالب شما را به سرعت مرور کرده و تجزیه و تحلیل کنند. هر کسب و کاری این اختیار را دارد که نحوه قالب بندی محتوای خود را انتخاب کند. مطمئن شوید قالب مخصوص شما، در همه محتواها رعایت می شود.

چه چیزهایی را نباید در سبک نوشتار خود به کار ببرید؟

بخش های رایجی را باید از راهنمای سبک خود حذف کنید که عبارتند از:

یادداشت های اضافه در محتوا

در حالیکه سبک نوشتار، ستون فقرات فرآیند تولید محتوای شما است ولی نباید فقط محتوای طولانی به مخاطب ارائه دهید. یادداشت های اضافی نباید در محتوای شما به کار برده شود. چون تعاریف طولانی ممکن است رغبت خواننده به مطالعه ادامه مطلب را کم کند.

استفاده زیاد از لوگو در محل نوشتار

بسیاری از افراد نمی دانند که لوگوی یک برند، روی سئو تأثیرگذار است. برای کسانی که این اطلاعات را می دانند، ممکن است استفاده از لوگو وسوسه انگیز باشد. بهتر است این استثنا را درنظر بگیرید و از محتوای بصری خود (لوگو) بیش از اندازه استفاده نکنید.

عناصر طراحی

سبک نوشتار، ارتباط چندانی با عناصر طراحی بصری برند ندارند. آنها فقط بر شکل ظاهری نوشته تأثیر می گذارند. عناصر طراحی زیر باید از راهنمای سبک نوشتاری شما حذف شوند:

تایپوگرافی

تایپوگرافی فونت هایی را که نام تجاری و برند شما از آن استفاده می کند را به مخاطب نشان می دهد. شما با تایپوگرافی می توانید تصاویر خلاقانه به همراه نوشته خلق کنید ولی این کار، سبک خاصی از کار شما ارائه نمی دهد.

لوگو

همان طور که می دانید، لوگو برای هویت برند شما مهم است ولی از نظر نویسندگان، اهمیت چندانی ندارد. ارائه تصویری از لوگو به نویسندگان کمک می کند تا با ظاهر برند شما ارتباط برقرار کنند. با این حال، استفاده از لوگو در محتوای چاپی یا دیجیتال بی اهمیت است.

پالت رنگ

هنگام انتخاب رنگ های برند، معمولاً حس و حال برند مورد توجه قرار می گیرد. رنگ‌های روشن برای نماد برندهای «شاد» یا «تازه» استفاده می‌شوند، در حالی که رنگ‌های تیره‌تر می‌توانند برند را جسورتر نشان دهند.

در حالی که پالت رنگ به تثبیت لحن برند برای نویسنده کمک می کند، ولی ضروری نیست.

چگونه سبک نوشتاری داشته باشیم؟

چگونه محتوای مناسبی بنویسیم؟

قبل از نوشتن یک وبلاگ، از خود بپرسید: “چرا کسی باید کل این مطلب را بخواند؟” و “چه چیزی باعث می شود مخاطبان ما جذب نوشته های ما شوند؟”

بهتر است بدانید مطالب وبلاگ شما باید به سؤالات مخاطبان پاسخ دهند و راهنمای کامل آنها باشند.

به عنوان مثال، معرفی شما باید خواننده را جذب کند و او را وادار کند که به خواندن پست شما ادامه دهد.

نکات مهم برای محتوا نویسی

 • قبل از نوشتن محتوا، درمورد آن تحقیق کنید.
 • محتوای شما ساده، واضح و روشن باشد.
 • نقل قول ها یا حقایق جالب را برای تاکید به کار ببرید.
 • از عکس، ویدئو یا گرافیک استفاده کنید.
 • اشتباهات گرامری را تصحیح کنید.
 • مقدمه را به خوبی و با تعریف کردن یک داستان آغاز کنید.
 • به پست های رسانه های اجتماعی ارجاع دهید.

سبک نوشتاری شما باید از قالب بندی خاصی پیروی کند که در مطلب زیر آنها را باهم بررسی می کنیم:

۱. در تیترهای خود از تگ H2 استفاده کنید:

هنگامی که محتوای وبلاگ خود را تایپ می کنید، مهم است پاراگراف ها را به بخش هایی تقسیم کنید تا خواننده راحت تر بتواند مطالب مورد نیاز خود را پیدا کند.

در فصل های مطلب خود، از تگ H2 استفاده کنید تا آنها را به راحتی از یکدیگر تفکیک کنید.

۲. تصاویر خود را در میانه محتوا قرار دهید:

قرار دادن تصاویر در مرکز محتوا، توجه خواننده را به سمت موضوع جلب می کند و این کار نوشته شما را حرفه ای تر می کند.

در تلفن های همراه، مرکز نوشته بهتر به نظر می رسد و زمانی که صفحه نمایش کوچک تر می شود، یک تصویر در مرکز نقطه کانونی باقی می ماند.

۳. به عکس متن جایگزین اضافه کنید:

مطمئن شوید تصویری را که در میانه مطلب قرار دادید، دارای متن جایگزین است.

متن جایگزین تصویر، به موتورهای جستجو مانند گوگل اجازه می دهد تا پست وبلاگ شما را بهتر از صفحات فاقد عکس بررسی کرده و رتبه بندی کنند. همچنین اگر کلمات کلیدی موجود در متن جایگزین، همان چیزی باشد که آنها جستجو کرده اند، خوانندگان را به پست وبلاگ شما هدایت می کند.

متن جایگزین تصویر به مردم این امکان را می‌دهد، زمانی که تصاویر بارگذاری نشده اند، متن اطلاعاتی در خصوص تصاویر به خواننده بدهد.

۴. از جملات کوتاه و مختصر استفاده کنید:

شما نباید برای طولانی کردن پست خود، به جزییات غیرضروری بپردازید. اگر به صورت مختصر منظور خود را برسانید، خوانندگان بیشتری جذب محتوای شما می شوند.

۵. از محتواهای چند رسانه ای استفاده کنید:

برای بهبود سبک نوشتاری خود، یکنواختی پست وبلاگ خود را با متن از بین ببرید.

خواننده شما از دیدن یک صفحه وبلاگ با تصاویر، فیلم، نظرسنجی، صوت یا نمایش اسلاید در مقابل یک صفحه متن سیاه و سفید بیشتز لذت می برد.

همچنین برای بهینه سازی موتور جستجوی صفحه (SEO) بهتر است.

چگونه سبک نوشتاری داشته باشیم؟

سبک نوشتاری و محتوای خود را جلا دهید

وقتی کسب و کار خود را راه اندازی می کنید، ممکن است تصور کنید کلمات در مقایسه با محصولات یا خدمات شما وزن کمی دارند.

ولی بهتر است بدانید که شما اشتباه می کنید؛ در حالیکه محصولات نقطه عطف کسب و کار شما هستند، ولی نحوه اشتراک گذاری اطلاعات و کلماتی که استفاده می کنید برای به دست آوردن مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی بسیار مهم است.

ثبات، عامل مهمی در مدیریت یک کسب و کار موفق است. سبک نوشتاری منحربه فرد، محتوای متناقض را کاهش می دهد.

عمل کردن به نکات موجود در این مقاله، برای ایجاد یا صیقل دادن سبک نوشتاری شما بسیار مفید است.

شایان ذکر است، مرکز مشاوره و کسب و کار کانون تبلیغات پاسارگاد، با ارائه انواع خدمات تولید و تدوین محتوای سمعی بصری آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. با ما در تماس باشید.

 

منبع: HubSpot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *