آینده اینترنت چگونه خواهد بود؟

آینده اینترنت چگونه خواهد بود؟

شرکت های مختلفی در سراسر جهان، بر روی نسل بعدی و آینده اینترنت کار می کنند. جالب است بدانید، “متاورس” یا “web3” می‌تواند وب را همانطور که می‌شناسیم اصلاح کند. اما چگونه می توان از تکرار اشتباهات امروزی اینترنت جلوگیری کرد؟

شما هم فکر می کنید که ما در آستانه یک انقلاب اینترنتی دیگر هستیم؟ تعدادی از کارشناسان فناوری در برلین طی کنفرانسی که توسط پلتفرم یادگیری دیجیتال ada سازماندهی شده است، اعلام کردند: فناوری جدید می تواند فضای وب را در دهه آینده، هم در نحوه ساخت و هم ظاهر آن، همانطور که ما می شناسیم بازنگری کند.

در سطح فنی، ایده آل گرایان فناوری امیدوارند که فناوری بلاک چین، به ساخت یک معماری غیرمتمرکز جدید به زیربنا و آینده اینترنت کمک کند. آنها فکر می کنند در اینترنت نسل سوم (web3)، کاربران به جای تعداد انگشت شماری از غول های فناوری، بر داده ها، حریم خصوصی و آنچه که به صورت آنلاین تولید می کنند، کنترل داشته باشند.

شرمین وشمگیر، نویسنده پرتغالی اذعان کرد: این موضوع نحوه راه‌اندازی اینترنت را دوباره ابداع می‌کند. “این یک تغییر پارادایم کامل است.”آینده اینترنت

همزمان، شرکت‌ها در سرتاسر جهان روی فناوری کار می‌کنند تا روش حرکت ما در وب و آینده اینترنت را متحول کنند.

چشم انداز آنها چیست؟ مردم به زودی، به جای پیمایش در وب سایت ها یا برنامه ها، به صورت مجازی از طریق یک نسخه سه بعدی از اینترنت به نام متاورس (metaverse) کارهای خود را انجام می دهند؛ یعنی یک چشم انداز دیجیتال، که کاربران می توانند در آن کار کنند، چیزهایی بخرند یا با دوستان خود ملاقات کنند. به بیان ساده تر، واقعیت های فیزیکی و دیجیتالی همگرا می شوند.

Constanze Osei، رهبر فعالان سیاست نوآوری برای آلمان، اتریش و سوئیس در غول فناوری ایالات متحده یعنی متا (که قبلاً فیس‌بوک نامیده می‌شد) می‌گوید: «به اصطلاح، این نوع اینترنت، انقدر بزرگ است که به راحتی می توان در آن پیاده‌روی کرد.»

از سویی دیگر شرکت هایی که وی مالکیتشان را برعهده دارد، میلیاردها دلار برای توسعه نسل بعدی و آینده اینترنت سرمایه‌گذاری می‌کنند و فعالان حقوق دیجیتال هشدار می‌دهند که این شرکت‌ها در نهایت می‌خواهند از سرمایه‌گذاری خود پول نقد کنند و این کار می‌تواند تلاش‌ها برای دادن قدرت بیشتر به دیجیتالی شدن کاربران را خنثی کند.

Micaela Mantegna، وکیل آرژانتینی و محقق حقوق دیجیتال، می گوید: “متاورس می تواند تهاجمی ترین سیستم نظارتی باشد که تا به حال ایجاد شده است.”

تکامل اینترنت

برای درک اینکه نسل بعدی و آینده اینترنت در کجا ممکن است اشتباه کند، نگاهی سریع به تکامل اینترنت خواهیم داشت.

در اوایل دهه ۱۹۶۰، محققان کامپیوترها در سراسر جهان را به یکدیگر متصل کردند؛ اما تا دهه ۱۹۹۰، اختراع وب جهانی و مرورگرهای وب، شبکه را در دسترس همه کسانی قرار داد که توانایی پرداخت هزینه اتصال به اینترنت را داشتند.

جالب است بدانید، از آن زمان تا کنون، وب هر جنبه ای از جامعه را تغییر داده است؛ از نحوه کسب و کار افراد گرفته تا نحوه یافتن اطلاعات یا تعامل با یکدیگر.

میریام مکل، مدیر عامل ada و استاد ارتباطات شرکتی در دانشگاه سنت گالن در سوئیس، گفت: «همه چیز به دلیل اینترنت تغییر کرده و حتی اینترنت هم در سالیان متمادی تغییر زیادی کرده است.» همین سخت حکایت از نامشخص بودن آینده اینترنت دارد.تکامل و آینده اینترنت

در مرحله اول پیدایش وب، مردم وب را از رایانه های رومیزی خود مرور می کردند و عمدتاً از طریق موتورهای جستجو در آن پیمایش می کردند. این در دهه ۲۰۰۰ با ظهور رسانه های اجتماعی و اینترنت موبایل تغییر کرد و دنیای آنلاین را به شکلی که امروز می شناسیم، ایجاد کرد.

در هسته “web2″، پلتفرم های آنلاین مانند فیس بوک و اینستاگرام متا یا اخیراً سرویس های پیام رسانی مانند تلگرام وجود دارد.

این پلتفرم‌ها به مخالفان در رژیم‌های اقتدارگرا کمک کرده‌اند تا اعتراضات را سازماندهی کنند یا به گروه‌های به حاشیه رانده شده صدایی بدهند. اما افشاگری هایی مانند رسوایی کمبریج آنالیتیکا در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که از آنها برای گسترش نفرت، تقویت اطلاعات نادرست و تحت تاثیر قرار دادن انتخابات دموکراتیک استفاده می شود.

در همین حال، تعداد کمی از شرکت‌های فناوری بزرگ مانند متا یا شرکت مادر گوگل آلفابت، بر بخش‌های مربوطه خود از اقتصاد اینترنتی تسلط پیدا کرده‌اند.

قدرت بیشتر برای کاربران

برای بازگرداندن قدرت به افراد و جوامع، افرادی مانند شرمین وشمگیر (نویسنده)، بازسازی وب با بلاک چین‌های عمومی غیرمتمرکز را پیشنهاد کرده‌اند. در این نوع وب، پایگاه‌های داده‌ای که توسط همه قابل جستجو هستند، در رایانه‌های سراسر جهان به اشتراک گذاشته می‌شوند.

چیزهایی مانند “web3” به طور جمعی توسط کاربران به جای چند دروازه بان قدرتمند کنترل می شود؛ به عنوان مثال، کسب درآمد با کارهایی که به صورت آنلاین منتشر می کنند، برای خلاقان آسان تر می شود.

حال سوال این است: آیا این طرح برای آینده اینترنت کارساز و موفقیت آمیز است؟

جالب است بدانید، هنوز همه متقاعد نشده‌اند؛ به عنوان مثال: یورگن گوتر، یک نظریه‌پرداز اینترنتی ساکن برلین است که به صورت آنلاین با نام مستعار «تانته» شناخته می‌شود، وی از جمله کسانی است که تردید دارد یک معماری غیرمتمرکز به تنهایی برای انتقال قدرت به کاربران کافی باشد. او در گفته های خود به ارزهای رمزپایه اشاره کرده است؛ حوزه‌ای که امروزه، چند شرکت با توسعه نرم‌افزار لازم برای دسترسی به شبکه غیرمتمرکز زیربنایی، میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کنند.

همچنین گوتر گفت: تکنولوژی هرگز خنثی نیست.

Web3 در مقابل Metaverse؟

کارشناسان می گویند برای جلوگیری از کنترل متاورس توسط چند بازیکن تأثیرگذار به طور انحصاری، کاربران باید بتوانند بدون توجه به اینکه در کجای متاورس هستند یا چگونه از آن استفاده می کنند، با یکدیگر تعامل داشته باشند. این نیز تغییری نسبت به وب امروزی است، جایی که برنامه‌ها عمدتاً به کاربران اجازه نمی‌دهند پیام یا پول بین برنامه‌های مختلف را ارسال کنند.

Constanze Osei از Meta اذعان کرد: “این درک وجود دارد که همه چیز باید از web2 تغییر کند.” او به ابتکار جدیدی اشاره کرد که در ژوئن اعلام شد که شرکت او، همراه با دیگر غول های فناوری و نهادهای تنظیم کننده استاندارد، می‌خواهند در مورد استانداردهای قابلیت همکاری بحث کنند. اما برخی از بازیگران بزرگ مانند غول فناوری ایالات متحده اپل به طور قابل توجهی در این تلاش غایب هستند.

در عین حال، طنز خاصی در این واقعیت وجود دارد؛ چون بزرگ‌ترین غول‌های فناوری جهان می‌گویند که می‌خواهند در ساخت یک معماری اینترنتی جدید و آینده اینترنت سرمایه‌گذاری کنند و این کار در نهایت می‌تواند قدرت بازار آنها را محدود کند.Web3 و آینده اینترنت

برخی از ناظران هشدار می‌دهند، وقتی شرکت‌ها تلاش می‌کنند از این سرمایه‌گذاری استفاده کنند، برخی از ایده‌آل‌های معماری غیرمتمرکز وب ۳ می‌توانند به یک آسیب جانبی ختم شوند. به عنوان مفال، وکیل آرژانتینی Micaela Mantegna گفت: نسخه شرکتی متاورس تکامل سرمایه داری خواهد بود.

علاوه بر این، او اضافه کرد که ماهیت همه جانبه متاورس می تواند برخی از مشکلاتی که وب ۲ امروزی را گرفتار می کند، از اطلاعات نادرست گرفته تا آزار و اذیت آنلاین، تشدید کند. برخی از کاربران قبلاً گزارش داده اند که در نسخه های اولیه متاورس، مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

در همین حین Mantegna هشدار داد که با تکامل فناوری، دستگاه‌هایی که برای دسترسی به متاورس استفاده می‌شوند، می‌توانند در برخی مواقع نظارت بر اطلاعات حساس مانند فعالیت مغز کاربران را آغاز کنند. او گفت که برای محافظت از چنین داده‌هایی و جلوگیری از نظارت در مقیاس بی‌سابقه، دولت‌ها و تنظیم‌کننده‌ها باید قوانینی را برای عصر متاورس وضع کنند.

اولین تلاش ها در حال انجام است و چندی پیش اتحادیه اروپا یک ابتکار مقررات جهانی برای سال آینده را اعلام کرد.

برخی اعتفاد دارند دولت‌ها باید عجله کنند تا از اشتباهاتی که قرار است برای آینده اینترنت رخ دهد، اجتناب کنند؛ وبی که با نیت خوب اما اجرای بد طراحی شده است؛ چون هیچکس نمی‌خواهد متاورس به “اینترنتی بد” تبدیل شود.

 

منبع: ?What will the internet of the future look like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *