چگونه به مدیر فروش موفق تبدیل شویم

چگونه به مدیر فروش موفق تبدیل شویم؟

مدیر فروش بودن، شغلی هیجان انگیز با فرصت های شغلی فراوان و مسیرهای توسعه یافته است. همانطور که رشد می کنید، ممکن است فرصتی برای پیشرفت در این نقش داشته باشید.

در این شغل، شما مسئول افزایش سود و نظارت بر عملیات تیم فروش خواهید بود. در این مقاله، خواهید آموخت که برای تبدیل شدن به یک مدیر فروش چه چیزی لازم است، چه مهارت هایی برای ارتقاء نیاز دارید و چه نقش هایی را شامل می شود. 

مدیر فروش کیست؟
مدیر فروش کیست؟

مدیر فروش کیست؟

مدیر فروش یک فرد ارشد در یک شرکت است که مسئول رشد سود شرکت و مدیریت عملیات فروش است. مدیران فروش، اغلب بخشی از مدیران ارشد هستند، زیرا بر امور مالی سازمان نظارت دارند.

بسته به اندازه شرکت، ممکن است یک یا چند مدیر فروش وجود داشته باشد. در سازمان های کوچکتر، یک مدیر بر کل نیروی فروش نظارت دارند. ولی در شرکت های بزرگتر، ممکن است چندین مدیر وجود داشته باشد که هر کدام یک تیم فروش خاص را مدیریت می کنند.

مدیر فروش چه کارهایی را انجام می دهد؟

در حالی که مدیران فروش مسئول درآمدزایی هستند، ولی معمولاً درگیر فروش نمی‌شوند. کار آنها مدیریت تیم فروش و اطمینان از رسیدن به اهداف فروش، برنامه ریزی استراتژیک، عرضه محصول جدید و … است.

نقش خاص یک مدیر فروش بر اساس اندازه و صنعت شرکت، متفاوت است. با این حال، مسئولیت آنان معمولا شامل:

  • ایجاد و اجرای یک استراتژی فروش موثر
  • رهبری تیم فروش و اطمینان از انگیزه و روحیه بالا
  • تعیین اهداف فروش و گزارش پیشرفت آن
  • ملاقات با مشتریان برای درک بهتر آنها و اطمینان از برآورده شدن نیازهای آنان
  • رشد پایگاه مشتریان شرکت
  • شرکت در کنفرانس های صنعتی و ایجاد آگاهی از برند
  • قیمت گذاری محصولات و خدمات برای اطمینان از رقابتی ماندن آنها
  • قرار دادن یک برنامه آموزشی یا حضوری برای به روز رسانی اعضای جدید تیم.

چگونه مدیر فروش شویم؟

هیچ مسیر شغلی واحدی وجود ندارد که بلیط طلایی شما برای تبدیل شدن به یک مدیر فروش باشد. اغلب، افرادی که در این سمت هستند در گذشته هم این شغل را دنیال می کردند.

با این حال، اگر بخواهید به چند پروفایل لینکدین مدیران فروش نگاه کنید، متوجه می‌شوید که برخی از آنها مسیر شغلی کمتری را طی کرده‌اند.

بسیاری از مدیران فروش از بخش‌های دیگر مانند بازاریابی یا منابع انسانی شروع به کار کرده‌اند. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه “بن کاسیف”، مدیر فروش HubSpot، به جایگاه فعلی خود رسید. “بن” کار خود را به عنوان یک کارآموز فروش آغاز کرد. 

مهارت هایی که برای مدیر فروش شدن نیاز دارید
مهارت هایی که برای مدیر فروش شدن نیاز دارید

وی حتی در زمان کارآموزی، به عنوان نماینده اصلی توسعه کسب و کار (BDR) کار خود را آغاز کرد. او به مدت هفت سال، قبل از اینکه در نهایت مدیر فروش شود، نقش های مختلفی را ایفا کرد. 

مهارت هایی که برای مدیر فروش شدن نیاز دارید

لازم نیست فروشنده برتری باشید تا به سِمَت مدیر فروش ارتقا پیدا کنید. اینکه یک رهبر خوب باشید و دیگران را تشویق کنید تا کار خود را به درستی انجام دهند، خیلی بهتر از استعداد فروش داشتن، است. الگو باشید و تجربه و دانش گسترده ای در فروش داشته باشید. بدون اقتدار، نمی توانید یک تیم را به سمت موفقیت هدایت کنید.

مدیران فروش باید مهارت های ارتباطی و مذاکره عالی داشته باشند. شور و شوق را در بین اعضای تیم برانگیزند. کار کنند و دیگران را حتی تحت فشار شدید، رهبری کنند. وقتی صحبت از آموزش به میان می آید، اکثر مدیران فروش دارای مدرک لیسانس هستند. در واقع، ۷۷٪ از مدیران فروش بر اساس تجزیه و تحلیل Zippia، مدرک کارشناسی دارند. تنها ۱۰٪ دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

جالب است دانید، ۳۵ درصد از مدیران فروش امروزی، از رشته بازرگانی فارغ التحصیل شده اند. همچنین برخی از آنان فارغ التحصیل رشته ارتباطات و بازاریابی هستند.

همانطور که می دانید، شخصی که مدیر فروش می شود باید تجربه فروش خوب، مهارت های ارتباطی عالی و دانش صنعتی داشته باشد. به علاوه اینکه، مدرک لیسانس برای این شغل ترجیح داده می شود.

متوسط حقوق مدیر فروش چقدر است؟

بهتر است بدانید، نقش یک مدیر فروش بسیار سخت است. بنابراین، جای تعجب نیست که پرداخت خوبی داشته باشد. از آگوست ۲۰۲۲، میانگین کل دستمزد برای این شغل در ایالات متحده ۱۵۸۶۹۰ دلار است. (که ۶۵۷۶۸ دلار شامل پاداش و کمیسیون ها است).

چگونه می توانید مدیر فروش شوید؟
چگونه می توانید مدیر فروش شوید؟

به گفته Glassdoor: “حقوق نیز تحت تاثیر سطح تجربه شما قرار می گیرد. یک مدیر فروش اولین بار می تواند سالانه حدود ۱۳۷۰۰۰ دلار در سال اول درآمد باشد. پس از ۴ تا ۶ سال تجربه، مجموع دستمزد شما احتمالا به ۱۵۶،۸۳۷ دلار در سال می رسد. این حقوق ها یک نقطه مرجع هستند، زیرا پرداخت بسته به صنعت شما و نوع خدمات و محصولاتی که می فروشید، متفاوت است.

چگونه می توانید مدیر فروش شوید؟

مسیر ورود به نقش مدیر فروش، خطی نیست. بسیاری از حرفه ای ها در این سِمت، فقط فروش را دنبال می کنند. برخی دیگر از مشاغلی مانند بازاریابی و استخدام به سمت آن حرکت می کنند. در نهایت، شما مجبور نیستید برای ارتقاء در این سِمت شغلی، حتما سابقه داشته باشید. با این حال، به تخصص فروش خوب، مهارت های ارتباطی عالی و نظم شخصی نیاز دارید.

همچنین برخی از شرکت ها برای ارتقا و پیشرفت تجارت خود به مشاوره تخصصی کسب و کار احتیاج دارند. مفتخریم به شما اعلام کنیم، کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار آماده خرمت رسانی به شما عزیزان است.

برای تماس با ما کلیک کنید.

 

منبع: The Guide to Becoming a Sales Director

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *