روز پزشک 1401

روز پزشک ۱۴۰۱ در تقویم چه روزی است؟

در ایران روز پزشک، اول شهریور ماه برابر با میلاد ابوعلی سینا، پزشک حاذق ایرانی نامگذاری شده است.

ابوعلی سینا دانشمند، فیلسوف، شیمیدان و پزشک بزرگ و معروف قرن چهارم است که در سال ۳۵۹ هجری شمسی در بخارا متولد شد؛ لذا برای تجلیل از این دانشمند فرهیخته و همچنین تجلیل از تلاش پزشکان کشور، روز بزرگداشت وی را در ایران به عنوان “روز پزشک” نام گذاری کرده اند.

ابوعلی سینا که بود؟

ابوعلی سینا نویسنده ۴۵۰ کتاب با موضوعات مختلف است. مهم ترین آثار او کتاب قانون در طب، کتاب شفا و دانشنامه علایی است. که امروزه از کتاب های او در علم پزشکی استفاده زیادی می شود.

ابوعلی سینا روز پزشک

ابن سینا با مطالعه و هوش زیاد، توانست در ۱۸ سالگی، بسیاری از علوم زمان خود را فراگیرد و برخی به علت اینکه وی بر علوم گوناگون مانند پزشکی، ریاضیات، نجوم، روانشناسی، جغرافیا، زمین‌شناسی، فیزیک‌، شیمی، شعر و ادبیات، منطق و موسیقی تسلط داشت، او را همه چیزدان می‌نامیدند.

همچنین او از دوران کودکی علاقه شدید به خواص گیاهان دارویی و طبابت داشت. ابن سینا علاوه بر نیروی ذهنی قوی، دارای قوه جسمانی نیرومندی بود و در مدت زمان طولانی، از کار کردن احساس خستگی نمی‌کرد.

جالب است بدانید ابوعلی سینا در عصر خود، به سبب معالجه بیماری “امیر نوح بن منصور سامانی”، مقرب پادشاه دوران شد. شیخ در آن زمان فرصت را غنیمت شمرد و به کتابخانه دربار راه یافت.

ابن سینا در طول عمر خود، طعم وزارت تا زندان را چشید. سرانجام این دانشمند فرهیخته در سن ۵۸ سالگی در همدان درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

روز پزشک

گاهی اوقات شاید به راحتی فراموش کنیم که وجود پزشکان حادق و دلسوز، چقدر ارزشمند و ضروری است. اغلب زمانی که بیمار یا دچار آسیب می شویم، به اهمیت وجود پزشکان پی می بریم. روز پزشک، منجر به اعتنای بیشتر به پزشکان سخت کوش می شود و ما را تشویق می کند که به ساعات طولانی کار، شفقت آنها و تلاشی که برای طبابت می کنند، توجه ویژه ای داشته باشیم.

در سرتاسر جهان، روز پزشک جشن گرفته می شود؛ زیرا همه ما به علم آنها احتیاج داریم. شایان ذکر است برخی کشورها روز پزشک را در تاریخ متفاوتی جشن می گیرند. با این حال همه کشورها از کسانی که در خط مقدم مراقبت های درمانی بیماران هستند، قدردانی می کنند.

نمی توان انکار کرد که مراقبت های بهداشتی یکی از محوری ترین صنایع در جهان است. مشاغل در این زمینه نیز روز به روز پیشرفته تر و پیچیده تر می شوند.

روز پزشک

همیشه پزشکی در حال پیشرفت است و امروزه پزشکان اطلاعات و ابزار بیشتری نسبت به قبل در دست دارند. آنها باید بیماری های مختلف را تشخیص دهند و روزانه طیف وسیعی از افراد را درمان کنند. حداقل می‌توان گفت این عمل، یک کار طاقت فرسا است.

نتیجه دوره درمانی برخی بیماران، همیشه خوب نیست و ممکن است یافتن راه درمان بسیار دشوار باشد. تصور اینکه پزشکان به طور روزانه از چه چیزی رنج می برند، سخت است.

متأسفانه، بیماری‌ها و آسیب‌ها منتظر زمان مناسبی برای ضربه زدن نیستند و همیشه ما در معرض بیماری ها هستیم.  بیماری ممکن است در هر زمان و هر روز اتفاق بیفتند. به همین دلیل بسیار مهم است که همیشه پزشکانی مورد اعتماد داشته باشیم.

اهمیت پزشکان در جامعه

پزشکان جان انسان ها را نجات می دهند، اما بهتر است بدانید، اهمیت کار آنها بسیار فراتر از این است.

آنها همچنین درد را در بیماران به حداقل می رسانند و سعی در بهبودی بیماران خود دارند.

هیچ کس نمی خواهد بیمار یا ناتوان شود. همان طور که می دانید، پیشگیری بهتر از درمان است، هزینه کمتری دارد، برای سلامتی ما بهتر است و اگر زیاد بیمار نشویم، درآمد کمتری از دست می دهیم.

درمان پیشگیرانه نیز برای کل جامعه مهم است. بسیاری از مردم در سراسر جهان نمی توانند هزینه دارو، بستری در بیمارستان و یا جراحی را بپردازند. پزشکان با ترویج طب پیشگیرانه و حفظ تندرستی مردم، شکاف سلامتی بین جمعیت ثروتمند و فقیر را کاهش می دهند.

بیماری های مختلفی از جمله طاعون. کرونا و آبله، میلیون ها انسان را در طول تاریخ از بین برده است. فلج اطفال در قرن بیستم هزاران نفر را فلج کرد.

پزشکان با تلاش برای مهار اپیدمی های احتمالی، از بلایا جلوگیری می کنند. پزشکان در این بحران ها به تنهایی کار خود را انجام نمی دهند. مبارزه با طاعون نیازمند پول و سازمان هایی است که در مقیاس ملی و بین المللی کار می کنند.

امروزه در عصر اینترنت، هیچ کمبود اطلاعاتی در خصوص بیماری ها به صورت آنلاین وجود ندارد. گاهی اوقات برخی افراد بدون داشتن تخصص پزشکی، درمان های به اصطلاح معجزه آسایی برای دیگران تجویز می کنند.

حتی ممکن است با جستجو در اینترنت، بیماری شما بسیار وخیم تر از چیزی که هست به نظر بیاید. بهتر است بدانید، پزشکان جایگاه و دانش لازم برای مقابله با اخبار جعلی پزشکی را دارند.

این کار فقط شامل دلگرمی به بیماران نیست. حتی گاهی اوقات ممکن است پزشکان اعتراف کنند که هیچ درمانی وجود ندارد و خرج کردن پول بی فایده است.

دشواری های رشته پزشکی چیست؟

پزشک شدن یک انتخاب شغلی بسیار مفید است. همان طور که میدانید، حرفه پزشکی درآمد خوبی دارد و اعتبار اجتماعی فوق العاده ای را به همراه دارد.

پزشکان به بیماران کمک می کنند تا سلامت خود را حفظ کنند، پس از بیماری یا تصادف بهبود یابند، با شرایط طولانی مدت مقابله کنند و به طور کل افراد را به زندگی برمی گردانند.

محققان پزشکی درمان‌های جدیدی را برای بیماری‌های فعلی پیدا می‌کنند. اما دکتر بودن، یک حرفه بدون خطر نیست.

همچنین خطر فرسودگی شغلی برای آنها وجود دارد؛ چون پزشکان ساعات طولانی کار می کنند.

دستیاران پزشکی در یک بیمارستان، گاهی اوقات ۸۰ ساعت در هفته کار می کنند، که دو برابر طول یک هفته کاری معمولی ۴۰ ساعته برای بسیاری از کارکنان غیرپزشکی است.

همچنین ممکن است قبل از استراحت برای چند ساعت خواب، ۲۴ ساعت یا حتی بیشتر کار کنند. حتی پزشکان در مشاغل ثابت ممکن است ساعات بسیار بیشتری نسبت به کارگران ساده، کار کنند. اینکه یک پزشک در موقعیت‌های غیرعادی مانند شیوع گسترده یک بیماری، ۱۰۰ ساعت در هفته کار کرده باشد، غیرممکن نیست.

روز پزشک

البته پزشکان باید از عواطف نرمالی برخوردار باشند. برخورد خشن با بیماران و خانواده‌هایشان، که همگی ممکن است در بدترین دوره‌های زندگی خود باشند، ممکن است آنها را با مشکلاتی روبرو سازد.

یک مطالعه در مورد سلامت روان پزشکان نشان داد که سه چهارم پزشکان در مقطعی از شغل خود از فرسودگی شغلی رنج می برند، ۲۰ درصد از دستیاران پزشکی مشکلات جدی سلامت روانی را تجربه می کنند و خودکشی در بین پزشکان در حال افزایش است.

ولی این تمام مشکلات پزشکان نیست. برخی مواقع بیماران به دلیل اینکه نتایج پزشکی، مورد قبول آنها نیست، دست به شکایت می زنند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان در طول دوران حرفه ای خود، با یک یا چند شکایت نادرست مواجه خواهند شد.

در طول همه‌گیری ویروس کرونا که به طور جدی از سال ۲۰۲۰ شروع شد، تعداد زیادی از پزشکان و سایر متخصصان در جریان مراقبت از بیماران، در معرض این بیماری قرار گرفتند.

این وضعیت به دلیل کمبود تجهیزات حفاظت فردی برای کادر پزشکی تشدید شد و برخی در این راه جان خود را از دست دادند. حتی در شرایط معمول تر، پزشکان روزانه با بیماران در تماس بوده و دائم در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی هستند.

همچنین پزشکان نسبت به سایر حرفه ها به داروهای قوی دسترسی بیشتری دارند. استرس ناشی از شغل، نیاز به بیداری و هوشیاری و میل به آرامش جسمی یا روحی می تواند منجر به عادت به سوء مصرف مواد شود که شامل داروهای تجویزی، الکل و … می شود.

چشم انداز شغلی پزشکان

پزشکان دستمزد خوبی دارند و در میان فهرست مشاغل پردرآمد، در رتبه هفتم قرار دارند. پزشکان همچنین در بین ۱۰۰ شغل برتر قرار گرفتند.

شما می توانید انتظار دستمزد بالایی را در این شغل داشته باشید که با نجات زندگی افراد همراه است و حتی تقاضا برای این رشته در حال افزایش است.

نکته مهم در مورد تحصیل در رشته پزشکی این است که درهای زیادی روبروی شما باز می شود. به عنوان مثال اگر برای مدتی دروس پزشک عمومی را مطالعه کردید، بعد از دوره عمومی خود می توانید به صورت تخصصی رشته های مختلف را امتحان کنید.

به عنوان مثال، ممکن است علاقه مند به استفاده از دانش و تجربه خود در سایر مشاغل مانند مامایی، بهداشت عمومی، تحقیقات بالینی یا پزشکی عمومی باشید.

همچنین همیشه روش ها و پیشرفت های جدیدی در حوزه پزشکی کشف می شود. این به معنای یادگیری مداوم و فرصتی برای توسعه دانش موجود شما به عنوان یک پزشک است. اگر در دانشگاه پزشکی می‌خوانید، احتمالاً از این فرصت برای گسترش ذهن خود لذت خواهید برد.

خدمات پزشکی آنلاین چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، خدمات پزشکی آنلاین به پزشکان و بیماران اجازه می دهد از راه دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به غیر از آن، فروشگاه های پزشکی زیادی نیز وجود دارد که می توانند داروهای لازم را درب منزل بیمار تحویل دهند. این جلسات پزشکی آنلاین با ابزارهای مختلفی انجام می شود که به پزشکان اجازه می‌دهد، بیماران خود را در یک مطب مجازی معاینه کنند.

همچنین هزینه های پلت فرم های پزشکی از راه دور، بسیار کمتر از بیمارستان ها و مراکز مراقبت های بهداشتی است. جالب است بدانید، با افزایش تعداد پزشکانی که به صورت مجازی بیماران خود را معاینه می کنند، حتی ساکنان مناطق روستایی می توانند بدون هیچ زحمتی از مشاوره و مراقبت های پزشکی به موقع برخوردار شوند.

روز پزشک

خدمات پزشکی آنلاین ساده هستند و هر کسی می تواند از آنها بهره مند شود. پزشکان می توانند با استفاده از سیستم های کارتابل و ویدئو کنفرانس، این ارتباط مجازی را بهبود ببخشند.

ما در کانون تبلیغات پاسارگاد مفتخریم با ارائه سیستم CRM، بهترین ارتباط آنلاین را به پزشکان ارجمند ارائه دهیم.

برای مشاهده تعرفه خدمات نصب و راه اندازی سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) و ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

همچنین شما می توانید با نصب و راه اندازی مرکز تماس اینترنتی (VOIP) از طریق بستر اینترنت، یک ارتباط عالی و بدون نقص را با بیماران خود میسر کنید.

کلام آخر

به طور کل، هیچ زمانی در کل ادوار نبوده که افراد به پزشکان نیاز نداشته باشند. این در حالی است که پزشکان هم، با ادای سوگند متعهد می شوند زندگی بیماران را نجات دهند.

اما رسالت آنها فقط محدود به توانایی علمی و پزشکی نمی شود، بلکه یک پزشک ماهر علاوه بر داشتن تخصص در امر خطیر پزشکی، باید به ویژگی های دیگری مانند بردباری، راز داری، نیک خلقی، مهارت های ارتباطی و … آراسته باشد.

کانون تبلیغات پاسارگاد به نوبه خود این روز را به تمامی پزشکان دلسوز و پرتلاش کشورمان تبریک عرض می نماید.

منابع:

chron

hotcoursesabroad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *