بهترین روش ارتباط با کارمندان دورکار

بهترین روش ارتباط با کارمندان دورکار چیست؟

۴ شهریور به نام روز کارمند و به پاس تجلیل از مقام کارمندان و ارج نهادن به خدماتی که توسط آنان ارائه می شود، در تقویم کشورمان ثبت شده است.

در این روز که در هفته دولت قرار دارد، تعدادی از کارمندان نمونه در تمام نقاط کشور، مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

تاریخ ظهور شغل کارمندی

برخی عقیده دارند، منشأ پیدایش شغل کارمندی، دربار پادشاهان بوده است؛ به علت اینکه عموما افراد ماهر و دارای تخصص به صورت طولانی مدت در دربار مشغول به کار می‌شدند و در ازای کار خود، مزد دریافت می‌کردند.

بعد از انقلاب صنعتی در تولیدی ها، نیاز به افرادی که دائم در خدمت کارفرما باشند، احساس شد. طی گذر زمان و با افزایش احتیاج به نیروی انسانی برای انواع شغل ها، مقیاس انتخاب کارمند سخت‌ تر شد و کارفرمایان دنبال افراد دارای مدارک تحصیلی بالا و تخصص مورد نیاز بودند.

با گسترش جامعه کارمندان، افراد به دنبال کسب حقوق کافی، حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بودند. بهتر است بدانید، شغل کارمندی در مفهوم جدید، پس از انقلاب صنعتی و با رشد سرمایه‌داری شکل گرفت.

روز کارمندان

کارمند کیست؟

کارمند فردی است که برای پیشرفت یک کسب و کار استخدام می شود و کارفرما برای برای کار، به وی هزینه پرداخت می کند. کارمندان در محل کار خود طبقه بندی می شوند و هرکس تخصص مربوط به خود دارد.

کارکنان در ازای دریافت پول، وظایف خاصی را برای کارفرمایان انجام می دهند. به طور معمول، آنها به صورت تمام وقت، پاره وقت یا موقت کار می کنند.

کارمندان مسئولیت ها و نقش های شغلی خاصی را انجام می دهند که در فهرست مشاغل تعریف شده است. کارفرمایان بر اساس سابقه کاری، سطح مهارت، سوابق تحصیلی و مصاحبه حضوری، بهترین نامزدها را برای مشاغل انتخاب می کنند.

بسیاری از سازمان ها از سیستم مدیریت عملکرد یا ردیاب هدف استفاده می کنند تا به کارکنان انگیزه دهند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. آنها حتی ممکن است فرصت های آموزشی را برای افزایش سطح مهارت و تجربه برای کارمندان خود در نظر بگیرند.

کارمندان معمولاً در یک منطقه یا بخش خاصی از یک شرکت کار می کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند در بخش هایی مانند خدمات مشتری، بازاریابی، حسابداری و یا فناوری اطلاعات کار خود را انجام دهند.

برخی از کارمندان، محل کار یا دفتر مخصوص به خود را دارند که در آن وظایف خاصی را برای شرکت انجام می دهند. در این شرایط کارفرمایان ابزار و لوازم مورد نیاز مانند کامپیوتر، میز، تلفن و لوازم اداری را در اختیار آنها قرار می دهند.

به طور سنتی، کارمندان در محل شرکت یا دفتر مرکزی سازمان کار می کنند. بسته به شغل، آنها ممکن است در مناطق مختلفی مشغول به کار شوند. همان طور که میدانید، در طول سال ها، مفهوم محل کار، تکامل یافته است.

افرادی که نقش‌های مرتبط با کامپیوتر دارند معمولاً می توانند در خانه یا مکان‌های دور، کار کنند.

نقش کارمند در محیط کار

نقش یک کارمند به انتظارات شرکت در مورد سیاست های داخلی آن بستگی دارد. برخی از سیاست هایی که کارمندان باید از آنها پیروی کنند، عبارتند از:

  • دستیابی به استانداردهای موردنظر کارفرما و شرکت
  • انجام مسئولیت ها و وظایف مندرج در شرح وظایف
  • جلوگیری از اتلاف زمان و منابع
  • ترویج اخلاق کاری مثبت در محیط
  • تکمیل درخواست های ویژه مدیر و یا کارفرما

همچنین برخی شرکت ها خط مشی های خاصی دارند که به کارمندان کمک می کند بدانند باید چه اصول و قوانینی را در محل کار رعایت کنند.

روز کارمندان

شغل کارمندی مزیت هایی دارد که برای برخی افراد جذاب است، که در مطلب زیر به آنها اشاره کرده ایم:

بیمه سلامت: یکی از رایج ترین مزایایی است که بسیاری از کارمندان به دنبال آن هستند و میزان پوشش بیمه، بستگی به شرکت دارد. بسیاری از کارفرمایان درصد معینی از حق بیمه درمانی یک کارمند را پرداخت می کنند که گاهی تا ۱۰۰ درصد کل هزینه می رسد. کارفرمایان ملزم به ارائه بیمه درمانی به کارمندان خود هستند.

بیمه دندانپزشکی و بینایی: اگرچه این نوع بیمه رایج نیست، اما برخی از کارفرمایان طرح های بیمه دندانپزشکی و بینایی را ارائه می دهند که به کارکنان امکان انتخاب پوشش فردی یا خانوادگی را می دهد.

بیمه عمر: کارفرمایانی که بیمه عمر ارائه می‌دهند، ممکن است مبلغی را تا سقف حقوق کارمند بپردازند.

مرخصی استعلاجی با حقوق: کارمندان می‌توانند با ارائه گواهی و یا تایید پزشک معتمد حداکثر از چهار ماه مرخصی استعلاجی در یک سال استفاده کنند ولی مرخصی بیماری‌های صعب‌العلاج با تشخیص وزارت بهداشت تا ۶ ماه قابل تمدید است.

انواع کارمند

کارفرمایان بسته به نیاز شرکت خود، انواع مختلفی از کارمندان را استخدام می کنند. وجود انواع مختلف کارمند در تیم، به شما این امکان را می دهد که نیازهای کارکنان خود را بر اساس تقاضا تنظیم کنید.

در اینجا برخی از طبقه بندی های رایج کارمندان را باهم مرور می کنیم:

تمام وقت

بسیاری از افراد برای کارمندان تمام وقت، ۳۵ یا ۴۰ ساعت کار در هفته را در نظر می گیرند و تعداد ساعت هایی که انتظار می رود کار کنید، بسته به کارفرما متفاوت است. در بعضی موارد، برای دیگر کارفرمایان کمتر و حتی برای برخی ساعات کاری می تواند بیشتر باشد.

پاره وقت

کارمندان پاره وقت ۳۰ ساعت یا کمتر کار می کنند. کارفرمایان موظف به ارائه مزایا به کارمندان پاره وقت نیستند، اما بسیاری از شرکت‌ها برای پاداش به کارمندان، مزایای خاصی را به آنها ارائه می دهند.

فصلی/موقت

کارمندان موقت برای مدت زمانی معین یا در طول مدت یک پروژه کار می کنند. به عنوان مثال فقط در فصول خاصی کار می کنند.

ساعتی

کارمندان ساعتی بسته به مدت زمانی که روی یک کار یا پروژه وقت می گذارند کار می کنند و حقوق آنها هم ساعتی محاسبه می شود.

کارمندان دورکار

ظهور کارمندان دورکار بعد از کرونا

همان طور که می دانید، کووید ۱۹ بسیاری از شرکت ها را مجبور کرد که سریعا به کار از راه دور روی بیاورند. اگرچه این نوع کار در مدت زمان کوتاهی به خوبی انجام شد، اما چند مشکل وجود دارد که مدیران کسب و کار باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

به هر حال، اجرای کار از راه دور، گسترده تر و عمیق تر از آن چیزی است که اکثر سازمان ها تصور می کنند. برای موفقیت در بلندمدت، یک رویکرد ساختاریافته، همراه با سرمایه گذاری قابل توجه برای تغییر فرهنگ و ساختار شرکت مورد نیاز است.

چالش های دورکاری

بحران کووید ۱۹ در کوتاه مدت شرکت ها را با چالش های زیادی روبرو کرد. سازمان ها به منظور حفظ بهره وری، باید بهترین راه برای پیشبرد کار و حفظ سلامت کارکنان خود را انجام می دادند. با این حال، مشکلاتی هم بر سر راه آنها بود. سه مانع اصلی در اجرای کار از راه دور به شرح زیر است:

اجرای کار از راه دور به صورت ساختاری

شرکت هایی که سریعا به دنبال فراهم کردن ابزارها بدون تغییر در ساختار سازمان خود هستنذ، در معرض خطر از دست دادن کارایی و به وجود آمدن حس ناامیدی در میان کارکنان و ذینفعان می باشند. باید بدانید که تنها فراهم کردن زیرساخت ها و ابزار، لازم و کافی نیست.

برخی از شرکت‌ها از قبل زیرساخت‌ها و ابزارهای موجود را در آغاز بحران در اختیار داشتند، اما پتانسیل اجرای آن را نداشتند. ابزارها مهم هستند، اما یک تغییر خط مشی موفق، دستورالعمل های روشن و تعهد واقعی نیز نیاز دارد.

ایمن سازی زیرساخت برای کار از راه دور

شرکت هایی که قبلا همه چیز را به صورت متمرکز در یک مکان مدیریت می کردند، اکنون باید همه چیز را از راه دور سازماندهی کنند. بهتر است بدانید این کار، نیاز به تغییرات امنیتی عمیق و تنظیمات ساختاری دارد که نباید به سادگی از کنار آن رد شد؛ زیرا جرایم سایبری به طور روز افزون در طول شیوع بیماری کرونا افزایش یافته است.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی خصوصی کارکنان

کارمندان از طریق کار در منزل، مرز بین کار و زندگی خصوصی را فراموش می‌کنند. این کار لزوماً بر بهره‌وری تأثیر نمی‌گذارد؛ اما در صورت عدم توجه، تهدیدی برای افراد و سطح ارتباطات آنان است. بنابراین، بهتر است مرزی مشخص بین زندگی کاری و شخصی وجود داشته باشد.

هنگام اجرای دورکاری، مدیران کسب و کار باید ابتدا یک هدف را تعریف کنند. آنها باید از خود بپرسند چرا می‌خواهند کار از راه دور را فراتر از نیازهای بحران کنونی اجرا کنند. آیا هدف کاهش فضای اداری است؟ آیا می توان از آن برای بهینه سازی رفت و آمد یا برای حفظ سلامت کارکنان استفاده کرد؟

هنگامی که هدف مشخص شد، اولین قدم شناخت کار با روش جدید است. رهبران کسب و کار باید از طریق سیستمی به نام pms به طور روشن و آسان با کارکنان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

کارمندان دورکار

pms یا سیستم مدیریت پروژه چیست؟

PMS مخفف شامل ۳ کلمه “Progress Measurement System” به معنی “سیستم اندازه گیری پیشرفت” پروژه است.

این کار باعث هماهنگی و ایجاد یک زبان مشترک بین ارکان پروژه مانند: کارفرما، مدیر و کارمند می شود و به وسیله آن، درصد پیشرفت فیزیکی فعالیت و کارها در بخش های مختلف پروژه، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

این سیستم یکی از ضروری ترین ابزارها برای مدیر پروژه است تا میزان پیشرفت فعالیت کارکنان به وسیله آن انجام گیرد.

به عنوان نمونه زمانی که یک مشتری درخواست طراحی وب سایت برای شرکت خود ثبت می کند، مدیر پروژه بر اساس تخصص هر یک از کارمندان، کار مخصوص را وی واگذار کرده و از طریق ثبت کامنت، در جریان پیشرفت پروژه قرار می گیرد.

امروزه باتوجه به شیوع بیماری کرونا و به طور کل افزایش هزینه های زندگی از قبیل رفت و آمد، بسیاری از افراد به سمت دورکاری روی آورده اند و برای بسیاری از مدیران، وجود سیستمی برای تسهیل ارتباط بین کارفرما و کارمند به شدت ضروری است.

خبر خوش اینکه کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار آماده همکاری با شما عزیزان است. همچنین شما می توانید با خرید پکیج های سیستم مدیریت پروژه (PMS) ارتباط بهتر و آسانی را با کارکنان خود برقرار کنید.

برای مشاهده تعرفه خدمات نصب و راه اندازی سیستم مدیریت پروژه (PMS) و ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

لام به ذکر است سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) توسط این مرکز با بهترین امکانات ارائه می شود. با ما در تماس باشید.

منابع:

indeed

EY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *