راه های انسانی شدن برند چیست؟

راه های انسانی شدن برند چیست؟

به نظر شما وجه اشتراک صاحبان مشاغل، کارمندان، شرکا و حتی مشتریان آنها چیست؟ در ابتدایی ترین سطح، همه آنها انسان هستند. پس چرا گاهی اوقات برای کسب و کارها انسانی شدن برند برای بازاریابی خوب چالش برانگیز است؟

شاید برخی از افراد تمایلی به نشان دادن کسب و کار خود نداشته باشند ولی در مقابل آن برخی بخواهند خود را کاملاً حرفه ای نشان دهند. خیلی از افراد ممکن است اصلاً به لحن صحبت کسب و کار خود اهمیتی ندهند، اما ترجیح می دهند روی یافتن کلمات کلیدی مناسب برای پیاده سازی در سراسر پلتفرم خود تمرکز کنند. برخی ممکن است حتی متوجه نباشند که صدای برندشان واقعا چقدر رباتیک است.

در هر صورت، حقیقت موضوع این است: انسانی شدن برند شما، دیگر یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است. مردم دوست دارند ارتباط برقرار کنند. آنها از سرمایه گذاری زمان و پول خود بر روی افرادی که می دانند در کنارشان هستند و می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند، لذت می برند. بنابراین در دنیای بسیار رقابتی امروزی، بدون توجه به اینکه در چه صنعتی هستید، قطعاً به نفع هر کسب و کاری است که راهی برای ارتباط با مشتریان و رهبران خود از طریق انسانی شدن برند پیدا کند.

به شما پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این نوشتار، از مقاله “چگونه بازاریابی محتوا و روابط عمومی منجر به تولید می‌شوند؟” غافل نشوید.

انسانی شدن برند

انسانی شدن برند

انسانی شدن برند به معنای اتخاذ یک سبک ارتباطی مرتبط تر و شخصی تر در هنگام تعامل با مشتریان به جای اصطلاحات تجاری استاندارد است. به این فکر کنید که شخصیت و ارزش های برند خود را از طریق ایجاد ارتباطات معنادار با مخاطبان خود پرورش می دهید.

چرا انسانی شدن برند شما مهم است؟

برندها انسان نیستند، بلکه مشتری هستند. به منظور فروش، تبدیل بیشتر، افزایش تعامل و ایجاد وفاداری به برند، ابتدا مهم است که با مشتریان رابطه برقرار کنید. مانند روابط با دوستان جدید. برندها برای شکوفا شدن رابطه با مشتری، نیاز به ایجاد ارتباط و اعتماد دارند.

انسانی شدن برند شما و افزودن سطحی از شخصی سازی، به مشتریان کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کنند. تمام تلاش‌های بازاریابی و پیام‌ رسانی وب‌سایت شما باید به گونه‌ای باشد که ارتباطی نزدیک با مخاطبان خود برقرار کنید. بدون ارتباط نزدیک، شما موجودی سرد و بی چهره هستید که به جای وفاداری باعث بی تفاوتی مشتری می شوید.

چگونه برند خود را انسانی کنیم؟

در اینجا چند نکته مفید برای چگونگی انسانی شدن برند را باهم بررسی می کنیم:

۱. از درون به بیرون شروع کنید

به عبارت دیگر، با ایجاد فرهنگی خاص در شرکت خود شروع کنید. مدیرعامل یا مدیران ارشد شما این پتانسیل را دارند که فرهنگ مدنظر شما را مانند آتش سوزی در سراسر شرکت گسترش دهند. سپس درمورد این فرهنگ شرکت، پستی در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

اگر شرکت شما به هدف بزرگی رسید، عکسی از کارمندان خود را در اینستاگرام منتشر کنید. اگر دفتر کسب و کار شما مطابق با رنگ ها و تم برند شما تزئین شده است، یک تور ویدیویی از آن را در وب سایت خود قرار دهید. یا اگر تیم شما اخیراً یک گواهینامه را کسب کرده یا جایزه ای را از آن خود کرده است، در مورد آن در لینکدین صحبت کنید.

نمایش اعضای تیم خود در وب سایت و پلتفرم های رسانه های اجتماعی، بسیار دلچسب است و هنگامی که دنبال کنندگان، مخاطبان وب سایت و … می توانند همکاری و روابط عالی بین شما را ببینند، تمایل بیشتری برای اعتماد به توانایی های حرفه ای شما خواهند داشت.

۲. لحن برند خود را شخصی، قابل دسترس و جذاب کنید

برای بسیاری از مشاغل هنگام انسانی شدن برند، نشان دادن چهره مدیران برای ایجاد سرنخ و کسب اعتبار، ضروری است. در حالی که این کار قطعاً یک قطعه حیاتی از پازل است، نیاز به عنصر انسانی را نفی نمی کند. واقعیت این است که شما هنوز هم می توانید محتوای حرفه ای، آموزشی یا حتی بسیار فنی داشته باشید که لحن سرگرم کننده، دلسوز یا جذابی را در خود جای دهد.

به عنوان مثال، تبلیغات یک شرکت تولید محصولات سنتی، به شوخ و احمقانه بودن معروف است. اما مهمتر از همه، این است که آنها باهوش هستند. آنها یک محصول سنتی “خسته کننده” ساختند و صدای برندی را ایجاد کردند که قابل دسترس، سرگرم کننده و انسانی است. این سه ویژگی باعث ایجاد اعتماد، اعتبار و در نهایت وفاداری مشتریان به برند می شود.

۳. به زبان مخاطب خود صحبت کنید

شما ممکن است بیش از یک گروه از افراد داشته باشید که پایگاه مشتریان شما را تشکیل می دهند؛ اما هیچ یک از این گروه‌ها نمی‌خواهند اصطلاحات مخصوص شرکت‌ها، صحبت‌های فروش یا زبان رسمی شرکت ها را بشنوند.

برای انسانی شدن برند، اگر یک مرکز آموزشی دارید، به روشی آموزشی و آموزنده با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، باید حسی عاطفی ایجاد کنید. هر چه زبان مصرف کنندگان خود را بهتر بیاموزید، در نظر آنها قابل دسترس تر و “انسان تر” خواهید بود.

فقط به طور واضح با مشتریان خود صحبت کنید. اگرچه برای صحبت با گروه دیگری از مشتریان خود باید با اصطلاحات مخصوص کسب و کار و صنعت صحبت کنید، اما واقعاً این نوع زبان برای مشتریان عام شما بی فایده است.

صفحه درباره ما برای انسانی شدن برند

۴. زبان دوستانه در صفحه “درباره ما”

صفحه “درباره ما” یکی از صفحاتی است که اغلب در اینترنت نادیده گرفته می شود و واقعا خوب نیست؛ زیرا چه راهی بهتر از اینکه شما در این صفحه با یک شرکت یا شخص خاص بیشتر آشنا شوید؟

بنابراین، شما می خواهید چه کسی باشید؟ یک شرکت بی چهره؟ یا می خواهید به مردم بگویید که چه کاری انجام می دهید، چه کسی هستید و چرا فکر می کنید کار شما ممکن است برای آنها جالب باشد؟

یک صفحه درباره ما استاندارد، شامل چندین بخش است که در آن توضیح داده شود اعضا چه کاری انجام می دهند و چرا با ارزش هستند، همچنین دارای یک جدول زمانی که توضیح می دهد شرکت چگونه شکل گرفته است. ارائه تاریخچه چگونگی تاسیس شرکت به خوانندگان، بینشی در مورد انگیزه های بنیانگذاران می دهد و همچنین به خواننده نشان می دهد شرکت شما برای مشتریان خود چقدر ارزش قائل است.

۵. حس شوخ طبعی را به محتوای خود تزریق کنید

برای وب سایت های فروش و آنلاین شاپ ها، ایجاد محتوای خنده دار آسان است.

حین ارائه تبلیغ، توییت هایی که از زبان و شکلک‌های ساده استفاده می‌کند تا روابط خود را با مخاطبان نزدیک تر کنند، محصول و خدمات خود را به راحتی می توانند به مشتری ارائه دهند.

شما می توانید با جمله ای واضح، مختصر و صریح، نظر خود را به خوبی بیان کنید ولی بهتر است از حس شوخ طبعی هم در آن استفاده کنید.

۶. بیشتر بر ارائه محتوا تمرکز کنید تا فروش

برای انسانی شدن برند بدون نگاه مالی و بررسی میزان فروش، به بینندگان خود اطلاعات مفید ارائه دهید. این کار می تواند یک پست وبلاگ یا اینستاگرام در مورد یک موضوع صنعتی یا مطالعه موردی باشد.

این نوع بازاریابی همچنین به نوع صحبت کردن شما با مخاطبان مرتبط است. در حین ارائه این مطالب، مطمئن شوید که این کار را به گونه ای انجام دهید که به بهترین شکل با مخاطبان شما ارتباط برقرار کند.

مهم نیست که این نوع بازاریابی شامل چه مواردی است، سعی کنید مطالب را متمرکز نگه دارید که چگونه به نفع کاربر نهایی است، نه شرکت شما.

۷. یک بخش وبلاگ فعال در وب سایت خود داشته باشید

این یک راه آسان برای ارتباط با مخاطبان و مهم تر از همه، انسانی شدن برند است. فعال نگه داشتن یک وبلاگ نه تنها به تقویت سئو، به روز ماندن مورد موضوعات و هدفمندتر شدن تلاش های شما کمک می کند، بلکه صدای برند شما را انسانی تر می کند.

این کار به خوانندگان اجازه می دهد تا ببینند که شما در حال حاضر، فعال هستید و باعث اعتبار شما می شود. به علاوه، همانطور که در مورد قبلی اشاره کردیم، با ارائه اطلاعات یا مطالب آموزشی به خوانندگان در مورد موضوعاتی که به دنبال آن هستند، به بازاریابی درونگرای شما نیز کمک می کند. این یک موقعیت برد برد برای همه است.

۸. مدیر انجمن خود را به نمایش بگذارید

اگر کسب‌وکار شما مدیر دارد، آنها را در تمام پلتفرم‌های آنلاین نمایش دهید؛ بدین صورت توجه ها به سمت شرکت شما جلب می شود.

اکانت توییتر یا آدرس ایمیل آنها را به نمایش بگذارید تا خوانندگان بتوانند آسان به آنها دسترسی داشته باشند. نشان دادن چهره افراد باعث می شود مخاطبان با برند شما احساس راحتی بیشتری داشته باشند و به ایجاد یک رابطه قوی بین شما کمک می کند.

ارتباط با فالورها برای انسانی شدن برند

۹. با مشتریان، فالوورها و نظر دهندگان درگیر شوید

برای انسانی شدن برند، هر چند وقت یک بار خارج از موضوعات معمولی با مخاطبان صحبت کنید. این کار باعث می شود افراد با شما احساس راحتی کنند.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید ساختار بیشتری به این مکالمات اضافه کنید و به صورت دوره‌ای چت‌های توییتری را میزبانی کنید؛ به عنوان مثال مکالمه‌هایی درباره یک موضوع خاص در یک تاریخ و زمان خاص ترتیب دهید که توسط یک هشتگ از پیش تعیین‌شده در کنار هم قرار دارند.

۱۰. عکس هایی از خود تیم خود منتشر کنید

اجازه دهید طرفداران و فالوورها، شما را با تصاویری از کارمندان در حال انجام کارهای شغلی یا در رویدادهای شرکت، کمی بهتر بشناسند. نمایش این موارد در صفحه شغلی، رسانه‌ های اجتماعی یا صفحه «درباره ما» مکان های خوبی برای نشان دادن ارتباط بین کارمندان برای انسانی شدن برند شما است.

فقط با یک تا دو جمله، مشتریان می توانند کارمندان را بشناسند و به آنها اعتماد کنند.

۱۱. کارکنان را تشویق کنید تا در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند

وقتی کارمندان در رسانه‌های اجتماعی فعال هست، چندین کار را قادرند انجام دهند:

  • این کار به مردم این امکان را می دهد که بدانند آن شخص درباره شرکتی که در آن کار می کند، صحبت می کند.
  • مخاطبان با نام، چهره و شخصیت کارمندان پشت یک شرکت آشنا می‌شوند.
  • باعث غنی تر شدن محتوای تولید شده توسط شرکت می شود.

در حالی که برخی شرکت ها، نیاز دارند شبکه های اجتماعی خود را قوی تر کنند، اکثر کسب و کارها می توانند کارمندان را تشویق کنند تا محتوای منتشر شده در رسانه های اجتماعی شرکت را در اکانت های خود به اشتراک بگذارند و در نهایت شرکت از این کار سود ببرد؛ و حتی باید بتوانند این کار را در ساعات کاری انجام دهند! انسانی شدن برند حین روابط نزدیک با مخاطبان شکل می گیرد.

۱۲. عذرخواهی کنید و در صورت لزوم بگویید “متشکرم”

همانطور که هر انسانی می داند، همه ما معایب خود را داریم و همه ما اشتباه می کنیم. اما وقتی نوبت به کسب‌وکارهایمان می‌رسد، اغلب سعی می‌کنیم به هر قیمتی از شهرت و آوازه خود محافظت کنیم. حتی اگر در موضوعی، کسب و کار ما مقصر باشد؛ و ما نباید فراموش کنیم که کسب و کار ما در واقع از انسان تشکیل شده است.

بنابراین اگر به نحوی توپ را رها کرده اید و باعث بروز مشکل شده اید، با یک عذرخواهی صمیمانه و یک راه حل بالقوه مشکل مخاطبان خود را حل کنید. برای این عمل پسندیده، مردم از شما قدردانی می‌کنند که شما به مسائل رسیدگی می‌کنید؛ نه اینکه از شما شکایت کنند.

با این حال، بیشتر از آن، باید از طرفداران، فالوورها، مشتریان، مخاطبان و … تشکر کنید. به عنوان مثال برای رسیدن به عدد ۵۰۰۰ فالوور از آنها برای رسیدن به این نقطه عطف تشکر کنید.

یا برای مشتریان فعلی و گذشته در روزی خاص ایمیلی ارسال کنید و از همراهیشان با شما تشکر کنید. این کار یکی دیگر از روش های انسانی شدن برند است که باعث می شود مخاطبان، شرکت شما را به عنوان انسانی ببینند که به آنها به عنوان یک فرد اهمیت می دهند؛ نه صرفاً یک شرکت که تشنه پول است و علاقه ای به ایجاد روابط ندارد.

انسانی شدن برند

۱۳. در دسترس باشید

این فقط یک نکته برای مدیریت و بخش خدمات مشتری نیست. این کار برای هر عضو تیم شما و بخش های شخصیت آنلاین برند شما، ضروری است.

انسانی شدن برند بدون در دسترس بودن انسان های واقعی، امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، اگر شخصی در کسب و کار شما به طور مرتب در پلتفرم های رسانه های اجتماعی پست می گذارد، باید برای پاسخ به نظرات، سوالات، پیشنهادات و … در دسترس باشد. اغلب اوقات کسب و کارها صرفاً پست های شبکه های اجتماعی خود را برای یک ماه برنامه ریزی می کنند و اهمیت دادن به آن را نادیده می گیرند.

این کار یک فرصت عالی برای نشان دادن این است که کسب و کار شما جنبه انسانی دارد و مایل است به فالوورها کمک کند تا اطلاعات کسب کنند، ایده ها را به اشتراک بگذارند و احساس خوبی در مورد تبلیغ برند شما داشته باشند.

۱۴. ایمیل های خود را با نام خود امضا کنید

یک شرکت نمی تواند ایمیل ارسال کند، یک شخص در شرکت این وظیفه را برعهده دارد. به عنوان مثال، امضای شما در بازاریابی ایمیلی شما چگونه است؟ باید نام یک شخص واقعی را در امضای ایمیل خود به همراه نقش وی در شرکت قرار دهید. حتی می توانید یک عکس کوچک برای شخصی تر کردن پیام همراه ایمیل ارسال کنید.

همچنین می‌توانید در قسمت فیلد “اسم فرستنده” نام واقعی فرستنده ایمیل در کنار نام شرکت را قرار دهید. نتایج شما ممکن است متفاوت باشد، بنابراین برای انسانی شدن برند شما، توصیه می‌کنیم این کار را آزمایش کنید. ما این کار را انجام دادیم و نتایج فوق‌العاده بود!

ارسال نام واقعی در ایمیل برای انسانی شدن برند

۱۵. شرکت شما باید انسانی فکر کند

در نهایت، شما همه این کارها را برای به دست آوردن مشتریان بیشتر انجام می دهید. اما تلاش های خود را به تفکر انسانی نزدیک تر کنید. اشکالی ندارد پستی بگذارید که مخاطبان شما از آن فقط لذت ببرند، بدون اینکه به لینکی پیوند دهید.

هر چه هر روز شخصیت خریدار خود را بیشتر بشناسید، این کار برای شما آسان تر خواهد شد. بدین صورت به انسانی شدن برند کمک زیادی کرده اید.

هنگامی که این رابطه صمیمی را با جامعه خود برقرار کردید، رابطه شما بیشتر شبیه به دو دوستی خواهد بود که در حال معاشرت هستند و این باعث می شود مشتریانی مادام العمر داشته باشند.

کلام آخر

در مجموع، انسانی شدن برند دارای مزایای زیادی است، از جمله کسب اعتبار و شنیده شدن صدای برند شما.

از این نکات ساده برای شروع استفاده کنید!

همچنین مفتخریم به شما اعلام کنیم، کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار صمیمانه در کنار برند و تجارت شما است. شما می توانید برای مشاوره بازاریابی و تبلیغات با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

منبع: How to Humanize a Brand

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *