شغل برنامه نویسی چیست؟

شغل برنامه نویسی چیست؟

هر ساله روز برنامه نویسان در ۱۳ سپتامبر، مصادف با ۲۲ شهریور جشن گرفته می شود. این روز از برنامه نویسان و مبتکرانی که با نوآوری و طراحی برنامه های مختلف، زندگی ما را آسان تر می کنند، تجلیل می شود.

کمتر کسی در دنیای مدرن وجود دارد که از خدمات یک برنامه نویس بهره نبرده باشد. برنامه نویسی چه برای حمل و نقل باشد و چه پزشکی، مالی یا تحصیلی، برای عملکرد روان هر کاری ضروری است.

تقریباً همه مشاغل بزرگ به برنامه نویسان نیاز دارند تا زیرساخت فناوری اطلاعات خود را حفظ کنند. مخابرات نیز به شدت به برنامه نویسان وابسته است. صنعت خودرو برای عملکرد روان خطوط مونتاژ به برنامه نویس نیاز دارد. برنامه نویسان همچنین به حفظ امنیت در جامعه و حتی وجود سرگرمی کمک می کنند. ما به برنامه نویسان برای امنیت، طراحی و نوآوری نیازمندیم.

شغل برنامه نویسی چیست؟

تاریخچه جالب روز برنامه نویسان

روز ۲۵۶ ام سال میلادی (معادل عدد ۱۰۰ در مبنای شانزده) مصادف با ۱۳ سپتامبر در سال‌های کبیسه، به عنوان روز برنامه‌ نویسان نام گذاری شده است.

روسیه اولین کشوری بود که روز برنامه نویسی را به رسمیت شناخت و بعد از آن کشورهای آلمان، کانادا، چین، کرواسی، فرانسه، گوآتمالا، هند، بلژیک، استرالیا، نیوزیلند، لهستان، اسلوونی، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا نیز به این روز اعتبار دادند.

همان طور که ذکر کردیم، دویست و پنجاه و ششمین روز سال به عنوان روز برنامه نویسان ثبت شده است. جالب است بدانید، عدد ۲۵۶ بزرگترین توان عدد ۲ است که کوچکتر از ۳۶۵ (تعداد روزهای یک سال) می‌باشد.

در سیستم دودویی کامپیوتری، تعداد اعداد منحصر به فردی که می‌توان توسط یک بایت تولید کرد، ۲۵۶ تا است که شامل اعداد ۰ تا ۲۵۵ می‌باشد. عدد ۲۵۶ به صورت کلی برای برنامه‌نویس‌ها عددی آشنا است.

چرا روز برنامه نویس مهم است؟

برنامه نویسی بخش مهمی از هر صنعت بزرگی است. در روز جهانی برنامه نویسان از دستاوردها و افرادی که به تحقق آنها کمک می کنند، تقدیر می شود.

کارهایی که برنامه نویسان انجام می دهند اغلب در پشت صحنه اتفاق می افتد و این روز کمک می کند تا کار مهم آنان برای همگان آشکار و عیان شود. همچنین به متخصصان فناوری فرصت می دهد تا با دستاوردهای شخصی برنامه نویسان، همکاران و دوستان در این صنعت آشنا شوند.

همه کسانی که از نرم افزار و اینترنت استفاده می کنند، از کار برنامه نویسان کامپیوتر سود و منفعت می برند. تقریباً هر سازمانی به زیرساخت و خدمات فناوری اطلاعات که توسط برنامه نویسان رایانه ایجاد شده و گاهی اوقات نگهداری می شود، متکی است.

بنابراین، برنامه نویسان کامپیوتر در لبه نوآوری هستند و کار آنها باعث تغییر مداوم رویکردهای ما در کسب و کار می شود. علاوه بر این اثرات برنامه نویسی، محل کار و منابع را در دسترس تر، عادلانه تر و متنوع تر می کند.

شغل برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسان کامپیوتر وظیفه طراحی و ایجاد برنامه های نرم افزاری، یکپارچه سازی سیستم ها و نرم افزارها، آموزش، تجزیه و تحلیل الگوریتم ها، اصلاح کد منبع و کدنویسی، نوشتن دستورالعمل های سیستم، اشکال زدایی و نگهداری سیستم های عامل را بر عهده دارند.

برنامه نویسان کامپیوتر، نرم افزار را طراحی، توسعه و آزمایش می کنند و اطمینان حاصل می کنند که نرم افزار از بهترین شیوه ها در عملکرد و امنیت پیروی کند. برنامه نویسان کامپیوتر می توانند روی توسعه اپلیکیشن های موبایل، کدنویسی بازی های ویدئویی، برنامه نویسی وب سایت ها و موارد دیگر کار کنند.

شغل برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسان مسئول تجزیه و تحلیل نیازهای مشتریان خود هستند. آنها نرم افزار را طراحی، توسعه و آزمایش می کنند که نیاز افراد مختلف را برآورده کند. برنامه نویسان رایانه همچنین از تخصص خود برای اطمینان از توسعه نرم افزار، مطابق با استانداردهای صنعت همراه با بهترین شیوه ها در عملکرد، قابلیت اطمینان و امنیت بالا استفاده می کنند.

آنها با دیگر طراحان و برنامه نویسان برای برنامه ریزی هر جزء از برنامه یا نرم افزار مشورت می کنند و سپس تعیین می کنند که هر قسمت چگونه با هم کار کند. آنها در درجه اول کد را با استفاده از زبان های مختلف از جمله پایتون، سی پلاس پلاس و جاوا می نویسند که یک کامپیوتر می تواند بخواند.

برای اطمینان از اینکه همه چیز به درستی کار می کند، برنامه نویسان کامپیوتر تکرارهای مکرر طراحی، توسعه، ادغام اجزای نرم افزار، آزمایش و دریافت بازخورد از مشتریان را انجام می دهند. همچنین در طول زمان، برنامه نویسان کامپیوتر عملکرد نرم افزار موجود را به روز می کنند و گسترش می دهند.

اکنون که درباره برخی از وظایف مرتبط با شغل برنامه نویسی بیشتر می‌دانید، باهم بررسی کنیم که برنامه‌نویسان کامپیوتر به طراحی و ساخت چه چیزهایی کمک می‌کنند.

زمینه های کاری گسترده برنامه نویسان

از آنجایی که برنامه نویسی کامپیوتر یک شغل گسترده است، از مهارت هایی که در برنامه نویسی کسب می کنید می توانید برای داشتن یک حرفه موفق استفاده کنید. برخی از زمینه های رایج برنامه نویسان رایانه شامل برنامه های کاربردی تلفن همراه، توسعه وب سایت و موارد دیگر است.

طراحی و توسعه اپلیکیشن موبایل

یک طراح نرم‌افزارهای تلفن همراه، با ساخت برنامه‌های کاربردی و جذاب، نیاز کاربران مختلف را مرتفع می کند. یک توسعه‌‌ دهنده اپلیکیشن موبایل بر مبنای تخصص و مهارتی که دارد می تواند برای هر یک از سیستم های اندروید و iOS برنامه‌ای مخصوص بنویسد و در ادامه از نرم‌افزار خود پشتیبانی کند.

طراحان نزم افزارهای تلفن همراه به ‌دو گروه اصلی توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی ویژه اندروید و آی او اس تقسیم می‌شوند. طراحان iOS با استفاده از محیط‌ های توسعه یکپارچه مانند Xcode و زبان برنامه‌نویسی سوئیفت برای دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل iOS، برنامه‌های کاربردی می‌نویسند.

طراحان اندروید هم فرآیند مشابهی انجام می‌دهند، با این تفاوت که ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی که منجر به ساخت برنامه‌های اندرویدی می شود، در اختیار آن‌ها قرار دارد.

طراحی اپلیکیشن موبایل راهی برای شروع یک استارت آپ موفق است. شایان ذکر است، در کانون تبلیغات پاسارگاد، به صورت اختصاصی خدمات طراحی اپلیکیشن موبایل ارائه می‌شود. برای مشاهده تعرفه خدمات طراحی اپلیکیشن موبایل و ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

برنامه نویسی

طراحی بازی های کامپیوتری

همچنین برنامه نویسان کامپیوتر می توانند بازی های ویدئویی، آنلاین و موبایلی طراحی کنند. هر بازی شامل میلیون ها خط کد، داستان های پیچیده و شخصیت های توسعه یافته است. هرچه بازی جذاب تر باشد، بازیکنان بیشتری را جذب می کند.

در برنامه نویسی، سیستم هایی طراحی می شود که به راحتی قابل ارتقا و استفاده هستند و در عین حال سرگرمی را برای کاربر به ارمغان می آورند.

یک طراح بازی ویدیویی باید روی همه چیز در مورد یک بازی فکر کند و طرح ها، شخصیت ها، ویژگی های بصری و چیدمان آن را طراحی کند.

طراحان بازی های کامپیوتری با تیم های مختلفی ملاقات کرده و چشم انداز منسجمی ایجاد می کنند. آنها همچنین با برنامه نویسان و هنرمندان برای اطمینان از درستی طرح، آزمایش مفاهیم مختلف و شناسایی و تصحیح خطاها یا سایر مشکلات پیش آمده، همکاری نزدیکی دارند.

توسعه‌دهندگان همچنین از گروه‌های متخصص نرم افزاری کمک می‌گیرند تا باگ‌ها را برطرف کرده و اطمینان حاصل کنند که بازی قبل از اینکه به دست گیمرها برسد، تا حد امکان بدون نقص اجرا شود.

طراحی و برنامه نویسی وب سایت

برنامه نویسان کامپیوتر علاوه بر استفاده از مهارت های کدنویسی برای توسعه بازی ها و اپلیکیشن های تلفن همراه، می توانند از تخصص خود برای طراحی وب سایت استفاده کنند.

توسعه دهندگان وب مسئول ظاهر و عملکرد کلی سایت ها، نظارت بر طراحی و همچنین رسیدگی به عناصر فنی مانند میزان سرعت و ترافیکی که سایت می تواند تحمل کنند، هستند.

توسعه دهندگان وب سایت از سی اس اس، اچ تی ام ال یا جاوا اسکریپت برای طراحی یک وب سایت استفاده می کنند. برنامه نویسان رایانه معمولاً در بخش های فناوری اطلاعات کار می کنند؛ اما آنها انعطاف پذیری برای دورکاری و انجام کارهای آزاد را دارند.

ما در کانون تبلیغات پاسارگاد خدمات طراحی و پیاده سازی پروژه های مبتنی بر فناوری اطلاعات را برای شما مشتریان عزیز آسان کرده ایم.

در این شرکت، طراحی و برنامه نویسی وب سایت توسط تیمی متخصص و کاربلد برای مخاطبان قابل اجرا است. برای مشاهده آخرین تعرفه های طراحی وب سایت کلیک کنید.

شغل برنامه نویسی چیست؟

کلام آخر

صنعت برنامه نویسی کامپیوتر، انواع برنامه ها و سیستم های مربوط به کامپیوتر را برای مشتریان ایجاد می کند. مردم تقریباً در هر صنعت و شغلی نیاز دارند از این برنامه ها برای اهداف حرفه ای و شخصی خود استفاده کنند.

یک متخصص برنامه نویسی کامپیوتر دارای عناوین شغلی زیادی است.

امروزه موقعیت های شغلی در تمام سطوح صنعت برنامه نویسی کامپیوتر در دسترس است و شرکت ها در حال استخدام برنامه نویس در سراسر جهان هستند.

برنامه نویسان کامپیوتر معمولا توسط شرکت های نرم افزاری استخدام می شوند. با این حال، با افزایش برنامه نویسان، بسیاری از شرکت های دولتی و بخش خصوصی مانند: بانک ها و شرکت های حقوقی، شروع به استخدام برنامه نویسان کامپیوتری به عنوان کارمندان کرده اند.

غیرمعمول نیست که برنامه نویسی کامپیوتر را به عنوان شغلی آزاد بشناسیم؛ زیرا از پروژه ای به پروژه دیگر در شرکت های مشاوره فناوری یا به عنوان پیمانکاران مستقل فعالیت می کنند.

واقعیت این است که نقش برنامه نویسان در زندگی بشر به قدری پر رنگ و مهم است که تعیین روزی برای گرامیداشت آنها کاملا به سزا است. کانون تبلیغات پاسارگاد صمیمانه این روز فرخنده را به تمامی برنامه نویسان عزیز تبریک عرض می کند.

 

منابع:

bestcolleges

snhu edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *