چالش کسب و کارها

۱۰ چالش بزرگی که کسب و کارها با آن مواجه هستند

اگر به‌ تازگی کسب و کار جدیدی را راه‌اندازی کرده‌اید، یا مدتی است که مدیریت یک کسب و کار تازه تاسیس را بر عهده دارید، چالش هایی را پیش رو خواهید داشت که در این مطلب آنها را بازگو و راهکارهای مفیدی برای پشت سر گذاشتن آنها به شما پیشنهاد خواهیم داد.

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که همه‌چیز برای کسب و کارها به‌سرعت در حال تغییر است. در نظر داشته باشید که امروزه کسب و کارها باید با راه و روش‌های بازاریابی نوین (اینترنتی و اجتماعی) سازگار شوند، مدیران کسب و کارها می بایست تصمیم بگیرند که چگونه روی فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری کرده و با استفاده از آنها در صحنه جهانی رقابت کنند. این‌ها موضوعاتی است که برای نسل‌های گذشته هرگز تا این حد جدی نبوده.

چالش کسب و کارهایکی از آسیب‌های جانبی این تغییرات و رشد سریع این است که هیچ مدیرعامل یا کارمندی نمی‌تواند در همه‌چیز متخصص باشد؛ این گفته شاید پیش از این هم درست بود اما امروزه وجود آن بیشتر از گذشته حس می‌شود.

به همین دلیل است که به نظر من، برخی از بزرگترین چالش‌هایی که امروزه کسب‌ و کارها با آن روبرو هستند، قبلا توسط مشاوران حرفه‌ای تجربه و پاسخ داده شده‌اند. جذب یک مشاور به صاحب کسب و کار کمک می‌کند تا با استفاده از تخصص و مهارت‌های مورد نیاز در زمان بروز بحران، بهترین نتیجه ممکن را ارائه دهد.

چند مورد از چالش‌هایی که  کسب ‌و کارها با آن‌ها روبه‌‌رو هستند و به بهترین نحو با کمک مشاور برطرف می‌شوند عبارتند از:

عدم اطمینان در مورد آینده

توانایی پیش‌بینی ترندهای مشتری، بازار و… برای شرایط متغیر اقتصادی حیاتی است؛ اما هر مدیرعاملی قدرت پیش‌بینی کسی مانند “وارن بافت“، اقتصاددان آمریکایی، را ندارد. استخدام و کمک از یک مشاور آموزش‌دیده برای پیش‌بینی این روندهای بسیار مهم برای هر کسب و کار، می‌تواند تفاوت بین آینده‌ای روشن و تاریک باشد.

مدیریت مالی

بسیاری از مدیران اجرایی و صاحبان کسب و کار افرادی دقیق و نکته سنج هستند؛ این بدان معناست که آنها نه تنها در مدیریت جزئیات، بلکه در ارزیابی کلی سازمانشان نیز عالی‌اند؛ اما این افراد در مواردی مانند جریان نقدینگی، حاشیه سود، کاهش هزینه‌ها، تامین مالی و… به اندازه کافی خوب نیستند. کسب و کارهای کوچک و متوسط ممکن است نیازی به مدیر مالی تمام‌وقت نداشته باشند، اما بهتر است یک مشاور مالی استخدام کنند که بتواند در صورت نیاز در این نقش ظاهر شود.

نظارت بر عملکرد

استفاده از شاخص‌های عملکردی که آمار دقیقی از کسب ‌وکارها ارائه می‌دهند مهم و کلیدی است. اکثر صاحبان کسب و کارها در نحوه توسعه KPI (شاخص عملکرد)، نحوه اجتناب از مشکلات کلیدی و چگونگی اشتراک معیارها برای تصمیم‌گیری بهتر متخصص نیستند. در بیشتر موارد، شرکت‌ها بر شاخص‌های مالی بسیار ساده‌ای تکیه می‌کنند که باعث مسدود شدن کانال‌های گزارش‌دهی شرکت می‌شود.

مقررات و انطباق

با تغییر بازار و فناوری‌ها، قوانین و مقررات نیز تغییر می‌کنند. بسته به نوع کسب و کار شما، بهتر است به‌جای تلاش برای درک پیچیدگی و خطرات عدم انطباق با تغییرات، یک مشاور حرفه‌ای را برای کمک به این حوزه‌ها استخدام کنید.

شایستگی‌ها و جذب استعدادهای مناسب

چالش کسب و کارها یک کسب و کار کوچک یا متوسط ممکن است نیازی به منابع انسانی تمام‌وقت یا استخدام کارکنان جدید نداشته باشد اما در دوران اوج رشد، یافتن افراد، توسعه‌ی مهارت‌ها و شایستگی‌های مناسب، کلید یک آینده پایدار برای کسب و کار است. استفاده از یک مشاور متخصص برای یافتن کارکنان مورد نیاز، یک سرمایه‌گذاری عاقلانه برای کسب و کار شما خواهد بود.

فناوری

از آنجایی که دنیای فناوری با سرعت نور در حال تغییر است، کسب و کارها و شرکت‌‌ها باید خود را نوآوری کنند، وگرنه از فناوری روز عقب می‌مانند. این در حالی است که بسیاری از صاحبان کسب و کار و مدیر عاملان، قبل از اینکه بسیاری از این فناوری‌‌ها حتی وجود داشته‌باشند، حرفه و تجارت خود را شروع کرده‌اند! وجود یک مشاور می‌تواند برای ادغام فناوری‌های جدید مانند توسعه اپلیکیشن و رایانش ابری، حیاتی باشد.

مدیریت داده‌ها

مطمئنا گذشتگان ما مجبور نبوند در کسب و کار خود با حجم عظیم داده‌ها دست و پنجه نرم کنند یا نگران چگونگی استفاده از آن‌ها باشند. ۹۰ درصد از داده‌های دنیا در دو سال گذشته ایجاد شده‌اند؛ بنابراین، مدیریت، حفظ امنیت و استخراج آمار از مقادیر روزافزون داده‌‌هایی که کسب و کار شما تولید می‌کند باید در دستان شخص حرفه‌ای و واجد شرایطی باشد که بتوانید به کمک او بیشترین بازده را از داده‌های موجود کسب کنید.

خدمات مشتری

در دنیایی که رضایت مشتری برای پیشرفت یک کسب و کار حرف اول را می‌زند، مشتریان از کسب و کارها انتظار خدمات فوری را نیز دارند و می‌توانند به‌همان سرعت و با استفاده از اینترنت، نارضایتی خود را بابت ضعف خدمات به اشتراک بگذارند. مشاوران می‌توانند راه‌هایی برای بهبود خدمات مشتریان پیدا کنند و یک کسب و کار را مطابق با ارزش‌های روز پیش ببرد.

حفظ اعتبار

بنابراین اکنون که مشتریان می‌توانند هرگونه نارضایتی را بیش از پیش به‌صورت عمومی و با صدای بلند بیان کنند، کسب و کارها باید اعتبار آنلاین خود را همواره بررسی و حفظ نمایند. با توجه به مهم بودن این موضوع، بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید تا ضمن عارضه‌یابی اینگونه موارد، آنها را پیش‌بینی و از بروز آن جلوگیری کنند.

دانستن زمان پذیرش تغییر

چالش کسب و کارهاصاحبان کسب و کارها می‌توانند به کمک مشاوران حرفه‌ای تعیین کنند که چه زمانی تغییر را پذیرفته و چه زمانی  مسیر خود را ادامه دهند. هر تغییر جدیدی خوب نیست، اما اجتناب از همه تغییرات هم خطر منسوخ شدن را درپی خواهد داشت. یک بررسی حرفه‌ای خارج از مجموعه می‌تواند تفاوت مهمی را در این تصمیم‌گیری ایجاد کند.

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که باید تغییرات پی در پی را در آینده‌ی کسب و کار خود پیش‌بینی کنیم، چرا که تغییر امری عادی و نوین است. سرمایه‌گذاری روی مشاور درست، بهترین روش برای رویارویی با این چالش‌ها محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *