بهترین مشاغل بازاریابی در سال 2022

بهترین مشاغل بازاریابی در سال ۲۰۲۲

بازاریابی در نگاه اول ساده به نظر می رسد، اما بعد از تجربه کاری در آن، متوجه پیچیدگی های این شغل خواهید شد. این شغل فوق العاده پویا و متنوع است و موقعیت های جدیدی برای افراد با هر قدرتی ارائه می دهد. اگر خلاق باشید و از قدرت تحلیلی بالایی برخوردار باشید، شغل بازاریابی برای شما مناسب است.

در این مقاله، کارهایی را که افراد بازاریاب انجام می دهند را باهم بررسی خواهیم کرد. ما به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید وارد مشاغل بازاریابی شوید. ما آنچه را که برای ترسیم حرفه بازاریابی و مشخص کردن اهداف خود نیاز دارید به شما ارائه خواهیم داد.

یک بازاریاب چه کارهایی انجام می دهد؟

بازاریابان مسئول تبلیغ یک شرکت، محصول و خدماتی هستند که می فروشند. افرادی بازاریابی می کنند؛ معمولاً کمپین های تبلیغاتی ورودی و خروجی را سازماندهی و اجرا می کنند که این کار، آگاهی از یک برند را افزایش می دهد و همچنین از تاکتیک های بازاریابی برای متقاعد کردن مشتریان برای خرید از یک شرکت، استفاده می کنند.یک بازاریاب برای مشاغل بازاریابی چه کارهایی انجام میدهد

به گفته مریام وبستر، بازاریابی «فرایند یا تکنیک ترویج، فروش و توزیع یک محصول یا خدمات است». اما این کار خیلی گسترده تر از این تعریف است.

فعالیت های روزانه یک بازاریاب به این بستگی دارد که آنها چه چیزی را بازاریابی می کنند، چه کسانی را هدف قرار می دهند و از چه پلتفرم هایی برای تبلیغ محصولات یا خدمات استفاده می کنند.

قبل از اینکه به موقعیت های مختلفی که مشاغل بازاریابی دارند بپردازیم، بهتر است باهم ابزارها و آموزش های لازم برای تبدیل شدن به یک بازاریاب را مورد بحث قرار دهیم.

آنچه برای مشاغل بازاریابی نیاز است:

برای هیچ شغلی، یک مسیر واحد و قطعی وجود ندارد. حتی بازاریابی توسط افرادی با انواع سوابق: روزنامه‌نگاری، روان‌شناسی و … انجام می‌شود.

تحصیلات

اگر می خواهید بازاریابی را به عنوان یک شغل بلند مدت انتخاب کنید و مشتاق به تنوع و رشد هستید، مدرک لیسانس راهی برای مناسب برای شما است.

چهار سال فراگیری دروس و کسب مهارت، شایستگی های لازم برای قدم گذاشتم در دنیای بازاریابی را برای شما به ارمغان می آورد.

تحصیل در رشته های دانشگاهی زیر باعث حرفه ای شدن در مشاغل بازاریابی می شود:

 • دیجیتال مارکتینگ
 • مدیریت
 • کسب و کار
 • اقتصاد
 • روانشناسی
 • ارتباطات
 • روابط عمومی
 • روزنامه نگاری

امروزه مهم نیست در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، حتی مهم نیست در چه شغلی فعالیت می کنید، شما می توانید با کلاس های آزاد، این حرفه را فرابگیرید.

برخی از بازاریابان با ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی یا فارغ التحصیل در رشته MBA، مهارت های خود را بهبود می بخشند.

رشته MBA بر مدیریت افراد، رفتار سازمانی و رهبری تمرکز دارد. کلاس های بازاریابی رفتار مصرف کننده، تغییرات در بازار داخلی و بین المللی و روند رو به رشد دیجیتال را بررسی می کند.

البته می‌توانید در کنار رشته دانشگاهی، در کلاس های آزاد هم ثبت نام کنید، اما هزینه و زمان آن ممکن است برای اکثر افراد مشکل‌ آفرین باشد.

کارآموزی

در حالی که ممکن است مدرک خاصی برای مشاغل بازاریابی نداشته باشید، ولی حتما باید یک دوره کارآموزی را در کارنامه خود داشته باشید. هیچ آموزشی بهتر از تجربه در زندگی وجود ندارد و دوره های کارآموزی به شما این امکان را می دهد که همزمان با گذراندن کلاس های خود، به طور تجربی کار را یاد بگیرید.

دوره های کارآموزی بازاریابی ارزشمند هستند؛ زیرا به شما کمک می کنند تا راه خود را مشخص کنید. آیا جنبه خلاقانه بازاریابی را دوست دارید یا دوست دارید با اعداد و تجزیه و تحلیل کار کنید؟ آیا تبلیغ یک محصول شما را هیجان زده می کند یا ترجیح می دهید روی آگاهی کلی از برند کار کنید؟

بخش های بازاریابی دارای نقاط مشترک زیادی هستند و کارآموزی به شما کمک می کند تا دقیقاً مشخص کنید که می خواهید به کدام پروژه ها و تبلیغات بپیوندید.

به طور خودکار با داشتن برخی تجربه های کاری، به یک کاندیدای بسیار مطلوب برای کارفرمایان تبدیل می شوید. برخی از دوره های کارآموزی مشاغل بازاریابی نیز می تواند منجر به مشاغل تمام وقت شود.

بسیاری از مؤسسات آموزشی از طریق دپارتمان های تجاری، دوره های کارآموزی را ارائه می دهند.

مهارت ها و استعدادها

بازاریابان بزرگ تمایل دارند مجموعه خاصی از انواع مهارت ها را داشته باشند. آنها می‌توانند مهارت‌هایی باشند که با آنها متولد شده‌اید یا دانشی که از طریق تحصیل در مدرسه به دست آورده اید.

در هر صورت، مهارت ها و استعدادهای زیر معمولاً برای مشاغل بازاریابی مورد نیاز است:

خلاقیت: چه در حال نوشتن یک طرح تجاری یا شروع یک کمپین باشید، بیان خلاقانه در زمینه بازاریابی ضروری است. در دنیای امروز، جلب توجه مصرف کنندگان کار آسانی نیست. بازاریابان باید دائماً راه‌های جدیدی را برای جذب مخاطب و ترغیب آنها به خرید پیدا کنند. بازاریابان بزرگ، خلاق هستند.

حل مسئله: همیشه تغییرات در بازار، بر نحوه فروش کسب و کارها اثرگذار است و بازاریابان در خط مقدم این تغییرات قرار گرفتند و دائم در حال غلبه بر مشکلات جدیدی بودند که برایشان پیش آمد. بازاریابان بزرگ، مشکل گشا هستند.

اشتیاق به اعداد: بازاریاب ها علاقه زیادی به اعداد و تحلیل نرخ بازگشت سرمایه دارند. چون به وسیله آن شرکت ها متوجه کارآمدی تلاش های تبلیغاتی خود می شوند. بازاریابان بازتوییت‌ها، کلیک‌ها و یا بازدیدهای ویدیویی را می سنجند. بازاریابان بزرگ، تحلیلی هستند تا بتوانند ارزش کار خود را ثابت کنند.

چشم انداز بازاریابی همیشه در حال تغییر است و هر روز فرصت هایی برای کسب و کارها ایجاد می شود تا محصولات خود را به روش های جدید و هیجان انگیز تبلیغ کنند؛ اما بازاریابان اگر به طور مداوم از خود نپرسند “چه می شود؟” نمی توانند از این فرصت ها استفاده کنند. بازاریابان بزرگ، کنجکاو می مانند و یادگیرنده مادام العمر هستند.

اکنون که می دانید برای موفقیت در مشاغل بازاریابی به چه چیزهایی نیاز دارید، بیایید نگاهی به بازار کار بازاریابان بیندازیم. چند نفر به دنبال شغل بازاریابی و چه شرکت هایی به دنبال آن هستند؟ آیا جایی برای رشد و نوآوری وجود دارد؟

بازار کار بازاریابی

طبق آمار، انتظار می‌رود مشاغل بازاریابی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰، ده درصد رشد کنند؛ یعنی نرخی سریع‌تر از میانگین برای همه مشاغل دیگر و احتمالاً به این زودی متوقف نخواهد شد.بازار کار مشاغل بازاریابی

بازاریابی و کمپین های تبلیغاتی برای هر شرکتی، صرف نظر از صنعت، ضروری است؛ زیرا سازمان ها به دنبال رشد و حفظ سهم بازار خود هستند.

به همین دلیل است که مشاغل بازاریابی در انواع سازمان‌ها، شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و سازمان‌های غیرانتفاعی در دسترس هستند.

اگر به دنبال دورکاری هستید، بازاریابی یک شغل عالی است. ۳۵ درصد از کارکنان تمام وقت در ایالات متحده این امکان را دارند که از راه دور کار کنند. ۲۳ درصد دیگر این امکان را دارند که به صورت پاره وقت از راه دور کار کنند. و بر اساس لینکدین، مشاغل از راه دور در بازاریابی ۱۷۷ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

در مطلب زیر ما مشاغل مختلف بازاریابی و مسیرهای شغلی آن را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد:

مشاغل بازاریابی

 • بازاریابی دیجیتال
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی محصول
 • بازاریابی برند
 • بازاریابی رویداد
 • بازاریابی طاقچه
 • تحلیل بازاریابی
 • استراتژی بازاریابی

هر بخش بازاریابی، موقعیت ها، پروژه ها و اهداف مختلفی را مدیریت می کند. تفاوت بین این نقش‌ها می‌تواند جزئی یا مهم باشد؛ همه اینها به رسانه‌ای که در آن کار می‌کنند، چیزی را که تبلیغ می‌کنند و فردی را که تبلیغ می‌کنند بستگی دارد.

۱. بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال به بازاریابی از طریق کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، وب سایت ها، ایمیل و اپلیکیشن های موبایل ی گویند. در ۳۰ سال گذشته با ظهور اینترنت و گوشی‌های هوشمند، نحوه بازاریابی و تبلیغ محصولات و خدمات شرکت‌ها کاملاً تغییر کرده است. این تغییرات به نوبه خود، باعث ایجاد مشاغل بازاریابی جدید می شود.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) / بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

سئو به بهینه سازی طبیعی محتوای وب سایت شما اشاره دارد. این کار به موتورهای جستجو کمک می‌کند محتوای شما را فهرست‌بندی کنند تا پیدا کردن محتواها برای مخاطبان آسان تر باشد.

بازاریابی موتورهای جستجو به معنای پرداخت فضای تبلیغاتی در موتورهای جستجو است. سئو و روندهای دائماً در حال تغییر آن‌، آنقدر در بازاریابی آنلاین تأثیرگذار هستند که باعث شکل گیری تخصص افراد در آن شده و همچنین شرکت‌های زیادی به دنبال استخدام افراد در این مهارت هستند.

بازاریابی ایمیلی

ایمیل به عنوان یک رسانه بازاریابی ممکن است سنتی‌تر به نظر برسد، اما تاثیر ایمیل همچنان قوی است. بازاریابی ایمیلی، از یک کانال واحد برای دستیابی به مشتریان فعلی و بالقوه از طریق ایمیل های خلاقانه و تبلیغات دیجیتال استفاده می کند.

۲. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، از آنجایی که عمدتاً به صورت آنلاین اجرا می شود، می تواند بخشی از مشاغل بازاریابی دیجیتال در نظر گرفته شود. اما مسیر شغلی آنقدر تاثیرگذار شده است که ما معتقدیم سزاوار بخشی خاص است.

محتوایی مانند وبلاگ‌ها، کتاب‌های الکترونیکی، کاغذهای سفید و راهنماها اجزای حیاتی یک استراتژی بازاریابی درونگرا هستند و بازاریابان محتوا، افرادی هستند که آنها را ایجاد می‌کنند. بازاریابی محتوا به بازاریابی از طریق محتوای متنی در وب سایت ها و وبلاگ ها و حتی محتوای صوتی و تصویری اشاره دارد.

کپی‌رایتینگ بازاریابی

کپی رایتینگ بخش اساسی بازاریابی و تبلیغات است. کپی رایترها از محتوا برای:

 • وبلاگ ها
 • وب سایت ها
 • تبلیغات
 • پست الکترونیک
 • صفحات فرود
 • رسانه های اجتماعی

تشویق، آموزش و اطلاع رسانی استفاده می کنند. در این فرآیند، آنها مشتریان را برای خرید، سهامداران را برای مشارکت و رهبران را برای حمایت از کسب و کار ترغیب می کنند.مسئولیت های یک طراح گرافیک برای مشاغل بازاریابی

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک زیرمجموعه ای از مشاغل بازاریابی محتوا است که بیشتر بر جذابیت بصری محتوای وب و چاپ تمرکز دارد. طراحان گرافیک معمولاً روی موارد زیر کار می کنند:

 • طراحی سایت
 • طرح های تبلیغاتی
 • اینفوگرافیک
 • تصاویر مورد استفاده در بازاریابی یا تبلیغات
ایجاد محتوا

۳۰ درصد از بازاریابان رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۲۲ بیشتر روی ویدیوهای کوتاه سرمایه گذاری می کنند، در حالی که ۲۹ درصد برای اولین بار آن را امتحان می کنند.

برای همگام شدن با این نوع روند، کسب و کارها روی تولید محتوا سرمایه گذاری می کنند. تولید محتوا بر محتوای دیجیتال مانند ویدئو، پادکست و سایر رسانه های جدید تمرکز دارد. این تمرکز به برندها این فرصت را می دهد تا با مشتریانی که بیشترین زمان را به صورت آنلاین سپری می کنند ارتباط برقرار کنند. این استراتژی می تواند سرعت رشد کسب و کار را افزایش دهد.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریاب های رسانه های اجتماعی، از پلتفرم های اجتماعی برای تبلیغ یک شرکت و محصولات آن استفاده می کند. برخی در یک یا دو پلتفرم تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر تبلیغات چند کانالی را مدیریت می کنند.

همچنین مشاغل بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی به برندها کمک می‌کند تا به روش‌های جدید و معتبر با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و با آنها درگیر شوند.

مدیریت جامعه

مدیریت جامعه به ایجاد جامعه ای برای مشاغل بازاریابی تمرکز دارد. این کار به ارتباط مشتریان، کارمندان و ذینفعان کمک می کند.

افزودن یک مدیر برای تعامل برند باعث می شود:

 • شهرت برند را بهبود بخشید
 • به روز رسانی ها را به اشتراک گذاشت
 • با در نظر گرفتن نیازهای مشتری، رشد کرد
بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

هدف اصلی بازاریابی محتوا استفاده از محتوا برای آموزش، علاقه و تبدیل خوانندگان به مشتری است. اما محتوا همیشه نمی تواند این کار را به تنهایی انجام دهد. اینجاست که بهینه سازی نرخ تبدیل وارد عمل می شود.

۳. بازاریابی محصول

بازاریابی محصول، تعیین لحن چگونگی و چرایی تبلیغ محصولات و خدمات یک شرکت در مکان یا زمانی خاص است. بازاریابان محصول معمولاً به عنوان مدافع و استراتژیست اصلی محصولات عمل می کنند.

۴. بازاریابی برند

در اقتصاد امروزی، برند یک شرکت نقش مهمی در نحوه خرید مصرف کنندگان دارد. طبق یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ از مصرف کنندگان آمریکایی ۴۶٪ از خریداران برای برندی که به آن اعتماد دارند، هزینه بیشتری پرداخت می کنند. این رفتار مصرف کننده، راه را برای مدیریت برند و روابط عمومی هموار کرده است.

۵. بازاریابی رویداد

رویدادهای شرکتی روشی محبوب برای تعامل و سرگرمی با مشتریان بالقوه است. بازاریابی رویدادی جامعه شما را گرد هم می آورد، مشتریان شما را خوشحال می کند و چهره ای دوستانه به نام برند شما می بخشد؛ به همین دلیل، شرکت ها به بازاریاب رویداد نیاز دارند.

۶. بازاریابی تخصصی

خرید آنلاین و رسانه های اجتماعی دامنه برندهای بزرگ را گسترش داده اند؛ در نتیجه، برجسته شدن بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. بازاریابی تخصصی تلاش های تبلیغاتی را بر بخش های کوچک، متمرکز می کند.

بازاریابان تخصصی از دانش شخصی خود برای هدف قرار دادن نیازهای منحصر به فرد یک مخاطب خاص استفاده می کنند. خواه تمرکز شما بر سلامتی و تندرستی باشد یا سفر، جایگاه شما مسیری به سمت حرفه ای شدن در بازاریابی است.

۷. تحلیل بازاریابی

در دنیای بازاریابی، اعداد پادشاه هستند. هیچ عامل دیگری قدرت تغییر کمپین ها، تغییر بودجه، استخدام و اخراج کارمندان و جذب سرمایه گذار را ندارد.

تجزیه و تحلیل بازاریابی، یک نقش منحصر به فرد است. در حالی که اکثر شرکت‌ها تحلیلگران داخلی استخدام می‌کنند، مشاوران و آژانس‌های شخص ثالث نیز برای کمک به کسب‌وکارها به فردی برای تفسیر و اعمال یافته‌های داده‌ها احتیاج دارند. صرف نظر از اینکه برای چه کسی کار می کنند، دانشمندان داده به ویژه تحلیلگران بازاریابی، اطلاعات دیجیتالی را خوانده و تفسیر می کنند تا به کسب و کارها و بخش های بازاریابی کمک کنند و بدین صورت تصمیمات تجاری بهتری بگیرند.

۸. استراتژی بازاریابی

در حالی که بسیاری از مشاغل بازاریابی بر روی تاکتیک ها تمرکز دارند، شما ممکن است به استراتژی علاقه مند شوید. استراتژی بازاریابی شامل ایجاد برنامه های بلندمدت است که اهداف تجاری را به نیازهای مشتری مرتبط می کند. استراتژیست ها به شما کمک می کنند مشتریان بالقوه مناسب را پیدا کنید و آنها را به مشتریان وفادار برند و محصولات خود تبدیل کنید.

مشاغل بازاریابی

 • مدیر بازاریابی دیجیتال
 • متخصص بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) / بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)
 • بازاریاب ایمیلی
 • بازاریاب رشد
 • بازاریاب محتوا
 • کپی رایتر بازاریابی
 • طراح گرافیک
 • سازنده محتوا
 • بازاریاب رسانه های اجتماعی
 • مدیر جامعه
 • متخصص بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)
 • بازاریاب محصول
 • مدیر روابط عمومی
 • بازاریاب برند
 • بازاریاب رویداد
 • کارشناس بازاریابی تجارت الکترونیک
 • تحلیلگر بازاریابی
 • استراتژیست بازاریابی

همانطور که این انتخاب ها را بررسی می کنید، توجه به این نکته مهم است که موقعیت های بازاریابی مختلف می توانند عناوین یکسان یا مشابه داشته باشند. عناوین شغلی اغلب کمتر از شرح شغل در بازاریابی اهمیت دارند.

بنابراین، هنگام جستجوی مشاغل بازاریابی، هر شرح شغلی را به صورت جداگانه بررسی و ارزیابی کنید.

۱. مدیر بازاریابی دیجیتال

مسیر شغلی: دیجیتال مارکتینگ

مسئولیت ها

دیجیتال مارکتینگ یکی از مشاغل بازاریابی

مدیران بازاریابی دیجیتال هویت و فروش آنلاین یک برند را توسعه و پشتیبانی می کنند. این کار اغلب یک نقش چند بعدی است که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تحلیل داده ها
 • قرار دادن آگهی پولی
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی محتوا
 • سئو
 • مدیریت رسانه های اجتماعی

مسئولیت‌های این نقش ممکن است شامل ارائه، و توسعه و اجرای کمپین‌های بازاریابی باشد.

مهارت ها

برای موفقیت در این نقش، باید یک فرد متفکر، انعطاف پذیر و استراتژیک باشید. مهارت در طیف وسیعی از تاکتیک های مشاغل بازاریابی، از جمله کپی رایتینگ، تحقیق و طراحی، مفید است. داشتن مهارت در ایجاد و حفظ روابط حرفه ای نیز مهم است.

درآمد

مدیران بازاریابی دیجیتال ۴۷۰۰۰ تا ۱۰۱۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند.

۲. متخصص بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) / بازاریابی موتورهای جستجو (SEM).

مسیر شغلی: دیجیتال مارکتینگ

مسئولیت ها

مسئولیت های متخصص سئو عبارتند از:

 • بهبود رتبه وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)
 • انجام تحقیقات کلمات کلیدی
 • ارائه توصیه های فنی سئو
 • طراحی معماری سایت
 • تجزیه و تحلیل و اعمال معیارها در عملکرد وب سایت و کلمات کلیدی

متخصصان SEM از موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ برای افزایش بازدید از وب سایت، تبدیل و درآمد از طریق تبلیغات پولی استفاده می کنند.

مهارت ها

مهارت‌ها و صلاحیت‌های متخصصان SEO و SEM شامل تجربه تفسیر و استفاده از تجزیه و تحلیل است. آنها همچنین باید بتوانند بودجه بازاریابی را مدیریت کنند و تجزیه و تحلیل وب سایت و جستجو را بخوانند و اعمال کنند. تجربه گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس و آگاهی از روندها و اخبار موتورهای جستجو نیز مهارت های مهمی هستند.

درآمد

متخصصان سئو بین ۵۲۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰۰ دلار درآمد دارند. متخصصان SEM بین ۶۴۰۰۰ تا ۱۷۶۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۳. بازاریاب ایمیل

مسیر شغلی: دیجیتال مارکتینگ

مسئولیت ها

مسئولیت های یک بازاریاب ایمیل عبارتند از:

 • ایجاد ایمیل هایی که گیرندگان نه تنها باز می کنند؛ بلکه با آنها درگیر می شوند
 • افزایش درآمد و فروش
 • رشد و تقسیم بندی لیست های ایمیل
 • خواندن و تجزیه و تحلیل داده ها
 • بهینه سازی تبلیغات و نرخ های باز

مهارت ها

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز بازاریابان ایمیل شامل مهارت در بازاریابی ایمیلی و برنامه های ردیابی، مهارت های ارتباطی خلاقانه و طراحی عالی، HTML و تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها است.

درآمد

بازاریابان ایمیلی بین ۴۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۴. بازاریاب رشد

مسیر شغلی: دیجیتال مارکتینگ

مسئولیت ها

بازاریابان رشد با رسانه ها و تیم های مختلفی کار می کنند. به همین دلیل، مسئولیت‌های بازاریابان رشد می‌تواند از تست A/B تا بهینه‌سازی قیف تبدیل تا تولید محتوا و طراحی تجربه کاربر متغیر باشد.

مهارت ها

مهارت‌ها و صلاحیت‌های مورد نیاز برای مشاغل بازاریابی رشد، شامل ذهنیت‌های نوآورانه و خلاق، مهارت‌های کمی و کیفی حل مسئله، دانش انواع سیستم‌های بازاریابی دیجیتال و تجربه تفسیر و به کارگیری داده‌ها است.

درآمد

بازاریابان رشد بین ۴۱۰۰۰ تا ۱۶۵۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۵. بازاریاب محتوا

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

مسئولیت های یک بازاریاب محتوا عبارتند از:

 • استراتژی و اجرای تولید و ارائه محتوا
 • ردیابی معیارهایی که بر استراتژی محتوا تأثیر می گذارد
 • مدیریت یک تیم از نویسندگان، طراحان و استراتژیست ها

مهارت ها

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز یک بازاریاب محتوا شامل مهارت های قوی در نوشتن و ویرایش، مهارت در تولید محتوا و ابزارهای مدیریت، مدیریت پروژه و تجربه در رشد مخاطبان آنلاین است.

درآمد

بازاریابان محتوا بین ۳۷۰۰۰ تا ۸۲۰۰۰ دلار درآمد دارند.نویسنده محتوا یکی از مشاغل بازاریابی

۶. کپی رایتر بازاریابی / نویسنده محتوا

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

یک کپی رایتر محتوای نوشتاری واضح و مفیدی برای یک کسب و کار ایجاد می کند. نوشته او مشتریان را به خرید محصولات و خدمات تشویق می کند. آنها همچنین ممکن است:

 • محتوای آموزشی بنویسند
 • ایجاد وبلاگ، کپی وب سایت و تبلیغات چاپی
 • پیش نویس ایمیل ها
 • اسکریپت های ویدئویی را توسعه دهند
 • تحقیق در مورد کلمات کلیدی
 • محتوای نوشته شده را تصحیح یا ویرایش کنند

مهارت ها

کپی رایترهای بازاریابی باید مهارت های نوشتاری قوی داشته باشند. بسیاری از آنها مدرکی در زمینه بازاریابی، نویسندگی یا تبلیغات دارند. برخی از رشته های دیگر مانند: روانشناسی، روزنامه نگاری یا ادبیات جذب مشاغل بازاریابی می شوند.

درآمد

دستمزد برای کپی رایترهای بازاریابی معمولاً از ۴۵۰۰۰ تا ۵۹۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

۷. طراح گرافیک

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

مسئولیت‌های یک طراح گرافیک شامل ایجاد هرگونه تصویر بصری مورد استفاده در کمپین‌های بازاریابی، چه چاپی و چه دیجیتال است.

برخی از طراحان گرافیک بر روی هویت سازمانی کار می کنند و چگونگی ارتباط تصویری یک شرکت با پیام کلی و برند خود را مشخص می کنند.

مهارت ها

مهارت‌ها و مدارک مورد نیاز طراحان گرافیک شامل مهارت در برنامه‌های طراحی گرافیک مانند Photoshop، Illustrator و InDesign، دانش عناصر طراحی، مهارت‌های ارتباط کلامی و بصری عالی و تجربه ایجاد هنرهای بصری برای اهداف بازاریابی است.

درآمد

طراحان گرافیک بین ۳۵۰۰۰ تا ۶۶۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۸. سازنده محتوا

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

یک سازنده محتوا به صورت جداگانه یا به عنوان بخشی از یک تیم برای تولید محتوا برای طیف وسیعی از رسانه ها و کانال ها کار می کند.

سازندگان محتوا عبارتند از:

 • پادکستر
 • اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی
 • سازندگان محتوای ویدیویی
 • نویسندگان وبلاگ
 • نویسندگان خبرنامه
 • پخش کننده بازی های ویدیویی

مهارت ها

سازندگان محتوای موفق، بین مهارت های خلاقانه با توانایی تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها و عادات مصرف کننده تعادل برقرار می کنند. بسته به مخاطبان هدف خود، یک سازنده محتوا ممکن است برای پیشرفت در این نقش به مهارت هایی در سئو نیاز داشته باشد.

در حالی که برخی از تولیدکنندگان محتوا به صورت مستقل به عنوان فریلنسر کار می کنند، برخی دیگر به صورت تمام وقت برای برندها کار می کنند. تولیدکنندگان محتوا مستقل نیز باید مهارت های کارآفرینی را توسعه دهند.

درآمد

تولیدکنندگان محتوا بین ۱۷۵۰۰ تا ۸۳۵۰۰ دلار در سال درآمد دارند.

۹. بازاریاب رسانه های اجتماعی

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

مسئولیت های بازاریابان رسانه های اجتماعی عبارتند از:

 • مدیریت حضور اجتماعی یک شرکت
 • نظارت بر مکالمه آنلاین
 • سازماندهی خدمات مشتری از طریق رسانه های اجتماعی
 • تولید محتوا برای کانال های اجتماعی
 • به روز ماندن در مورد روندها و اخبار رسانه های اجتماعی

مهارت ها

مهارت ها و مدارک مورد نیاز یک بازاریاب رسانه های اجتماعی شامل مهارت های ارتباط کلامی و دیجیتالی عالی، رویکرد خلاقانه و نوآورانه در بازاریابی دیجیتال، مهارت در همه کانال های اجتماعی و تجربه در روابط عمومی یا مدیریت برند عمومی است.

درآمد

بازاریابان رسانه های اجتماعی بین ۳۷۰۰۰ تا ۸۶۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۰. مدیر جامعه

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

مسئولیت های مدیر جامعه بسته به اهداف تجاری برند بسیار متفاوت است. معمولاً هدف نهایی آنها جامعه سازی است. بسیاری از آنها ارتباطات را در گروه ها و جوامع آنلاین، از جمله رسانه های اجتماعی، برای یک برند مدیریت می کنند. برخی نیز وظیفه نمایندگی برند را در رویدادهای آنلاین و حضوری برعهده دارند.

مهارت ها

توانایی چند کار و سازماندهی برای مدیران جامعه ضروری است؛ زیرا این موقعیت مستلزم برقراری ارتباط در بسیاری از سیستم عامل ها با سرعت بالا است. سایر مهارت های ارزشمند برای این نقش بازاریابی عبارتند از:

 • صبر
 • اشتیاق
 • یکدلی
 • تحلیل داده ها
 • انعطاف پذیری

این نقش یک پشتیبان برای مخاطبان شامل: رهبران کسب و کار و مشتریان جدید است. پس آگاه بودن و نگرش مثبت با تغییر نیازها، یکی از مهارت های این نقش است.

درآمد

مدیران انجمن ۵۲۰۰۰ تا ۶۴۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند.

۱۱. متخصص بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

مسیر شغلی: بازاریابی محتوا

مسئولیت ها

متخصصان CRO روی بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها، خط فکری کاربر و پیشنهاد برای تولید محتوا تمرکز می‌کنند تا بیشترین نرخ تبدیل را به همراه داشته باشند. (تبدیل به معنای ایجاد فروش، تضمین سرنخ یا گرفتن مشترک).

مسئولیت های یک بازاریاب CRO عبارتند از:

 • ممیزی محتوا برای اندازه گیری اثربخشی و بازگشت سرمایه
 • تأثیرگذاری بر تولید محتوا برای اطمینان از تأثیر
 • سنجش نحوه تعامل بازدیدکنندگان و خوانندگان با محتوای شما
 • استفاده از داده ها برای بهینه سازی برای بهبود عملکرد

مهارت ها

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز متخصصان CRO شامل تجربه ممیزی و ایجاد محتوای دیجیتال، توانایی تست A/B و اندازه گیری تاثیر محتوا، و مهارت در پلتفرم های محتوای آنلاین و ابزارهای تحلیل است.

درآمد

متخصصان CRO بین ۳۰۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۲. بازاریاب محصول

مسیر شغلی: بازاریابی محصول

مسئولیت ها

مسئولیت های یک بازاریاب محصول عبارتند از:

 • تعیین پیام و موقعیت کلی محصول
 • نقشه برداری از سفر خریدار برای خرید محصول
 • همکاری با سازندگان محصول، طراحان و سایر بازاریابان

مهارت ها

مهارت‌ها و صلاحیت‌های مورد نیاز مشاغل بازاریابی محصول شامل مهارت‌های ارتباطی عالی کلامی و نوشتاری، سبک کار مشارکتی، تجربه قبلی در استراتژی و تحلیل کمپین‌های بازاریابی و مهارت‌های هوش رقابتی است.

درآمد

بازاریابان محصول بین ۶۴۰۰۰ تا ۱۳۴۰۰۰ دلار درآمد دارند.مدیر روابط عمومی یکی از مشاغل بازاریابی

۱۳. مدیر روابط عمومی

مسیر شغلی: بازاریابی برند

مسئولیت ها

مسئولیت‌های یک مدیر روابط عمومی (PR) شامل ایجاد و حفظ وجهه عمومی یک شرکت، کار با تیم‌های دیگر برای اطمینان از سازگاری محتوا و پیام‌ها و مشارکت در کمپین‌هایی برای ارتقا و تقویت کسب‌وکار است.

مهارت ها

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز یک مدیر روابط عمومی شامل مهارت های ارتباطی عالی نوشتاری و کلامی، تجربه با برند و مدیریت بحران، مهارت در بازاریابی ایمیلی و رسانه های اجتماعی و توانایی مدیریت پروژه ها و افراد است.

درآمد

مدیران روابط عمومی بین ۴۸۰۰۰ تا ۱۰۴۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۴. بازاریاب برند

مسیر شغلی: بازاریابی برند

مسئولیت ها

بازاریابان برند، یک هویت متمایز برای یک برند ایجاد می کنند. مشاغل بازاریابی برند به جای تبلیغ یک محصول یا کمپین خاص، روی وجهه کلی برند تمرکز می کنند. این شامل اطمینان از همسویی هر محصول یا بازاریابی جدید با برند است. همچنین ممکن است شامل ایجاد و تجزیه و تحلیل دارایی ها یا کمپین ها باشد.

مهارت ها

بازاریابان برند اغلب تجربه گسترده ای در بازاریابی دارند و ممکن است دارای مدارک پیشرفته مانند MBA باشند.

درآمد

بازاریابان برند سالانه ۶۲۰۰۰ تا ۱۳۶۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۵. بازاریاب رویداد

مسیر شغلی: بازاریابی رویدادی

مسئولیت ها

مسئولیت های یک مدیر رویداد شامل سازماندهی و ترویج رویدادها، ایجاد پیام، طراحی و سازماندهی کمپین های بازاریابی، ارتباط با اعضای مخاطب و مدیریت تیمی از بازاریابان است.

مهارت ها

مهارت‌ها و صلاحیت‌های مورد نیاز مدیران رویداد شامل مهارت‌های ارتباطی دیجیتال و نوشتاری عالی، تمایل به کار تحت فشار و بر اساس ضرب‌الاجل‌ها، و مهارت‌های مذاکره و سازمانی در سطح بالا است.

درآمد

بازاریابان رویداد بین ۴۰۰۰۰ تا ۸۲۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۶. متخصص بازاریابی تجارت الکترونیک

مسیر شغلی: بازاریابی طاقچه

مسئولیت ها

متخصصان بازاریابی تجارت الکترونیک، فروشگاه های آنلاین را توسعه و نگهداری می کنند. آنها همچنین استراتژی های بازاریابی را برای مشاغل آنلاین بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها ایجاد و اجرا می کنند. آنها مسئول فروش آنلاین و آگاهی از کسب و کار برای برندهای آنلاین هستند.

مهارت ها

علاوه بر مهارت های بازاریابی ذکر شده در بالا، متخصصان تجارت الکترونیک ممکن است به مهارت هایی در موارد زیر نیز نیاز داشته باشند:

 • تجربه کاربر
 • طراحی وب سایت
 • کد نویسی

در این شغل، توانایی کار با تیم های مختلف نیز مهم است.

درآمد

متخصصان بازاریابی مشاغل تجارت الکترونیک بین ۳۴۰۰۰ تا ۷۸۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند.

۱۷. تحلیلگر بازاریابی

مسیر شغلی: تحلیل بازاریابی

مسئولیت ها

مسئولیت های یک تحلیلگر بازاریابی عبارتند از:

 • استفاده از داده ها برای تأثیرگذاری بر تأثیر کمپین
 • تخصیص بودجه
 • تعیین نحوه طراحی و بهینه سازی یک وب سایت
 • تعیین قیمت محصولات و خدمات و موارد دیگر

تحلیلگران همچنین فرصت ها و ابتکارات جدید را شناسایی می کنند و همچنین معیارها و استانداردهایی را برای عملکرد آینده برند توسعه می دهند.

مهارت ها

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز یک تحلیلگر بازاریابی شامل تجزیه و تحلیل و مدیریت داده ها، تسلط بر برنامه هایی مانند Microsoft Excel، SPSS Statistics و SAS، و دانش و تجربه در مورد روندهای داده های بزرگ است.

درآمد

تحلیلگران بازاریابی بین ۴۳۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ دلار درآمد دارند.

۱۸. استراتژیست بازاریابی

مسیر شغلی: استراتژی بازاریابی

مسئولیت ها

یک استراتژیست بازاریابی برنامه های استراتژیک را برای دستیابی به اهداف تجاری توسعه می دهد و با آنها ارتباط برقرار می کند. آنها همچنین تلاش های تیم های مختلف را برای اجرای این استراتژی ها گرد هم می آورند.

علاوه بر موقعیت های گسترده استراتژیست بازاریابی، نقش هایی نیز برای موارد زیر وجود دارد:

 • استراتژیست های سئو
 • استراتژیست های محتوا
 • استراتژیست های بازاریابی اجتماعی

استراتژیست ها گاهی اوقات وظایف روزانه را برای حوزه تخصصی خود پوشش می دهند، اما معمولاً فقط بر استراتژی متمرکز هستند. به عنوان مثال، یک مدیر رسانه های اجتماعی پست هایی را در رسانه های اجتماعی طراحی و منتشر می کند. اما یک استراتژیست رسانه های اجتماعی کمپین های هدفمند و اهداف مشتری را که به آن پست های روزانه اطلاع می دهند، توسعه و تحقیق خواهد کرد.

مهارت ها

تجربه و دانش فنی پیشرفته. آگاهی از سئو، SEM و اخبار و روندهای بازاریابی نیز مهم است. استراتژیست ها علاوه بر آوردن دانش و تجربه، باید مهارت های قوی در موارد زیر نیز داشته باشند:

 • مدیریت زمان
 • ارتباط
 • ارائه امار و تفاسیر
 • مدیریت

درآمد

حقوق استراتژیست های بازاریابی از ۵۱۰۰۰ تا ۱۵۲۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

شایان ذکر است، مطالب بالا فقط فهرستی جزئی از مشاغل بازاریابی محبوب و مسیرهای شغلی است. واضح است که فرصت های زیادی وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که بازاریابی یک زمینه رقابتی نیست.

با توجه به روندها و مصرف کنندگان در حال تغییر، بازاریابان باید هنگام اعمال و پیشرفت در نقش خود، در راس بازی باشند. در مرحله بعد، نحوه یافتن، درخواست و گرفتن مشاغل بازاریابی در زمینه انتخابی شما را بررسی خواهیم کرد.

چگونه یک شغل بازاریابی پیدا کنیم؟

گرفتن مشاغل بازاریابی ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما غیرممکن نیست. چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که برای مشاغل مناسب درخواست می دهید.چگونه یک شغل بازاریابی پیدا کنیم؟

۱. نوع نقشی را که می خواهید مشخص کنید

قبل از باز کردن یک درخواست شغلی، باید بفهمید که چه نوع شغل بازاریابی را می خواهید. همانطور که در بالا توضیح دادیم، مشاغل بازاریابی زیادی وجود دارد که در این مطلب برای شما ذکر نکردیم.

پس بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام شغل را برمی گزینید، کمی مهارت های خود را تحلیل کنید. مشاغلی را که در بالا توضیح دادیم مرور کنید و در مورد سایر کارهایی که به آنها علاقه دارید، تحقیق کنید. به نحوه تأثیر بازاریابی بر زندگی خود نگاهی بیندازید و ببینید کدام مؤلفه شما را مجذوب خود می کند.

آیا شما به سمت بخش‌های خلاقانه مشاغل بازاریابی جذب می‌شوید یا از جنبه‌های تحلیلی هیجان‌زده هستید؟ هر دو نقش مهمی در بازاریابی دارند، اما مشاغل برای هر کدام متفاوت خواهد بود.

فهرستی از کارهایی که دوست دارید در نقش خود انجام دهید تهیه کنید. اگر من قرار بود لیستی از “خواسته هایم” بسازم، می گفتم:

 • من عاشق نوشتن و قصه گویی هستم
 • من تحقیق را دوست دارم
 • من دوست دارم با تجزیه و تحلیل تولید محتوا کنم
 • من دوست دارم با یک تیم کار کنم

تعیین نوع شغل بازاریابی که به آن علاقه دارید، وضوح بیشتری در جستجوی شغل به شما می دهد و به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام نقش های خاص با علایق و مهارت های شما مطابقت دارند.

۲. شغلی متناسب با علایق خود پیدا کنید

چند راه برای پیدا کردن مشاغل بازاریابی وجود دارد. ابتدا درخواست خود را در گوگل سرچ کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید که می‌خواهید برای یک شرکت بازاریابی کنید، “مشاغل طراحی بازاریابی” یا “مشاغل بازاریابی طراحی گرافیک” را جستجو کنید و منتظر نتیجه باشید.

در مرحله دوم می توانید سایت های کاریابی دارای مجوز را بررسی کنید. این سایت ها، مشاغل بازاریابی موجود را جمع آوری می کنند و همچنین می توانید فیلتری برای حقوق، مکان، اندازه شرکت و موارد دیگر اعمال کنید. آنها همچنین مشاغل پیشنهادی را برای شما درج می کنند تا بتوانید به راحتی مشاغل مرتبط را پیدا کنید.

اگر چند شرکت را برای کار پیدا کردید، مستقیماً به وب سایت آنها سری بزنید تا با نوع کار آنها آشنا شوید.

همچنین، برخی از نقش‌ها ممکن است در شرکت‌های مختلف نام‌های متفاوتی داشته باشند و ممکن است در نتایج جستجوی رایج در عناوین شغلی ظاهر نشوند. برای مثال، اصطلاح «بلاگر» یک شرکت ممکن است همان «خالق محتوای» برای شرکت دیگری باشد.

۳. شرح وظایف را مرور کنید

هنگامی که چند شغل باز پیدا کردید که می خواهید برای آنها درخواست دهید، به شرح شغل نگاهی دقیق بیندازید. بدین صورت کارهای موردعلاقه خود را با شرایط موجود در شرح شغل شرکت، مقایسه می‌کنید.

۴. خودتان را بازاریابی کنید

به غیر از درخواست شغلی و مصاحبه، راه های دیگری برای افزایش شانس شما به عنوان یک متقاضی وجود دارد. به عنوان یک کاندید بازاریابی، باید بتوانید خودتان را بازاریابی کنید. در واقع گاهی اوقات «بازارپذیری» شما برای شرکت‌ها و مدیران، بیشتر از مطالب کاربردی شما صحبت می‌کند.

همانطور که برای شغل جستجو می کنید و برای آن درخواست می دهید، مطمئن شوید که حضور دیجیتال شما بی عیب و نقص است. لینکدین، توییتر و سایر کانال های اجتماعی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه آنها پیام و تصویر یکسانی از شما را تبلیغ می کنند. نام خود را در گوگل جستجو کنید و مطمئن شوید که همه نتایج در خصوص شما صحبت می کند.

همچنین، بسته به اینکه چه نقشی را دنبال می کنید، نمونه کار یا نمونه ای از محصولات بازاریابی خود را در اختیار شرکت موردنظر قرار دهید. اگر می خواهید موقعیتی در رسانه های اجتماعی داشته باشید، چندین پست ایجاد کنید. اگر به دنبال یک نقش روابط عمومی هستید، یک برنامه اضطراری بسازید تا در مصاحبه خود درباره آن صحبت کنید.

این مراحل به شما کمک می‌کند تا در میان انبوه متقاضیان بازاریابی متمایز شوید و باعث افزایش شانس شما برای یافتن شغل خواهد شد.

مثال مسیر شغلی بازاریابی

مشاغل بازاریابی به اندازه فردی که آن حرفه را دنبال می کند، منحصر به فرد است. بازاریابی علاوه بر اینکه یک شغل عالی برای افراد خلاق است، یک انتخاب محبوب برای کارهای از راه دور نیز می باشد.

گفته می شود، بازاریاب هایی که شغل خود را بلافاصله پس از کالج شروع می کنند، گزینه های زیادی برای پیشرفت دارند. طرح کلی زیر به شما ایده هایی درباره اینکه مسیر شغلی شما در بازاریابی چگونه می تواند باشد به شما ارائه می دهد.

سطح ورودی

مشاغل بازاریابی سطح پایه برای هر شغل در بازاریابی وجود دارد. این نقش ها راهی عالی برای فارغ التحصیلان و کسانی که تازه وارد بازاریابی شده اند. است.

مشاغل بازاریابی سطح ابتدایی طیف گسترده ای از مهارت ها را پوشش می دهند، اما اکثر آنها شامل موارد زیر است:

 • پژوهش
 • کار اداری
 • خدمات مشتری
 • کمک به کارهای خلاقانه

این نقش ها می توانند به شما کمک کنند اصول بازاریابی را بیاموزید و همچنین تصمیم بگیرید که می خواهید چه مسیر شغلی داشته باشید. آنها همچنین زمان خوبی برای توسعه مهارت های نرم حرفه ای هستند.

مشاغل بازاریابی سطح متوسط

زمانی که برای مدتی در یک نقش ابتدایی کار می کنید، چند مسیر مختلف وجود دارد که می توانید در بازاریابی دنبال کنید. گاهی اوقات قدم بعدی شما به شرکتی که در آن کار می کنید، بستگی دارد. گاهی اوقات این تصمیمی است که باید برای خودتان بگیرید.

استراتژی بازاریابی، بازاریابی آزاد و مدیریت بازاریابی، مراحل بعدی هستند که در مورد هر یک از این انتخاب ها صحبت می کنیم.

استراتژی بازاریابی

اگر از کار روزانه لذت می برید، ممکن است بخواهید با به عهده گرفتن نقش استراتژیست، دانش و مسئولیت های خود را عمیق تر کنید. این مشاغل ممکن است شامل رهری یک گروه باشد.

بازاریابی آزاد

گزینه دیگر این است که کسب و کار خود را به عنوان یک بازاریاب آزاد توسعه دهید. این به شما فرصتی می دهد تا دانش و مهارت های خود را گسترش دهید. همچنین فرصتی برای آزمایش رویکردهای جدید در مشاغل بازاریابی است.

اگر کنجکاو هستید و می خواهید بیشتر بدانید، این منبع برای فریلنسرهای بازاریابی می تواند به شما در شروع کار کمک کند.

مدیریت بازاریابی

مدیران بازاریابی نیز دانش و مسئولیت های جدیدی را بر عهده می گیرند. آنها علاوه بر کار روزانه بازاریابی، رهبر هستند. بسته به شرکت شما، این نقش ممکن است شامل استراتژی، بودجه بندی یا تجزیه و تحلیل داده باشد.

مدیریت بازاریابی همچنین ممکن است شامل آموزش و مدیریت افراد دیگر در تیم شما باشد.

رهبری بازاریابی

پس از ۲۰-۱۰ سال تجربه کاری در بازاریابی، ممکن است به دنبال نقش رهبری باشید. در مسیر خود به سمت رهبری، ممکن است مطالعات بیشتری را نیز دنبال کنید. بسیاری از رهبران بازاریابی در طول زمان مدرک MBA یا انواع گواهینامه ها را اخذ می کنند.

باز هم، ویژگی های نقش رهبری بسته به شرکت و صنعت متفاوت خواهد بود. اما، این ها برخی از موقعیت هایی هستند که ممکن است به عنوان یک رهبر بازاریابی به دنبال آن باشید.

مدیر بازاریابی

مدیر بازاریابی یک نقش چند وجهی است. علاوه بر توسعه و اجرای استراتژی های بازاریابی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارزیابی تحقیقات و گزارشات
 • نظارت بر تبلیغات و تبلیغات
 • تجزیه و تحلیل نرخ بازگشت سرمایه
 • ارزیابی شرایط بازار
 • بررسی اطلاعات مشتری
 • تحلیل رقبا

برخی از مدیران بازاریابی باید به یک رهبر گزارش کار دهند. برخی دیگر، بازاریابی را برای سازمان خود رهبری می کنند و تیمی از بازاریابان سطح متوسط را مدیریت می کنند.

معاون بازاریابی

معاون بازاریابی مسئول نتایج بازاریابی یک شرکت است. این نقش در بخش‌های یک کسب‌وکار برای بهبود و حمایت از تیم‌ها و کسب‌وکار کار می‌کند. علاوه بر مدیریت تیمی از بازاریابان، آنها همچنین ممکن است نقش فعالی در موارد زیر داشته باشند:

 • استخدام
 • مدیریت پروژه در سطح بالا
 • تحقیقات بازار
 • نوآوری کمپین و استراتژی

افسر ارشد مشاغل بازاریابی

افسر ارشد بازاریابی

مدیر ارشد معمولاً دارای بزرگ ترین نقش در مشاغل بازاریابی است. مسئولیت اصلی مدیر ارشد بازاریابی مدرن، بازگشت سرمایه است.

شباهت های زیادی بین نقش معاون بازاریابی و مدیر ارشد وجود دارد. در مواردی که یک کسب‌وکار دارای یک مدیر ارشد، مدیر مالی و یک یا چند معاون بازاریابی است، مدیر ارشد مدیریت معمولاً روی استراتژی سطح بالا تمرکز می‌کند در حالی که معاون مدیر بر روی تاکتیک‌ها کار می‌کند.

مدیر ارشد بازاریابی همچنین ممکن است مسئول مدیریت تیم ها در شعب و مکان های مختلف شرکت را برعهده داشته باشد. آنها تیم ها و شبکه هایی را برای اجرای اهداف عالی سازمانی ایجاد و توسعه می دهند.

منابع مشاغل بازاریابی

شما مجبور نیستید به تنهایی مشاغل بازاریابی را دنبال کنید. به دنبال منابعی برای تقویت مهارت های خود در بازاریابی هستید؟ دوره های مختلف شغلی را بگذرانید و مدارک مختلف را اخذ کنید.

شغلی در بازاریابی پیدا کنید که برای شما مفید باشد

بازاریابی یک مسیر شغلی است که ماندگار خواهد بود زیرا بخشی از هر کسب و کاری است. با رشد و تغییر کسب و کارها، رویکرد آنها به بازاریابی رقابتی تر و پیچیده تر می شود.

همانطور که پیشرفت‌های دیجیتال و نقش‌های جدید چهره بازاریابی را تغییر می‌دهند، باید مهارت‌های جدیدی را توسعه دهید و نقش‌هایی را که می‌خواهید مشخص کنید.

چه خلاق باشید یا تحلیل گر، یک رهبر یا یک تاکتیک دان، شغلی برای شما وجود دارد. همانطور که به یادگیری ادامه می دهید، فرصت مناسب ظاهر می شود. اینکه با این فرصت چه می کنید به خودتان بستگی دارد.

شایان ذکر است کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار مفتخر به همراهی شما مخاطبان عزیز برای توسعه کسب و کارتان است. همچنین ما با تیمی زبده و متخصص آماده خدمت رسانی در زمینه بازاریابی موتورهای جستجو (گوگل) به شما عزیزان هستیم.

 

منبع: The Best Marketing Jobs and Careers for You to Pursue in 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *