مشاوره کسب و کار و مشورت شغلی

چرا مشاوره کسب و کار برای شما ضروری است؟

شاید عبارت مشاوره کسب و کار برای شما کمی مبهم به نظر برسد و حتی گاهی مورد سوء برداشت هم قرار گیرد، اما به این معنی نیست که حضور و به کارگیری مشاور شغلی، برای برند شما ارزشمند و موثر نخواهد بود.

معمولا صاحبان کسب و کار و مدیران شرکت ها از گرفتن مشاوره خودداری می کنند، چرا که مطمئن نیستند مجموعه آنها در چه زمانی و چرا به مشاور نیاز دارد.

دلیل مهم تر اینکه، آنها نمی توانند به راحتی میزان تاثیر و بازدهی مشاور را بر روی سرمایه گذاری اندازه گیری کنند.

مشاوره کسب و کار چیست؟

مشاور کسب و کار فردی است که علاوه بر دارا بودن تخصص، توصیه و راهنمایی های لازم را به صاحبان کسب و کار ارائه می دهد و به آنان طرز صحیح استفاده از منابع مالی و انسانی را آموزش می دهد.

همه شرکت ها به چند دلیل به مشاوره کاری نیاز دارند. در واقع مردم معمولاً از مشاورین، به دلیل تخصصشان در یکی از پنج زمینه زیر استفاده می کنند:

 1. برنامه ریزی استراتژیک
 2. برنامه ریزی اجرایی
 3. مدیریت منابع انسانی
 4. مدیریت ریسک
 5. مشاوره مالی

از آنجایی که بیشتر مشاوران در زمینه خاصی تخصص دارند، باید قبل از استفاده از خدمات مشاوره، نیاز های خود را به درستی تعیین کنند.

مشاوره کسب و کار و مشورت شغلی

متاسفانه هر کسی می تواند خود را به عنوان مشاوره کسب و کار معرفی کند. این مسئله باعث می شود که بازار برای افراد سودجو یا مشاوران کم تجربه گرم شود.

اما خوشبختانه تشخیص افراد حرفه ای از آماتورها کار چندان دشواری نیست، چون شما می توانید:

 1. نظرات آنلاین درباره فرد یا شرکت مشاوره را بررسی کنید.
 2. مطالعه های موردی آن ها را بررسی نمایید.
 3. به سوابق و تجارب آن ها توجه کنید.

مشاوران حرفه ای و با تجربه، برای هر پروژه هزینه نسبتا بالایی دریافت می کنند و مشاورین کسب و کارهای کوچک هزینه های معقول تری دریافت می کنند.

اما روشن است که بدون تجربه و تخصص مشاورین حرفه ای، بازده سرمایه گذاری شما می تواند کاهش یابد.

بنابراین صاحبان کسب و کارها و شرکت ها باید به دقت درباره حیطه تخصصی مشاور، درصد موفقیت ها و قیمت خدمات مختلف تحقیق نموده و انتخاب درستی انجام دهند.

چه زمانی به مشاوره کسب و کار نیاز دارید؟

اینکه تصمیم بگیرید از فرد متخصصی به عنوان مشاور در زمینه کسب و کار راهنمایی بگیرید، به معنای سرمایه گذاری بزرگ برای رونق و صعود کسب و کارتان است.

اگر زمان درستی را انتخاب کرده باشید، سرمایه گذاری شما به شکل صعودی و چشمگیر بازدهی خواهد داشت و درآمد، اعتبار، رشد و توسعه بلند مدت را به طور واضح مشاهده می کنید.

نیاز های زیر را به عنوان معیارهایی برای تشخیص اینکه تیم شما احتیاج به مشاوره دارد در نظر بگیرید:

کمبود منابع داخلی:

 •  اگر قصد دارید که یک کمپین تبلیغاتی راه بیندازید اما نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید، بهتر است از مشاوره کسب و کار برای یادگیری ترفندها و نحوه شروع بهره بگیرید.

دیدگاه تخصصی:

 • هنگامی که در حال تصمیم گیری های حیاتی برای آینده کسب و کارتان هستید، مانند تغییر شرکت از کلاس C به کلاس S، بهتر است از مشاوره در زمینه مالی یا حقوقی بهره ببرید. همواره داشتن یک متخصص که نکته هایی در خصوص تصمیم گیری های بزرگ مانند جذب سرمایه گذار و یا بهبود عملکرد در یک پروژه را به شما گوشزد کند، می تواند شما را از صرف هزینه های بیهوده و شکست احتمالی نجات دهد.

فرآیند های کسب و کار و برنامه های اجرایی:

حفظ فرآیند های کسب و کار و اجرای موثر و کارآمد آنها برای سیر موفقیت یا شکست شرکت، حیاتی است.

معمولا کسب و کارها، زمان کافی برای بررسی دقیق عملیات و فرآیند های اصلی را ندارند و به فردی بی طرف نیاز دارند که میزان سلامت فرآیند های آن ها را بررسی نموده و تشخیص دهد.

به عنوان مثال درباره کمپین های تبلیغاتی فکر کنید؛ آخرین بار چه زمانی طرح آن را خوانده اید؟ آیا می دانید چقدر برای شما مفید بوده و علت سود کم چه بوده است؟

مشاوره کسب و کار و مشورت شغلی

جالب است بدانید، در برخی مواقع حتی افراد تیم بازیابی و فروش هم این موارد را نمی دانند.

این به علت ناکارآمدی یا کمبود انگیزه آن ها نیست؛ این کاری است که آن ها هر روز درگیر انجام آن هستند.

آن ها مشغول انجام کارها و فرآیند های بخش خود هستند و زمان یا توانایی کافی برای بررسی و کنترل دقیق فرآیندی که با آن کار می کنند را ندارند.

بنابراین استفاده از تخصص یک مشاور شغلی، فرآیند اصلی شغل شما را بهینه سازی کرده و توسعه می دهد و شما را به پیشرفت و ترقی نزدیک می کند.

همچنین برای شرکت شما فرصت استفاده از یک دیدگاه بی طرف جهت بهبود و افزایش بهره وری کسب و کارتان را فراهم می کند.

چگونه بازده سرمایه گذاری بر دریافت مشاوره کسب و کار اندازه گیری می شود؟

 اندازه گیری بازدهی استفاده از مشاوره شغلی، چالش برانگیز است؛ چرا که آنها در بخش های مختلف کسب و کارتان به شما کمک می کنند.

نتیجه نهایی و موفقیت برخی از این بخش ها، با راه حل های مشاوره در طولانی مدت مشخص می شود.

۲۷ درصد شرکت ها از خدمات مشاوره استفاده نمی کنند چرا که نمی توانند نتایج و میزان سود دهی آن را ارزیابی کنند. برای حل این مشکل و اندازه گیری سودی که مشاوره کسب و کار می تواند برای شما داشته باشد موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. اهداف مشخص و قابل اندازه گیری را قبل از شروع فرآیند مشاوره مشخص کنید.
 2. به دنبال راه هایی برای نظارت و بررسی اثرات و مزایای ناملموس مشاور خود باشید.

در هر زمینه ای که از مشاوره استفاده می کنید، باید خودتان معیارهایی برای اندازه گیری موفقیت نهایی داشته باشید.

به عنوان مثال اگر از مشاوره تبلیغات استفاده کردید، باید مواردی مانند میزان افزایش بازدیدکنندگان وب سایت، میزان افزایش ارتباط با کاربران در شبکه های اجتماعی، میزان افزایش تعداد خرید ها، تعداد مشتریان جدید یا تعداد خرید های مجدد مشتریان فعلی در نظر گرفته شود.

مشاوره کسب و کار و مشورت شغلی

بهتر است برای ارزیابی نتایج، به میزان اعتماد به نفس و رضایت و کارآمدی اعضای تیم خود قبل و بعد از دریافت مشاوره توجه کنید.

برای این کار می توانید یک نظر سنجی داخلی شروع کنید و نظرات و میزان رضایت کارمندان  را قبل و بعد از مشاوره مقایسه کنید.

سخن پایانی

در آخر باید بگوییم که کسب و کارها هنگامی که با مشکلی مانند کمبود منابع داخلی مواجه می شوند و یا نیاز به یک نظر کارشناسی بی طرفانه دارند و یا حتی تصمیم تغییر زیرساخت عملیاتی کسب و کار خود را گرفته اند، گزینه دریافت مشاوره شغلی بهترین و تاثیر گذارترین راهکار پیشنهادی خواهد بود.

کانون تبلیغات پاسارگاد مفتخر است با ارائه مشاوره های دقیق و تخصصی در خصوص توسعه و پیشرفت کسب و کار،  شما را همراهی کند.

ما با ارائه خدمات مشاوره کسب و کار با حضور متخصصین زبده و خدمات بازاریابی و تبلیغات آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. با ما از طریق این لینک در تماس باشید.

 

منبع: When and Why to Hire a Business Consultant

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *