فروشگاه اینترنتی

چگونه یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

این روزها کمتر کسی به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی فکر نکرده است. داشتن یک فروشگاه آنلاین و طراحی وب سایت برای آن، نسبت به داشتن یک فروشگاه فیزیکی مزایایی دارد، از جمله: اجاره ای پرداخت نمی کنید و می توانید از خانه خود به راحتی، به میلیون ها مشتری دسترسی داشته باشید.

با این حال، ایده خوبی برای رسیدن به موفقیت است. برای اجرای این طرح، شما به یک محصول عالی، یک وب سایت کاربر پسند و یک برنامه بازاریابی قوی نیاز دارید.

در ادامه چگونگی راه اندازی یک فروشگاه آنلاین را بررسی کرده ایم:

قدم اول راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی: توسعه‌ محصول و نوشتن طرح‌ کسب و کار

۱- تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌خواهید بفروشید

اگر تصمیم به راه‌اندازی فروشگاه آنلاین دارید، احتمالاً محصولی را هم برای فروش در نظر گرفته‌اید. اما به‌ یاد داشته باشید که برخی از محصولات راحت‌تر به صورت آنلاین به فروش می رسند؛ در حالی که ممکن است فروش بعضی از محصولات  به صورت غیرحضوری، سخت تر باشد.

به هرحال باید به ارزش آنچه که می‌فروشید باور داشته باشید، چرا که در غیر‌‌ این صورت، ارتباط با مشتری‌ها برای شما دشوار خواهد بود.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی و طراحی وب سایت

هنگام انتخاب محصول، درباره موارد زیر تحقیق کنید تا دید واضح‌تری نسبت به روند توسعه محصولتان داشته باشید:

 • آیا یک محصول فیزیکی دارید که باید برای مشتری بفرستید یا یک محصول دیجیتال است که می تواند از طریق اینترنت (مثلا ایمیل) ارسال شود؟
 • آیا برای تمام محصولات خود باید موجودی کامل داشته باشید یا از هر محصول فقط یک عدد موجود خواهد بود؟ (مثل کارهای هنری یا وسایل قدیمی)
 • قصد دارید انواع متنوعی از محصولات را به فروش برسانید یا قرار است روی محصولات خاصی تمرکز کنید؟ (مثلاً فقط کتاب یا فقط کفش و لباس)
 • آیا خودتان محصول را تولید می کنید؟ اگر چنین است مطمئن شوید که می توانید تقاضای مشتریان را مدیریت کنید. اگر شما محصولات را تولید نمی‌کنید، به کسی نیاز دارید که این کار را برایتان انجام دهد. درباره شرکت ها و تولیدی‌ هایی که متناسب با ایده کسب وکار شما هستند تحقیق کنید.

 ۲- موقعیت مناسبی از بازار را برای خودتان پیدا کنید

به قسمتی از بازار بروید که دیگر افراد هنوز سراغ آن نرفته اند. شاید به این خاطر است که این بخش ها برای آن‌ها سود آنچنانی ندارد و یا نمی‌توانند محصول مناسبی ارائه دهند. مثل شرکت طراحی سایتی که فقط برای فروشگاه‌های لوازم الکترونیک سایت طراحی می کند. در واقع شما یک یا چند محصول در این بخش از بازار را انتخاب کرده و به صورت تخصصی به فروش آن می پردازید.

مشخص کردن محصولی که می‌خواهید بفروشید تنها بخشی از راه اندازی یک فروشگاه آنلاین موفق است. شما باید بدانید که چه چیزی محصول شما را از صدها محصول مشابه که مردم می‌توانند انتخاب کنند، متمایز می کند.

چرا یک مشتری باید از فروشگاه شما خرید کند در حالی‌ که در صدها فروشگاه آنلاین دیگر خدمات یا محصولات شما وجود دارد؟ برای این منظور لازم است:

 •  رقبای خود را ارزیابی کنید؛ تا زمانی که وب سایت ها و بازارهای رقیب را بررسی نکرده اید، شروع به فروش یک نوع  محصول نکنید.
 • ایده ای منحصر به فرد ارائه دهید؛ مثلا اگر کارهای هنری و دست ساز تولید می کنید، منحصر به فرد بودن کار شما ممکن است همان ویژگی باشد که محصول شما را از دیگران متمایز می کند. سعی کنید بین متفاوت بودن و جذابیت تعادل برقرار کنید.
 • تخصص خود را بفروشید؛ شاید تفاوت شما و بقیه شرکت‌ها، تخصص شما درباره محصولی که می فروشید، باشد.
 • علاقه و توانایی؛ علاقه خود را به بخشی از محصولتان تبدیل کنید.
 • یک فرآیند خرید کاربر پسند داشته باشید؛ حتی اگر محصولت شما مشابه رقبا باشد، یک فرایند خرید آسان، یک تجربه به‌ یاد ماندنی برای کاربران و خدمات پس از فروش مطلوب، مشتری های وفادار زیادی را برای شما به ارمغان می آورد.

۳- پتانسیل فروش آنلاین خود را ارزیابی کنید

در دنیای واقعی اگر قصد باز کردن یک مغازه را دارید، کار عاقلانه این است که ابتدا محصول خود را در بازارها و نمایشگاه ها و… به فروش برسانید و بعد از ارزیابی فروشتان، برای راه اندازی فروشگاه خود دست به کار شوید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی و طراحی وب سایت

برای فروشگاه آنلاین نیز بهتر است ابتدا محصول خود را در سایت های فروشگاهی بزرگ به فروش بگذارید تا بتوانید این موارد را بررسی کنید:

 • چه کسی محصول شما را می خرد؟ پیشنهاد تخفیف یا یک هدیه رایگان به همراه اولین خرید برای پر کردن یک پرسشنامه در اختیار خریداران بگذارید تا ارزیابی کنید بازدید کنندگان شما چه نوع افرادی (گروه شغلی، رده سنی و..) هستند یا از چه فروشگاه های آنلاین دیگری خرید می کنند.
 • حاضر به پرداخت چه قیمتی هستند؟ قیمت های مختلف را آزمایش کنید.
 • رضایت مشتری چقدر است؟ این زمان مناسبی برای بررسی عملکرد خودتان و محصولتان است. آیا بسته بندی مناسبی انتخاب کرده‌اید؟ آیا نحوه ارسال قابل اعتماد است؟  آیا مشتری ها از محصول‌تان راضی اند؟ آیا به خوبی محصول خود را توصیف کرده اید؟

۴- یک طرح کسب و کار بنویسید

قبل از اینکه فرآیند راه اندازی فروشگاه آنلاین خود را شروع کنید، زمانی را به نوشتن یک طرح کسب و کار اختصاص دهید. مهم نیست که سرمایه از خودتان است یا قصد دریافت سرمایه از شخص دیگری را دارید.

 برنامه ریزی قدم هایی که برای موفقیت کسب و کارتان بر می دارید به شما کمک می کند تا هزینه های ثابت خود را مشخص کرده و یک استراتژی بازاریابی طراحی کنید. در هنگام نوشتن طرح کسب و کار هزینه های زیر را به خاطر بسپارید:

 • هزینه تولید. ‌(فرقی نمی کند که خودتان محصول را تولید می کنید یا با یک تولید کننده قرارداد بسته اید)
 • هزینه حمل و نقل
 • مالیات
 • حقوق کارکنان (در صورت نیاز)
 •  ثبت دامنه و هاست وب سایت

برای ثبت دامنه می توانید از خدمات ثبت، تمدید و انتقال انواع دامنه های اینترنتی ملی و بین المللی کانون تبلیغات پاسارگاد بهره ببرید.

۵- مجوز فروشگاه اینترنتی بگیرید

گرفتن مجوز فروشگاه اینترنتی باعث افزایش اعتبار سایت و اعتماد مشتری ها به شما می شود. اخذ مجوزهایی مانند نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)، پروانه کسب فروشگاه اینترنتی، مجوز ساماندهی محتوای فضای مجازی، می تواند برای وب سایت شما مفید باشد.

قدم دوم راه اندازی فروشگاه اینترنتی: ساخت سایت فروشگاهی

۱- یک دامنه ثبت کنید

نامی کوتاه و به یاد ماندنی انتخاب کنید؛ چرا که آن کلمه ای است که مشتریان شما با جستجوی آن در مرورگر خود، سایت شما را پیدا می‌کنند. اگر اسمی که در نظر دارید در دسترس نیست، خلاق باشید و تغییراتی کوچک در اسم اعمال کنید.

 ۲- یک هاست خریداری کنید

هاست فضایی است که اطلاعات سایت شما (فیلم، عکس، مقاله و…) در آن قرار می گیرد. پیدا کردن سرویس وب هاستینگ خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که وب سایت پایه و اساس فروشگاه آنلاین شما به شمار می رود، در صورت بی کیفیت بودن به فروشتان لطمه می زند. هاستی را انتخاب کنید که در صورت موفقیت فروشگاه تان، فضای کافی برای رشد آن را داشته باشد.

سرویس های هاستینگ رایگان نیز وجود دارند اما از آنجایی که شما قصد فروش آنلاین محصولات تان را دارید، بهتر است برای خرید هاست هزینه ای بپردازید تا سایت شما از سرعت خوب و فضای کافی برخوردار باشد. هاستی را انتخاب کنید که در صورت موفقیت فروشگاه تان، فضای کافی برای رشد آن را داشته باشد.

۳- وب سایت خود را طراحی کنید

ممکن است بخواهید خودتان وبسایت‌ را طراحی کرده و یا کار را به یک طراح وبسایت فروشگاهی بسپارید. وب سایت شما باید محصولات تان را به زیبایی نمایش دهد. همچنین باید فرایند خرید را برای مشتری هایتان آسان تر کنید.

راه اندازی فروشگاه آنلاین برای توسعه کسب و کار و طراحی وب سایت

سادگی را فراموش نکنید، به یاد داشته باشید که هرچه بازدیدکنندگان راحت تر از وبسایت‌تان استفاده کنند، سریع تر به مشتری تبدیل می شوند.

۴- درگاه پرداخت دریافت کنید

برای این که مشتری ها بتوانند به صورت آنلاین از فروشگاه شما خرید کنند نیاز به یک درگاه پرداخت دارید. برای دریافت درگاه پرداخت می توانید مستقیماً به بانک‌ها و شرکت‌های درگاه های پرداخت آنها مراجعه کنید. البته برای استفاده از بانک، وب سایت شما نیاز به نماد اعتماد الکترونیک دارد که دریافت آن نیازمند طی کردن پروسه ی قانونی است.

همچنین می توانید از شرکت های واسطه، خدمات دریافت کنید. در این روش شما از درگاه پرداخت این شرکت ها استفاده می کنید و در ازای آن هزینه ای را به عنوان کارمزد می پردازید.

قدم سوم راه اندازی فروشگاه اینترنتی: تبلیغات و جذب مشتری

حال که فروشگاه خود را راه اندازی کرده اید زمان جذب مشتری و در نتیجه کسب درآمد است. محل تبلیغات باید بر اساس اهداف تبلیغاتی کسب و کارتان مشخص شود. این اهداف می‌تواند افزایش فروش، افزایش ترافیک سایت، معرفی برند و… باشند.

بهترین مکان برای تبلیغ فروشگاه آنلاین شما گوگل است. بستر تبلیغات آنلاینی که توسط گوگل ساخته شده است “گوگل اَدز” (Google Ads) نام دارد و به شما اجازه می دهد تا با تبلیغات آنلاین، سایت و برند خود را به بازدیدکنندگانی که علاقمند به محصول شما هستند معرفی کنید.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) برای ارتباط بلند مدت با مشتری های بالقوه یا فعلی است و با استفاده از سرویس ارسال انبوه ایمیل انجام می شود. در این نوع بازاریابی شما محصولات جدید، تخفیف ها و جشنواره‌های فروشگاه تان را  از طریق ایمیل به مشتریان معرفی می کنید.

کلام آخر

قبل از راه اندازی فروشگاه تان یک بار دیگر اقدامات بالا را مرور کنید؛ فروشگاه اینترنتی می تواند کسب و کار شما را دگرگون کرده و توسعه دهد اما هر فروشگاه آنلاینی این کار را انجام نمی دهد، بلکه فروشگاهی که طبق اصول اساسی ساخته و مدیریت شود شما را به این هدف می رساند.

کانون تبلیغات پاسارگاد مفتخر است با ارائه خدمات طراحی انواع وب سایت، شما را در توسعه و پیشرفت کسب و کارتان همراهی کند. از این لینک با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

منبع: How to Start an Online Store

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *