تبلیغات اینترنتی برای بازاریابی

چگونه تبلیغات اینترنتی انجام دهیم؟

اول از همه بهتر است با معنای تبلیغات اینترنتی آشنا شویم؛ تبلیغات اینترنتی مجموعه‌ فعالیت‌هایی است که با استفاده از ابزارهای مختلف با هدف رساندن پیام تبلیغاتی شما به مردم سراسر جهان، توسط اینترنت طراحی می‌شود و دیجیتال مارکتینگ به مدیریت این تبلیغات می پردازد.

مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی

حتما می دانید، بیش از ۴ میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان وجود دارد؛ مردمی که از طریق موتورهای جستجو به‌دنبال خرید محصولات مورد نظر خود هستند یا برندهای مورد علاقه‌ خود را در شبکه‌های اجتماعی دنبال و در کمپین‌های آنها به وسیله‌ ایمیل و یادآورهای مختلف شرکت می‌کنند.

فرصت‌های تبلیغاتی فراوان هستند اما استفاده درست از آنها آسان نیست؛ پس بیایید نگاهی دقیق‌تر به مزایا و معایب این نوع تبلیغات بیندازیم.

تاثیر تبلیغات آنلاین در بازاریابی

مزایای تبلیغات اینترنتی و آنلاین

 • دسترسی جهانی: این روزها مردم به جستجو درباره محصول یا خدمات مورد نظر خود و کسب اطلاعات درباره آنها از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل، عادت دارند. بنابراین، تبلیغات اینترنتی راهی برای معرفی محصولات‌ شما به این ۴-۳ میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان است. شما به‌ راحتی میتوانید با استفاده درست از تبلیغات اینترنتی، تمام اینترنت و کاربرانش را هدف قرار دهید.
 • متناسب با حداقل بودجه شما: حداقل هزینه برای به‌دست آوردن ۲۰۰۰ دنبال‌کننده از طریق اینترنت، یک سوم هزینه آن از طریق تبلیغات سنتی است. بنابراین تمام کسب و کارها، از کسب و کارهای کوچک خانوادگی گرفته تا شرکت‌های بزرگ، می توانند با توجه به سرمایه و اهداف خود از تبلیغات اینترنتی استفاده کنند. 
 • امکان هدف‌گذاری: برخلاف کانال‌های تبلیغات سنتی که برای همه افراد و بدون فیلتر تبلیغات می‌کنند، در تبلیغات اینترنتی پیام خاص یا توجه به خواسته‌ها و نیازهای یک گروه مشخص به آنها رسانده می‌شود. این گروه افرادی هستند که به احتمال زیاد از شما خرید خواهند کرد. مثلا مغازه‌ای که لوازم مسافرتی می‌فروشد، از طریق شبکه‌های اجتماعی خدمات خود را به افراد علاقمند به سفر معرفی می‌کند.
 • جذب بازدیدکننده به وب سایت: هرچه بازدیدکنندگان وب سایت شما بیشتر باشند یعنی مشتریان بالقوه بیشتری دارید که منجر به افزایش فروش محصول شما می‌شود. هدف تبلیغات اینترنتی، جلب توجه کاربران و هدایت آنها به سمت وب سایت شما است. پیشنهاداتی که در تبلیغات خود می‌دهید باید کنجکاوی بازدیدکنندگان را برای بازدید از وب سایت شما بر انگیزد.
 • امکان هدف‌گذاری مجدد: تبلیغات اینترنتی راهی برای مقایسه شما توسط مشتریان بین رقبا است. اگر بازدید کنندگان زیادی دارید اما از شما خرید نمی‌کنند، با استفاده از تبلیغات بنری در سایت‌هایی که ممکن است استفاده کنند برند خود را به آنها  معرفی کنید.
 •  امکان ایجاد چند روش تماس با مخاطب: تبلیغات اینترنتی به شما امکان حضور در مکان و زمان مناسب را می‌دهد. مثلا اگر یک شیرینی فروشی کوچک دارید، محصول خود را از طریق اینستاگرام یا پینترست معرفی کنید. برای اشتراک اخبار جدید و ساخت رابطه طولانی مدت با مشتریان، از ایمیل مارکتینگ بهره ببرید. با ترکیب صحیح روش‌های مختلف تبلیغات اینترنتی، می توانید نشان دهید که کسب و کار شما همیشه حاضر در صحنه و آماده به خدمت است.
 • قابلیت اندازه‌گیری: برخلاف تبلیغات آفلاین که در آنها هزینه و نتایج به‌شکل حدودی بیان می‌شوند، در تبلیغات اینترنتی می توانید بازده تمام اقدامات خود را اندازه‌گیری کنید.

تاثیر تبلیغات اینترنتی در بازاریابی

معایب تبلیغات اینترنتی و آنلاین

برخی از چالش‌های بزرگ تبلیغات اینترنتی عبارتند از: رقابت شدید، هزینه اشتباهات، تحلیل‌های پیچیده و بنر کوری.

 • رقابت بالا: این مورد به زمینه فعالیت شما بستگی دارد؛ اما اگر چیز جدیدی ابداع نکرده‌اید، باید برای جلب توجه مشتریان رقابت کنید. اگر بازار محصولی که به فروش گذاشته‌اید اشباع شده، پس باید نیازهای مشتری خود را در اولویت قرار دهید  و به‌طور مداوم محصول خود را بهبود بخشید.
 • هزینه اشتباهات سنگین است: هدف‌گیری افراد اشتباه، انتخاب کلمات کلیدی رقابتی و… از اشتباهات متداول هستند که می توانند هزینه سنگینی برای شما به بار بیاورند. برای جلوگیری از آنها، شما به یک متخصص با تجربه احتیاج دارید که برای هر کسب و کاری نیاز است.
 • تحلیل‌های پیچیده: برای تحلیل عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی به یک ابزار مانند Google Analytics و تجربه کافی برای تفسیر درست این نتایج نیاز دارید. کسب و کارهای متوسط و بزرگ نیاز به تحلیل‌گرانی برای نظم‌دهی به تاثیر تبلیغات خود دارند.
 • تبلیغات کوری: این عبارت مربوط به عبارت بنر کوری است. کاربران تقریبا هر روز تبلیغ‌های بنری را در لحظه‌ ورود به وب سایت می‌بینند. به همین علت معمولا آنها را نادیده می‌گیرند. پس مطمئن شوید که بنرهای شما در سایت‌های درست و برای افراد درست که نیازمند خدمات شما هستند قرار می‌گیرند.

تفاوت میان بازاریابی و تبلیغات اینترنتی چیست؟

تبلیغات بخشی از بازاریابی است؛ برای شفاف‌ سازی این جمله، در ادامه هر دو عبارت را تعریف می‌کنیم:

بازاریابی: به فرایند معرفی محصول به مخاطبین هدف، که شامل تحقیقات بازار، ترسیم پرسونای مشتری و تحلیل بازار می‌شود، بازاریابی می گویند. در واقع بازاریابی شامل فعالیت‌هایی است که محصول شما را به مشتریان معرفی می‌کند. 

تبلیغات: یکی از فعالیت‌های بازاریابی و عناصر آن که به شناخته شدن محصول شما کمک می‌کند، تبلیغات است. عناصر اصلی این روش، روابط عمومی، فروش مستقیم و فروش شخصی هستند.

پس تبلیغات بخشی از بازاریابی است ولی بازاریابی صرفا به معنای تبلیغات نیست. اینترنت فرصت‌های زیادی برای ارتباط با مشتریان بالقوه برای شما فراهم آورده است. در ادامه به معرفی بهترین راه‌های تبلیغات اینترنتی می‌پردازیم. 

بازاریابی موتورهای جستجو

نوار جستجو و وارد کردن کلمه کلیدی اولین قدمی است که یک خریدار انجام می‌دهد. کاربران معمولا از بین نتایج صفحه اول یک گزینه را انتخاب می‌کنند. بازاریابی موتورهای جستجو، مربوط به بالا بودن وب سایت شما در نتایج اول موتورهای جستجو است. برای مثال، با استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل، وب سایت شما در نتایج اول صفحه گوگل نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیک، گوگل مبلغی را به شما پرداخت می‌کند. 

ایمیل مارکتینگ

این روش یک رویکرد بازاریابی، بر اساس ارتباط با مشتریان از طریق ایمیل است. این نوع تبلیغ اینترنتی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تبلیغات اینترنتی بوده که در طول زمان تغییرات زیادی داشته است. علت این تغییرات راه‌های جدید برای ارتباط با مشتری از طریق ایمیل است.

ایمیل مارکتینگ آسان‌ترین راه تبلیغات است؛ چرا که مشتریان به‌صورت داوطلبانه این فرصت را به شما می‌دهند تا خبرنامه و کمپین‌های شما را دریافت کنند و علاوه‌ بر آن، هر زمان که خواستند می‌توانند از آن انصراف دهند. تمرکز اصلی ایمیل مارکتینگ این است که سرنخ‌های فروش را به وسیله ترکیب معرفی محصول و محتوای غیر تبلیغاتی به وب سایت هدایت کند.

تبلیغات اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

این روش به معنای تبلیغات اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و… است و از دو طریق امکان‌پذیر است:

 • ارگانیک: برای مثال اگر وسایل آشپزخانه می‌فروشید، می توانید محتوای ارزشمندی مانند ترفند و راه‌های جالب برای استفاده از کالاهای خود را پست کنید و یا با دستورالعمل‌هایی که برای کاربران جذابند، یک معرفی جالب و منحصر به فرد از کالای مورد نظر خود ارائه دهید.
 • غیر رایگان: در این روش می توانید از شبکه‌های اجتماعی برای نمایش پست‌های تبلیغاتی خود به مخاطبین هدف بر اساس سن، جنسیت و فعالیت‌های مورد علاقه استفاده کنید.

تبلیغات نمایشی

همانطور که اشاره کردیم، پدیده‌ بنر کوری باعث می‌شود که بسیاری از تبلیغات اینترنتی بنری نادیده گرفته شوند. تبلیغات نمایشی سالهاست که بازخوردهای منفی دریافت کرده و مردم سعی می کنند با استفاده از نرم افزارهای مختلف از نمایش آنها جلوگیری کنند مگر اینکه واقعا مربوط به مخاطب باشند و بتوانند کنجکاوی او را برانگیزند.

معمولا وب سایت‌هایی که تعداد بازدید کننده بالایی دارند، از این نوع تبلیغات کسب درآمد می‌کنند و در نتیجه قسمت‌هایی از صفحه خود را برای این نوع از تبلیغات می‌فروشند. تبلیغ‌کنندگان این قسمت را با Google Ads می خرند و گوگل تبلیغات مربوط را بر اساس دو رویکرد قیمتی نشان می‌دهد: هزینه به ازای هر کلیک و هزینه برای هر چند هزار بازدید سپس به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا هدف‌گذاری مجدد خود را انجام دهند.

تبلیغات محلی

این نوع از تبلیغات اینترنتی روشی آسانی از تبلیغات نمایشی است. در این روش، کسب و کارها به سایت‌های محلی و پر بازدید هزینه‌ای پرداخت می‌کنند تا محتوای تبلیغاتی آنها را در سایت بگذارند. این تبلیغ اگر سرگرم‌کننده و عادی باشد، بازدیدکنندگان را از تماشای یک تبلیغ، آگاه نمی کند.

تبلیغات ویدیویی

در این نوع از بازاریابی، تبلیغاتی در سایت هایی مانند آپارات به نمایش گذاشته می شوند؛ این روش بسیار گران قیمت است اما بازدهی بسیار خوبی دارد.

پوش نوتیفیکیشن

تکنولوژی به شما اجازه می دهد تا توجه کاربر را هر زمان که آنلاین است، جلب کنید. این نوتیفیکیشن‌ها در گوشه‌ صفحه وب سایت شما نملیش داده می شوند و کلیک روی آنها مشتری را به یک وب سایت دیگر هدایت می‌کند. برای مثال اگر یک فروشگاه قهوه فروشی دارید، در ساعات اولیه صبح پیامی مبنی بر تخفیف ۲۹ درصدی برای خرید قبل از ۱۰ صبح بگذارید. کاربران برای دریافت این پیام‌ها ثبت‌نام می‌کنند تا با برند شما در ارتباط باشند.

تبلیغات موبایلی

این نوع تبلیغات در موبایل‌ها و تبلت‌ها به نمایش در می‌آیند؛ کسب و کارها می‌توانند با استفاده از پیامک یا تبلیغات نمایشی در  وبسایت‌های طراحی شده، از طریق موبایل محصول خود را تبلیغ کنند.

مثلا اگر مغازه کفش فروشی دارید، با استفاده از سرویس ارسال پیام انبوه می‌توانید پیامی مبنی بر تخفیف چند روزه‌ خود به مردم محلی بفرستید. 

تبلیغات رایگان در اینترنت

کسب و کارهای کوچک به اشتباه فکر می‌کنند که هر گونه تبلیغات آنلاین گران قیمت است اما راه‌های موثر و زیادی وجود دارد که نیاز به سرمایه چندانی ندارند. می توانید از روش‌های زیر برای بهبود و تبلیغ کسب و کارتان استفاده کنید:

وبسایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه‌سازی کنید:

مردم در سراسر جهان مشغول جستجو در گوگل هستند. آنها به دنبال اخبار، محصولات، دستورالعمل، آموزش‌ها و ترفند‌ها می‌گردند. درخصوص کلمات کلیدی تحقیق کنید. برای شروع سئوی وب سایت، کلماتی با رقابت پایین را انتخاب نمایید.

کمپین ایمیل راه‌اندازی کنید:

با کمک این کمپین‌ها شما می‌توانید به مشتریان خود آموزش دهید، محصولات خود را معرفی کرده و اخبار جدید را به اشتراک بگذارند.

به مشتریان درباره سفارشات آنها اطلاع دهید و آگاهی از برند را افزایش دهید. 

ایجاد پست مهمان:

وبلاگ‌های پرطرفدار که ممکن است به محصول شما علاقه داشته باشند را پیدا کنید. به آنها پیشنهاد محتوای ارزشمند خود مانند توصیه‌ها یا ترفندها را بدهید و لینک وب سایت خود را در پست قرار دهید. به این طریق می‌توانید با مخاطبین هدف ارتباط برقرار کرده و آگاهی از برند خود را بالا ببرید.

از قدرت شبکه‌های اجتماعی بهره ببرید:

دو دلیل برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، اول اینکه رایگان هستند و دوم اینکه مردم در آنها به دنبال کالاهای مورد نیاز خود و برندها می‌گردند.

اگر بودجه‌ محدودی دارید، استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی برای شما ضروری نیست. برای برند خود یک صفحه در شبکه‌های مجازی ایجاد کنید و عکس و ویدیو از محصول خود را در آن قرار دهید، به سوالات متداول مشتریان پاسخ داده و آنها را در ثبت سفارش راهنمایی کنید.

تبلیغات اینترنتی برای بازاریابیراه‌ اندازی وبلاگ:

وبلاگ مکانی برای نشان دادن تخصص خود و معرفی برندتان است. به‌طور منظم پست بگذارید؛ برای مثال پست‌هایی درباره اخبار جدید کسب و کارتان، پست آموزشی و توصیه‌های تخصصی. حتی می توانید با اشتراک محتوای شرکت‌های دیگر که می‌تواند برای مخاطبین شما هم کاربردی باشد، کسب درآمد کنید. 

این پنج مورد تنها بخشی از راه‌های تبلیغات رایگان در اینترنت هستند. پس برای شروع، حداقل یکی از آنها را امتحان کنید.

توصیه‌هایی برای استفاده از تبلیغات اینترنتی

 • بررسی بازده سرمایه‌گذاری: اطمینان از اینکه تلاش‌های شما در زمینه دیجیتال مارکتینگ ارزشش را دارد، چندان دشوار نیست. با توجه نوع اقدامات دیجیتال مارکتینگ معیارهای مناسب را انتخاب کنید. مثلا از گوگل آنالیتیکس برای ارزیابی نتایج تبلیغات کلیکی گوگل و سئو بهره ببرید.
 • مخاطبین خود را گروه‌بندی کنید: مخاطبین خود را با توجه به خصوصیات مشترکشان مثل سن، جنسیت یا محل زندگی گروه‌ بندی کنید تا راه مناسبی برای ارتباط با هر کدام پیدا کنید. مثلا اگر یک تبلیغ نمایشی برای فروشگاه دارید، بنر شما برای زنان نباید با بنر لباس مردانه یکسان باشد.
 • بهترین رسانه را برای هر بخش از کسب و کار انتخاب کنید: اگر غذای گیاهی درست می‌کنید یا می‌فروشید، از رسانه‌های اجتماعی برای معرفی محصول و دریافت سفارشات استفاده کنید.
 • از شبکه‌های اجتماعی محبوب بهره ببرید: اگر مخاطبین شما افراد بین ۱۴ تا ۳۰ سال هستند، احتمالا اینستاگرام بهترین مکان برای ارتباط با آنها است و فیسبوک برای بزرگسالان و میانسالان بهتر است. پس بهترین کار این است که مخاطبین و عادات آنها را بررسی کنید تا به انتخاب درستی برسید. 
 • در تبلیغات خود خلاق باشید: تبلیغات اینترنتی بیشتر بر جلب توجه مردم تمرکز دارند، پس تبلیغات شما باید شفاف بوده و با محصولی که ارائه می‌دهید مرتبط باشند. از تیترهایی بزرگ و رنگ‌های روشن استفاده کنید اما مواظب باشید که زیاده‌روی نکنید.
 • از جملات کوتاه و واضح استفاده کنید: شما زمان کمی برای رساندن پیام خود به مخاطب دارید، پس از جملات کوتاه و واضح استفاده کنید. مثل “همین حالا رزو کنید”، “بیشتر بدانید” یا ” دریافت کد تخفیف” و… 
 • تبلیغات سازگار با موبایل تولید کنید: قبل از انتشار تبلیغات مطمئن شوید که این تبلیغات روی گوشی‌ها به‌درستی کار می‌کنند، چرا که ۵۸درصد بازدید وب سایت‌ها از طزیق موبایل انجام می‌شود.

اکنون که با معنی تبلیغات اینترنتی و روش‌های مختلف آن آشنا شده اید، باید به بررسی روش‌های گفته‌ شده بپردازید و با توجه به شرایط کسب و کار و سرمایه‌ خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

همچنین لارم به ذکر است، کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات بازاریابی و تبلیغات آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات ازطریق بازاریابی موتورهای جستجو (گوگل)، بازاریابی شبکه های اجتماعی و ارسال انبوه پیام های تبلیغاتی به شما عزیزان برای پیشرفت و توسعه انواع کسب و کار است.

منبع: ?What is Internet Advertising

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *