تولید محتوای گوگل پسند برای بهینه سازی محتوا

۴ روش تولید محتوای گوگل پسند

چگونه از دیده شدن صفحات وب سایت خود توسط گوگل مطمئن می شوید؟ یا چقدر اطمینان دارید محتوای شما، در رتبه بندی گوگل قرار می گیرد؟ چقدر اعتقاد دارید که صفحات شما محتوای گوگل پسند را دارند؟ با ۴ روش درست برای ایجاد محتوای گوگل پسند، می توانید نحوه بهینه سازی محتوا بر اساس دستورالعمل های گوگل را بیاموزید. اما پیش از پرداختن به هر موضوعی بهتر است ابتدا به ۳ سؤال ذکر شده فکر کنید.

محتوای گوگل پسند برای جذب ترافیک بیشتر

این که رتبه شما در صفحه نتایج موتور جستجو گوگل، در چه سطحی قرار دارد، حائز اهمیت است. چون تأثیر زیادی بر میزان ترافیک ارگانیک وب سایت شما دارد.

اگر هدف جستجوی مخاطبان یا کلمات کلیدی مهم را مورد توجه قرار ندهید، به مشکل بر می خورید. چرا که وب سایت شما داخل صفحات نتایج جستجو گوگل در سطوح بالا ظاهر نخواهد شد.

به همین دلیل بسیار مهم است که بهینه سازی محتوا خود را بر اساس دستورالعمل های گوگل انجام دهید. تنها در صورت اینکه یک محتوای گوگل پسند داشته باشید. یعنی محتوایی که همیشه در جایگاه خوبی در صفحه جستجوی گوگل باقی بماند.

آیا باید با توجه به قانون های گوگل، محتوا تولید کنید؟

بله، با پیروی از قوانین فعلی گوگل، می توانید محتوای اول کاربر را ایجاد کنید. یعنی محتوایی که در جذب کاربران گوگل، کارایی لازم را دارد. البته عکس این موضوع هم صدق می کند.

متخصصان سئو می‌دانند که راهکار اصلی برای کسب رتبه خوب در گوگل، پیروی از ۲ نکته است. این ۲ نکته مهم شروط گوگل و درک قوانین آن است.

چالش های سئو کاران برای تولید محتوای گوگل پسند

متخصصان سئو برای انجام کار خود، با چالش های زیر مواجه هستند:

 • مجموعه ای پیچیده از دستورالعمل های مختلف
 • احتمال اعمال جریمه های اضافی جدید از طرف گوگل
 • الگوریتم های در حال تغییر گوگل
 • تغییر جهت دادن به سمت محتوای اول کاربر، یعنی فعالیت خود را در مسیری قرار دهند که یک محتوای گوگل پسند تولید شود. گونه ای بهینه سازی محتوا انجام دهید که با اولین جستجوی کاربر، در صفحه اول گوگل ظاهر شوید.

خوشبختانه، بسیاری از دستورالعمل های جدید گوگل، به این دلیل وضع شده است تا شما از علاقه کاربر به محتوای خود مطمئن شوید.

تولید محتوای گوگل پسند برای بهینه سازی محتوا

با پیروی از بهترین شیوه ها و خط مشی های توصیه شده، به هدف خود می رسید. دقیقاً همان چیزی را ایجاد می‌کنید که گوگل می‌خواهد؛ یعنی محتوای اول کاربر. ممکن است ۳ سؤال زیر پیش آید:

 • چگونه با در نظر گرفتن مخاطبان و پس از آن گوگل، محتوا تولید کنید؟
 • چگونه مانع از کاهش ترافیک وب سایت خود شوید؟
 • چگونه از اعمال جریمه های عملی خرد کننده نهایی گوگل جلوگیری کنید؟

راه حل ساده

برای این که محتوای خود را جدید و با اثرگذاری بالا نگه دارید، ۲ روش وجود دارد. با این روش ها همیشه در گوگل بوکز یا گوگل بوک سرچ در جایگاهی عالی باقی می مانید. این ۲ روش عبارت هستند از:

 • باید شیوه های تولید محتوای بد را کنار بگذارید.
 • باید یاد بگیرید که کدام یک از روش ها را، برای تولید محتوای گوگل پسند به کار ببرید.

۴ روش معتبر برای ایجاد محتوای گوگل پسند

برای بررسی کامل بایدها و نبایدهای تولید یک محتوای گوگل پسند، به ۴ راهکار زیر دقت کنید:

 • حذف صفحات ضعیف وب سایت
 • درک تخصص و توجه به YMYL برای رسیدن به محتوای گوگل پسند
 • اجرا و عمل کردن طبق تجزیه و تحلیل همیشگی رقبا
 • تولید محتوا مطابق با نیازهای کاربر

حذف صفحات ضعیف وب سایت

محتواهای ضعیف را حذف کنید و فقط به تولید محتواهای با کیفیت بالا بپردازید.

گوگل استفاده از چند نوع محتوا را بی ارزش می داند. به کار بردن این محتواها ممکن است باعث افت رتبه محتوای شما در صفحه نتایج موتور جستجو گوگل شود. این محتواها عبارتند از:

 • محتوای ضعیف
 • محتوای دزدیده شده
 • پرکردن صفحه با کلمه کلیدی

از طرف دیگر، از این که محتوای شما اطلاعات غنی، معنادار و عملی به کاربر ارائه می دهد، مطمئن شوید. چرا که این بهینه سازی محتوا می تواند به بهبود رتبه شما کمک کند.

به طور خلاصه، راهکار اصلی این است که ارزش محتوای شما به صورتی باشد که عملکردی دو جانبه داشته باشد. یعنی محتوا باید هم برای خواننده واضح باشد و هم استانداردهای گوگل را رعایت کند. یکی از راه های انجام این کار این است که محتوای خود را دائم بررسی کنید.

EAT برای داشتن محتوای گوگل پسند

از EAT برای سنجش کیفیت محتوای خود استفاده کنید. EAT مخفف سه کلمه زیر است:

 • تخصص (expertise)
 • اعتبار (authoritativeness)
 • اعتمادپذیری (trustworthiness)

EAT از خصوصیاتی تشکیل شده است که گوگل در خروجی کار تولیدکنندگان محتوا به دنبال آن می گردد. دلیل این موضوع این است که گوگل می خواهد از غنی بودن محتوای آن ها، مطمئن شود. بهترین راه برای اطمینان از رعایت استانداردهای گوگل، ایجاد و استفاده از محتوایی است که دارای ویژگی های زیر باشد:

 • مفید برای مخاطب هدف
 • تولید شده توسط یک متخصص
 • برگرفته شده از یک منبع معتبر
 • به صورت منظم به روز شده

بهترین راه برای انجام این کار، داشتن استراتژی بازاریابی محتوای قوی است که متکی بر اطلاعات جمع آوری شده باشد.

درک تخصص و توجه به YMYL برای رسیدن به محتوای گوگل پسند

تخصص خاص خود را درک کنید و در تولید محتوا با توجه به الگوریتم YMYL صادق، دقیق و کامل باشید.

این الگوریتم مخفف Your Money or Your Life است به معنی پول شما یا زندگی شما. همه محتواها با این الگوریتم گوگل به یک اندازه رتبه بندی نمی شوند.

تولید محتوای گوگل پسند برای بهینه سازی محتوا

هنگام تعیین کیفیت جستجو، گوگل بر مشروعیت صفحاتی تأکید بیش تری دارد که محتوای غیرقابل اعتماد آن ها می تواند عواقب جدی داشته باشد.

گوگل به این نوع صفحات به عنوان محتوای پول یا زندگی شما اشاره می کند. چرا که محتوای بی کیفیت موجود در آن ها، می تواند پیامدهای خطرناکی برای خواننده داشته باشد.

در محتوای YMYL چه موضوعاتی را بررسی می کنند؟

محتوای YMYL شامل صفحاتی با موضوعات زیر می شود:

 • اخبار
 • دولت (مطالب سیاسی)
 • اطلاعات حقوقی
 • اطلاعات مالی
 • خرید آنلاین
 • منابع بهداشتی (مطالب بهداشتی و پزشکی)

اظهار نظر گوگل درباره صفحات YMYL

گوگل در دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی خود، به این صورت توضیح داده است:

«ما استانداردهای رتبه بندی کیفیت صفحه برای صفحات YMYL را بسیار بالا قرار داده ایم. چون صفحات YMYL در صورت داشتن کیفیت پایین، مضر هستند. آن ها می توانند به طور بالقوه تأثیر منفی بر شادی، سلامت، ثبات مالی یا ایمنی افراد داشته باشند.»

بر همین اساس، این صفحه ها به شدت کنترل می شوند. اگر محتوای YMYL تولید و یا از آن استفاده می کنید، یک نکته مهم را برای ایجاد محتوای گوگل پسند به خاطر داشته باشید.

بهترین کار این است که در رابطه با کیفیت محتوای ارائه داده شده، دقتی دوچندان به کار ببرید. با مطمئن شدن از تطابق محتوای خود با استانداردهای EAT، می توانید مانع از جریمه های گوگل شوید.

اجرا و عمل کردن طبق تجزیه و تحلیل همیشگی رقبا

برای این که از رقبای خود پیشی بگیرید، یک راهکار بسیار مهم وجود دارد. بسیار مهم است که مراقب رفتار رقبای خود، باشید.

هر چه استراتژی های بازاریابی محتوایی و سئوی رقیب را بهتر بشناسید، با احتمال بالاتری می توانید محتوایی تولید کنید که در رقابت موفق باشد. به منظور مقایسه استراتژی ها و کلیدواژه هایی که دارای بهترین عملکرد هستند، باید ۲ کار زیر را انجام دهید:

 • برای محتوا، ممیزی های مکرر داشته باشید.
 • مشخص کنید برای بهبود محتوا و عملکرد خود چه گام هایی می‌توانید بردارید.

تحلیل رقبا برای بازاریابی محتوا چگونه انجام می شود؟

ابزارهایی مانند هوش دیجیتال مارکتینگ سیمیلار وب (Similarweb)، نظارت بر رقبا را آسان تر می‌کنند. با این ابزارها می توانید استراتژی جستجوی رقبا را معین کنید و نتایج آن را به دست آورید.

مثلاً، با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، می توانید ببینید رقبای شما از کدام کلمات کلیدی پولی و ارگانیک استفاده می کنند. پس از این بررسی، قادر هستید فرصت های دست نخورده را پیدا کنید. همچنین می توانید برای داشتن محتوای گوگل پسند به ترتیب زیر عمل نمایید:

 • به روندهای جستجو در رابطه با تمام کسب و کارهای مشابه خود نظارت داشته باشید.
 • کلمات کلیدی مناسب را برای افزایش ترافیک وب سایت، جزو اهداف خود قرار دهید.

تولید محتوا مطابق با نیازهای کاربر

قبلاً اشاره کردیم که تجربه کاربر و الگوریتم های گوگل به طور مستقیم باهم در ارتباط هستند. وقتی میدان رقابت را مورد ارزیابی قرار می دهید و در مورد کلمات کلیدی جدید تحقیق می کنید، از یک مورد مهم مطمئن شوید.

مطمئن شوید که به قصد کاربر توجه کرده اید. یعنی هدف کاربر را در نظر بگیرید و تولید محتوا را مطابق با نیازهای او انجام دهید.

با تطبیق هدف کاربر یا نیازهای او در طول مدت زمان، جستجوی این خواسته ها، می توانید یک تجربه کاربری عالی برای کاربر ایجاد کنید. این همان چیزی است که گوگل انجام آن را از ۳ گروه زیر می خواهد:

 • بازاریابان موتورهای جستجو
 • تولید کنندگان محتوا
 • متخصصان سئو

چگونه می توان قصد کاربر را در بازاریابی موتورهای جستجو در نظر گرفت؟

هماهنگی خوب با هدف کاربر، یک تجربه کاربری خوب محسوب می شود. این موضوع از نظر گوگل یک پیروزی به حساب می آید. در سال ۲۰۲۲، بازاریابی مؤثر در موتورهای جستجو به یک نکته اشاره دارد. این که محتوای تولید شده رسیدن به هدف کاربر را با کم ترین کلیک ممکن فراهم کند.

با بهینه سازی محتوای خود با توجه به هدف جستجویی که کاربر در ذهن دارد، می توانید به ۲ نتیجه با ارزش برسید. هم سئوی خود را بهبود می بخشید و هم یک تجربه کاربری بی نقص ایجاد می کنید.

در تصویر زیر می توانید برخی از علامت ها و کلمات کلیدی را ببینید. این کلمات، هدف جستجو برای هدایت شدن به سمت داشتن استراتژی مناسب را به شما نشان می دهد:

تولید محتوای گوگل پسند برای بهینه سازی محتوا

فراموش نکنید که با تقویت محتوای خود با کلمات کلیدی طولانی، به احتمال زیاد نیازهای مشتریان را برآورده خواهید کرد. برای الهام گرفتن می توانید بررسی کنید کدام محتوا در رتبه بندی، بالای صفحه نتایج موتور جستجو گوگل قرار می گیرد. سپس سعی کنید همان راهکار را در تولید محتوای گوگل پسند مورد استفاده قرار دهید.

محتوای گوگل پسند با کمک استراتژی EAT و محتوای اول کاربر

نکته پایانی این است که استراتژی EAT و محتوای اول کاربر، با یکدیگر، یک محتوای گوگل پسند ایجاد می کنند. برای ماندن در جایگاه خوب گوگل و داشتن یک استراتژی جستجوی موفق، باید هنگام بهینه سازی محتوا عوامل مختلفی را در نظر بگیرید:

 • اعتباری که برای کاربران خود فراهم می کنید، واضح است. (گوگل این مطلب را متوجه خواهد شد.)
 • استراتژی های رقبای خود را دنبال می‌کنید. (زیرا گوگل این کار را خواهد کرد.)

رسیدن به جایگاه بالا در گوگل

با ایجاد محتوایی که مطابق با اولویت ها و دستورالعمل های گوگل بهینه شده است، یک قدم بزرگ برداشته اید. با این کار می توانید به ایجاد محتوای قدرتمند با نرخ تبدیل بالا یک قدم نزدیک تر شوید.

داشتن این نوع عملکرد باعث می شود تا شما را به عنوان یک قدرت در زمینه کاریتان معرفی کند. قبل از این که خودتان متوجه این موضوع شوید، صفحه نتایج موتور جستجو گوگل را جارو خواهید کرد.

محتوا و استراتژی سئو موفق ایجاد کنید

بهینه سازی هر قسمت از محتوا با یک استراتژی سئو می تواند تفاوت زیادی در کیفیت و کمیت ترافیک دریافتی سایت شما به وجود بیاورد. پیروی از این دستورالعمل ها در مقایسه با رقبا به شما برتری می دهد.

همچنین مفتخریم اعلام کنیم، کانون تبلیغات پاسارگاد با ارائه خدمات مشاوره تخصصی کسب و کار و ارائه خدمات بازاریابی موتورهای جستجو (گوگل) قادر به همراهی شما عزیزان برای پیشرفت کسب و کارتان است.

با ما از طریق این لینک در تماس باشید.

 

منبع:   ۴Reliable Ways To Create Google-Friendly Content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *